Oдгледување на зајаци за месо - дали има иднина во тоа?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
300-400 den/kg cisto meso
колку е трошок при мало производство , еве 200 кила месечно, по хасап, донесено на тезга по 300-400 денари?????. Тоа е некаде 1000 евра бруто месечно...
Изгледа дека ќе треба 1 тон месо месечно, сортирано и спакувано за некој граничен рентабилитет.., дали и тоа..бидејќи некои влезни трошоци се нејасни.... :)
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
колку е трошок при мало производство , еве 200 кила месечно, по хасап, донесено на тезга по 300-400 денари?????. Тоа е некаде 1000 евра бруто месечно...
Изгледа дека ќе треба 1 тон месо месечно, сортирано и спакувано за некој граничен рентабилитет.., дали и тоа..бидејќи некои влезни трошоци се нејасни.... :)
не те разбирам што сакаш да кажем ама 300-400 се продава на мало
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не те разбирам што сакаш да кажем ама 300-400 се продава на мало
Ако на мало ЛИЧНО го продаваш, т.е. на рака у кеш, треба да видиш колку те чини до тоа продавање...т.е. колку ќе ти остане како заработувачка..50 денари по кило??? или повеќе.???
Ако продаваш на праг на твое производство тогаш од таа цена минусирај :трошоци на евентуални помошници...,па превоз, амбалажа, данок , маржа на продавачот, растур за да на крај купувачот плати еве 400 денари...
Дали ќе можеш да продадеш месечно доволно такви килограми за да заработуваш доволно за да ти се исплати таа работа.... после таква калкулација се праи муабет бива не бива....:)
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Ако на мало ЛИЧНО го продаваш, т.е. на рака у кеш, треба да видиш колку те чини до тоа продавање...т.е. колку ќе ти остане како заработувачка..50 денари по кило??? или повеќе.???
Ако продаваш на праг на твое производство тогаш од таа цена минусирај :трошоци на евентуални помошници...,па превоз, амбалажа, данок , маржа на продавачот, растур за да на крај купувачот плати еве 400 денари...
Дали ќе можеш да продадеш месечно доволно такви килограми за да заработуваш доволно за да ти се исплати таа работа.... после таква калкулација се праи муабет бива не бива....:)
Да ,тука си апсолутно во право.
али јас имам мое производство на детелина (сено) и други работи што ги ранам .Само за жито плаќам али пример 1 врека ,10 зајаци ја јадат долго време.
Ти имаш ли зајаци?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Зајачкото по мене е најубавото месо после срнечко.
Срнечко имам пробано, откако на чичко ми и еден пријател им претрча преку пат некаде кај стража и ја удриле со кола ја утепале. Па ја земаа дома, боље ние да си ја изедеме него волците... поентата ми е да не ме исповреѓате сега дека сум убил намерно срна, несреќен случај било, стварно за греота беше, ама тоа е.
Свинско и пилешко е 0 во однос на зајачко само што кај нас најмногу тие два вида на месо се јадат.
Да, можда по ресторани, по хотели и сл. служат зајачко, но народот најмногу консумира свинско и пилешко па после тоа најверојатно е телешкото.
Еве јас гледам по мене, знам дека зајачкото е многу поубаво ама пак имам навика на свинско и пилешко па само тоа го купувам. Зајак немам пробано едно 7-8 години.
Така да, за да се оствари поголем профит ке мора да се најде начин на купувачите да им влезе во психа дека треба да купи зајачко, наместо ова мрсотијава жилава. Со цена се тука некаде 50 денари разлика по килограм па и не е нешто многу.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да ,тука си апсолутно во право.
али јас имам мое производство на детелина (сено) и други работи што ги ранам .Само за жито плаќам али пример 1 врека ,10 зајаци ја јадат долго време.
Ти имаш ли зајаци?
Ne, ama jadam:)
Od druga strana PROIZVODSTVO na zajacko meso e kako i sekoe drugo proizvodstvo.
Idea,pari,prostor,oprema,repro materijali,energija,rabotna raka,vreme,otpad, proizvod, menadzment,skladiranje, transpot,prodazba...da ne ispustiv nesto???
Dali e zajak, kokoska, domati,patati ili hidriavion na isto doagjas....ja biva ili ne ideata, procenuvas na osnova na razlikata megju parite koi si gi imal na vleguvanje i koi gi imas na izleguvanje.
Najdobro e, ako mozes se toa da go simuliras na hartija pred da gi pustis parite od raka, najeftino e.



Whole Fryer Extra Large - nominal 3 1/4 pounds dressed x $6.34 per lb = $20.61 each - plus Fedex 1 or 2 day shipping cost
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А бе... нешто ми ги снема мачките низ маало...:D
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
kazete mi kolku kilogrami jacmen e dovolno za da se prehrani eden zajak vo tekot na cel mesec???
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
kazete mi kolku kilogrami jacmen e dovolno za da se prehrani eden zajak vo tekot na cel mesec???
од 3 до 6 kg зрнаста храна покрај зрнестата храна обавезно мораш да му дадеш и детелина
не те разбирам што сакаш да кажем ама 300-400 се продава на мало
Момче 280 денари е моменталната цена на зајачкото месо , и таа цена не може да се постигне со кризава.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
;) ....во "ловечки" ресторант КАМНИК....!!...каде те работат како див зајак.....:)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ај нека ме контактира некој што има производство на зајачко месо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom