My Macedonian Ordeal - Македонска царина, лицето на корупцијата

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Од ситиници прават пари овие, бетер од џандари се. Од секој втор камион или автобус зимаат по 5-10 евра како мито. Едино бугарите го владеат овој бизнис подобро од нас.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бугарите се лидери во регионот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
бев во банско предмесец дена, за празникот... прво невидена гужва на граница, ама колите идат, проблем со автобусот. Незнам како и по предадени пасоши им ттреба на нашиве по 45минути па и повеќе да ги вратат, а во Грција кога се оди се е многу побрзо. Истото беше кога се враќавме, а бисер беше на крај влезе еден наш дебил да праша дали имаме нешто за царинење... а инаку шоферот ни се фалеше дека дал мито да поминеме побргу:eek:
А летото еден шофер од автобус што задоцни сат време бидејќи не го знаеше најкраткиот пат за местото, ни се правдаше грците ме притискаа за отварање на багажот ( да не се носи храна), морав 5 евра да му дадам
б.т.в., околу отварањето на пакетчињата од 1долар, има една разработена шема на Алиехпрес , да бараш да прикаже дека е поефтино од тоа што го плаќаш, но тоа не е на овие пакетчиња од 1 долар туку на пример си го платил 35долари а да пише 25долари а кој пакет не подлежува на ддв
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
б.т.в., околу отварањето на пакетчињата од 1долар, има една разработена шема на Алиехпрес , да бараш да прикаже дека е поефтино од тоа што го плаќаш, но тоа не е на овие пакетчиња од 1 долар туку на пример си го платил 35долари а да пише 25долари а кој пакет не подлежува на ддв
ццц многу јака шема, како им текнало, опасен криминал еј... кај лимитот е толку висок, 22 евра за ддв, па уште да пишува помалку. Кога би имало само начин и други вакви „шеми“ да бидат откриени и да подлежат на некаква казна, кај ќе ни беше крајот. А овој стопосто е лично од Сорос пратен да не оцрнува, одбивам да верувам дека вакви работи се случуваат во Македонија. Плус за тоа дека рекол 8000 евра а у анхоч биле 2-3000 одма се фати у лага и дека се ова го измислил, проработија факт чекерите, на партиските гадови ко тебе, ептен сте принципиелни. Стоки едни лицемерни.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
ццц многу јака шема, како им текнало, опасен криминал еј... кај лимитот е толку висок, 22 евра за ддв, па уште да пишува помалку. Кога би имало само начин и други вакви „шеми“ да бидат откриени и да подлежат на некаква казна, кај ќе ни беше крајот. А овој стопосто е лично од Сорос пратен да не оцрнува, одбивам да верувам дека вакви работи се случуваат во Македонија. Плус за тоа дека рекол 8000 евра а у анхоч биле 2-3000 одма се фати у лага и дека се ова го измислил, проработија факт чекерите, на партиските гадови ко тебе, ептен сте принципиелни. Стоки едни лицемерни.
не го тупи, не ја правдам јас царината, тоа се исти луѓе уште од ехЈу а што е полошо ги имаме и истите закони од тогаш.
Јас само кажувам дека не е во ред ако ги отвараат пакетчињата од 1 еур, нека ги отвараат тие од 21 евро... Но има тука по се изгледа притисок од увозничкото лоби, зошто тие работи што се од 1 еур они ги продаваат х 2
А инаку има работи што поефтинуваат и додека ти стигне тука кај нас станало поефтино ( електроника)
А отварањето на пакетчињата можре да има врска со овие сезонски попусти масовното нарачување од граѓаните... .. a vo vrska so salmonelata vo sosedstvoto, se otkri deka imalo i naračuvawe na pileški fileti od aliekspres
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
декa имa криминaл нa цaринa имa и тoa гoлем. Нaјчестo рaбoтaт тешки пaртијци и ми се чини декa oд тaму пoвеќе кoрупцијa немa.

Нa чoвекoв Рик му верувaм 100%. Oднесувaњетo сo стрaнци ни е кaтaстрoфaлнo и срaмнo.с
А и вo прaвo е чoвекoт. Акo спoред зaкoн не е зaбрaнетo тoгaш немaaт прaвo дa му гo земaт дрoнoт. Некa дoнесaт зaкoн зa дрoнoви пa некa му гo земaт.
Реaлнo oдврaтни ми се сдсм, aмa oвa си е мaслo нa влaдеaчкaтa пaртијa. Ни сoрoси ни мoрoси
Ги дрпaaт стрaнциве зa ситнo.Делувaме кaкo рoмињa пред стрaнциве
 
Член од
28 август 2016
Мислења
19
Поени од реакции
7
Da, mu go zemale dronot, da, place kako malo dete amerikansko, da, ima debili carinici i dzandari i cistacki i profesori kako sekoja drzava vo svetot. A deka poradi prikazna za korupcija na granica sme propadnata drzava, AMAN VEKJE go tupite covece. Za sve nesto sto ke se desi EJ MAKEDONIJO/SDSM/VMRO KOLKU SME GADNIII

Bozem u "normalni drzavi" nema stoka od narod. Segde ima stoka. Samo razlikata e sto makedonecot sekogas pluka vrz svoeto bez da prasa sto, kako, bez da slusne 2 strani, i da gi slusnes i da sme krivi, pak ne mora gluposti da lupas. Partiski vojnici???? Sto ima vrska partija so toa sto nekoj idiot maltretiral i kradel???? A so, deka ako dojde druga vlast, se rozevo???

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Односот на нашите со странци бил никаков... А односно кон нас да не е нешто подобар?
Веројатно прва предиспозиција за вработување на царина е да си идиот со сертификат.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе комуњарите, Тито е крив јебеш му матер.

не го тупи, не ја правдам јас царината, тоа се исти луѓе уште од ехЈу а што е полошо ги имаме и истите закони од тогаш
Ако се од тогаш (Југославија) зошто Љубчо (1998 - 2002) или (од 2006 год значи 10 год) Грујо уште чекаат?

Зошто не ги уапсат ти злобни и нечесни комуњари?

Многу си прос... С
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Партискиве говеда у царина се најголемите идиоти. Обично, најголемите криминалци се вработуваа во полиција, но денес у царина се.
Има некои сумњиви моменти у причава, затоа и ја постувал сторијата, овој од јужното халкидики-крило.
Јас како и во секоја друга диктатура и режим како што е ред ги постирав и двете страни на паричката , не коментирав ништо нити во прилог на оштетената странка нити во прилог на царината и оставив сами да си донесете заклучок , што би рекле секој со свој ум. Не се сеќавам дека ти кога си објавувал нешто си се потрудил да го направиш тоа, баш напротив.

Но ради друго ти пишам. Она болдираното има некој сумливи моменти у причава. Баш би сакал од тебе да прочитам како докажан неутралец, освестен, неподмитлив итн итн ,кој се тие сумливи моменти во целава прича пошто ти само напомена дека има ама не кажа кои се според тебе тие сумливи моменти веќе кога ги спомна.
п.с еве ви и од фб линк за да видите како тоа се прави, а не како вас во три страни нити еден не ја употреби референцата ФИРОМ или Фиромјани. Да не ви имаат забрането сега вака пред избори а ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.267
Поени од реакции
78.909
Јас како и во секоја друга диктатура и режим како што е ред ги постирав и двете страни на паричката , не коментирав ништо нити во прилог на оштетената странка нити во прилог на царината и оставив сами да си донесете заклучок , што би рекле секој со свој ум. Не се сеќавам дека ти кога си објавувал нешто си се потрудил да го направиш тоа, баш напротив.

Но ради друго ти пишам. Она болдираното има некој сумливи моменти у причава. Баш би сакал од тебе да прочитам како докажан неутралец, освестен, неподмитлив итн итн ,кој се тие сумливи моменти во целава прича пошто ти само напомена дека има ама не кажа кои се според тебе тие сумливи моменти веќе кога ги спомна.
п.с еве ви и од фб линк за да видите како тоа се прави, а не како вас во три страни нити еден не ја употреби референцата ФИРОМ или Фиромјани. Да не ви имаат забрането сега вака пред избори а ?
Иако ваквиве ко тебе не се ни човечки суштества и генерално, ве цитирам или ви релицирам на начин кој е достоен за вас и кој го заслужувате, сепак за атер на форумската етикета (која знам нема врска со вас), ќе бидам конструктивен и ќе прашам: - Царинициве ги носите на Халкидики, или тие журки се премногу фенси за тaкви говеда?
(ти си од тоа јужно крило ваљда ги имаш таму видено ако идат)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Цариниците во сите поранешни социјалистички земји се исти. Мене Словаците ми бараа кафе!

Чичкото многу голем плачко. А нам како ни е кога одиме на сите тие идиотски разговори во амбасадите за добивање виза?
Се слагам дека приказната не е веродостојна. Сите Американци веднаш се јавуваат во амбасадата ако има некаков проблем, а овие одма доаѓаат да ги спасат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Абе комуњарите, Тито е крив јебеш му матер.
Ако се од тогаш (Југославија) зошто Љубчо (1998 - 2002) или (од 2006 год значи 10 год) Грујо уште чекаат?

Зошто не ги уапсат ти злобни и нечесни комуњари?

Многу си прос... С
Јас ја кажувам реалноста , не политизирам.. а впрочем пред 20 години колегата на работа ( во фабрика работев) кажуваше за цариник што колегите му купиле Голф за роѓенден...
... најголема награда било шефот да те одреди да бидеш 3-а смена на Деве Баир, мито до гуша... е сега тоа е нешто намалено, пред се поради надворешни влијанија, но менталитетит остана...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сите Американци веднаш се јавуваат во амбасадата ако има некаков проблем, а овие одма доаѓаат да ги спасат.
Многу филмови гледате.[DOUBLEPOST=1480101673][/DOUBLEPOST]
Јас ја кажувам реалноста , не политизирам.. а впрочем пред 20 години колегата на работа ( во фабрика работев) кажуваше за цариник што колегите му купиле Голф за роѓенден...
... најголема награда било шефот да те одреди да бидеш 3-а смена на Деве Баир, мито до гуша... е сега тоа е нешто намалено, пред се поради надворешни влијанија, но менталитетит остана...
Има ептен многу корумпирани знаеме тоа, него оти се уште од времето на ЈУ тоа ми е прашањето нема млада македонска крв којашто нема да краде или слабо ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Многу филмови гледате.[DOUBLEPOST=1480101673][/DOUBLEPOST]
Има ептен многу корумпирани знаеме тоа, него оти се уште од времето на ЈУ тоа ми е прашањето нема млада македонска крв којашто нема да краде или слабо ?
јасно е дека има млади, мислев шлифот им е тој од ехЈу, кога прашуе има ли што да пријавите за царинење луѓе во автобус кој сат и повеќе време чекале во редица а биле на 2 дена во хотел... а впрочем испаѓа дека и цариникот не знае кој е лимитот за царинење. за предмети за лична употреба... а на времето пред 20 години еден колега беше во Германија, кажува кај Суботица цариникот влезе во автобусот бара мито, не за да не царини, туку да не малтретирал со преглед...
.. после кажуе на Табановци иста песна со нашиот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom