Natalie Imbruglia

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
natalie_imbruglia_9.jpg

Natalie Jane Imbruglia ( родена 4 февруари 1975) е австралиска пејачка, текстописец, актерка и модел. Колку ми се дебилни ваквите почетоци на биографија, али јбг по дифолт мора да е така. Ила па можев да почнам со: Natalie Jane Imbruglia е голем пријател на животните- вегетаријанец, за малку балерина ( која дури и во креветот на спиење вежбала со нозете), синоним за човекољубие – хуманитарец кој дел од своите приходи во своето модно креаторско избацивање ги донираше у добротворни цели и страшен емотивец и страшен меланхолик. Мислам дека ни во едниот ни во другиот случај немаше да погрешам.

natalie_imbruglia_9.jpg

Малава славата ја затече од сегашна дистанца во веќе далечната 1997 кога го објави својот прв сингл “ Torn ” од својот дебитански албум Left of the Middle. “ Torn ” стана еден од најголемите хитови на деведесетите кој се продал во повеќе од 8.5 милиони копии ширум светот (иако можеби малкумина знаат дека станува збор за преработка на песна која во 1995 година ја снимиле Ednaswap). Деби албумот “ Left of the Middle” беше два пати прогласен за платинест албум на годината (1998) и покрај хитот “ Torn ”, големи хитови станале и Big Mistake", "Wishing I was There", "Smoke"....

И уште еднаш...

I"m all out of faith
This is how I feel
I"m cold and I am shamed
Lying naked on the floor
Illusion never changed
Into something real
I"m wide awake
And I can see
The perfect sky is TORN

Некои уметници ја имаат таа “ среќа ” да на првиот албум направат хит кој ќе им ја одбележи и дефинира целата кариера. Песна која во еден ден ќе ја обиколи целата земјина топка, ќе ги помине сите граници, ќе обедини и сакале или не сакале ќе ви остане засекогаш во сеќавањето. Natalie Imbruglia ја стрефи "Torn", али шо после него?.

natalie_imbruglia_9.jpg

После 4 години она го издава новиот албум "White Lilies Island", иако и самата свесна дека тешко ќе ја надмине славата на претходниот, лично смета дека направила голем чекор у уметничка смисла. "White Lilies Island" во однос на "Left Of The Middle" представува сосема нова фаза во нејзиниот уметнички развој. Тука се вклучува и ослободувањето од статусот клон на Аланис Морисет, кој бил долго време форсиран во музиката ( чист женски бес у однос на целиот останат свет). Овој албум го заокружува нејзиниот нов идентитет и во вокална и во секоја друга смисла (шо ќе каже она самата се трансформира до непрепознавање). Многумина нема сеуште да ја наречат “сериозен” уметник, али секако дека лириката на нејзините нови песни нуди освежувачка димензија на искреност и софистицираност.

natalie_imbruglia_9.jpg

Третиот албум "Counting Down the Days" (2005) го предводеше синглот "Shiver" кој после "Torn" ќе стане нејзиниот најпродаван и најуспешен сингл во кариерата.

Четвртиот албум "Come to Life" е објавен на 2 август 2009 г. , но не беше претерано успешен. Во 1998 ја доби наградата на MTV за најдобар изведувач, а година дена подоцна бил номинирана во три категории за наградата Grammy. Има продадено преку 9 милиони примероци од нејзините албуми ширум светот.

natalie_imbruglia_9.jpg

Она е мојата љубов одкако знам за себе. Урбаниот изглед или безвременската убавина на нејзиното лице ја прави толку неодолива? Како и да е, вистинско време за разубавување на подфорумот музика :) .

 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Супер една од ретките постари звезди кога би бирал меѓу неа и Лејди Гага би ја одбрал нејзе
 
S

Shellshock nam67

Гостин
abe dobra pejacka sum slusal nekoi nejzini pesni
ama me potsejka na edna moja bivsa devojka taka da ne mi e bas po kejf
pre bi ova :)
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Спотот за Want сум го глеал 3-4 пати по ред, така си зјапам у екранот.
Има милозвучен глас и убаво лице, оддамна сум си заљубен у неа. :D
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Спотот за Want сум го глеал 3-4 пати по ред, така си зјапам у екранот.
Има милозвучен глас и убаво лице, оддамна сум си заљубен у неа. :D
Е тој момент, лепење на погледот за екран, мислев само мене ми се дешава(y) Така едноставно си ја гледаш:)
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Респект
48736_natali-imbrulya_or_natalie-imbruglia_1600x1200_(www.GdeFon.ru).jpg
После ова што го прочитав за неа настрана од музиката уште повеќе ја поштовам :cuc:
Впрочем нејзиното прекрасното лице и преубавите очи се олицетворение на се` погоре кажано... едноставно - жена во комплетна смисла на зборот.
Посебно на спотот за Want :vozbud::love:
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
не ми е јасно како темата за natalie imbruglia се претвори во тема за holly valance? дека се двете од австралија? ;)
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
abe dobra pejacka sum slusal nekoi nejzini pesni
ama me potsejka na edna moja bivsa devojka taka da ne mi e bas po kejf
pre bi ova :)
Awww yeahh
И ја би брат.

Иначе, се кладам дека Натали има страшен подочњак ако ја видиш без шминка.
Плус, сите ѕвезди се такви. Професионална шминка, камера, тим луѓе што работат женската да изгледа како ангел.
Дојди на оваа најди и мана.
Божица меѓу жените бре човече
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.675
Милион пати сум кажал и пак ќе кажам, Натали e за да ја грабнеш и да бегаш.
Преубава е и со прекрасен глас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom