My Macedonian Ordeal - Македонска царина, лицето на корупцијата

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.959
Добро бе дежурни душегрижници многу се опуштивте. Јас ли да ви отворам вакви теми во предизборие каде секој глас се број а?
Има тука материјал за плукање по државата и режимот едно добри неколку месеци или барем до избори ако ништо друго.
Било како било еве ви го видеото.
Во духот на диктатурата и режимот еве ви линк и од царината што би рекле и од другата страна па бујрум .
Јас лично ќе се оградам од коментирање пошто само му правам услуга на овие заспаните. Искрено се изненадив и малце се разочарав кога невидов дека некој веќе ја има отворено( можи и не ја забележав, а ако постои админите си знаат како оди процедурата).
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Зошто никој не е изненаден, ете затоа никој не отвора тема. После сите слушнати срања ова е мачкина кашлица, ништо спектакуларно.
Од пред месец дена царина отвора секакви пакети од интернет нарачки, од најмали пакетчиња купени 1 долар до големи. За сето тоа наплаќа по 102 денари од пакетче. Коинциденција пред избори? Не би рекол.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мртви цариници, ми го дудлаа курот на Македонско-Бугарска граница за два биг мек-а од МекДоналдс.


„Абееее, МекДоналдс, а? Па нема кај нас, што убаво ќе си јадете. Баш би сакале и ние да си земеме, баш ми се јадеше еден сендвич од МекДоналдс ама кај нас ги затворија...ај друг пат. Среќа немате многу роба за внесување иначе ќе ви ги земевме сендвичите heheheeeeeee“

Хк, ПУ!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
За жал не само во царина,вакви поединци има секаде и не само во Македонија.
И голема штета е што нема механизам вакви говеда било каде да се сакционираат[DOUBLEPOST=1479948935][/DOUBLEPOST]
Зошто никој не е изненаден, ете затоа никој не отвора тема. После сите слушнати срања ова е мачкина кашлица, ништо спектакуларно.
Од пред месец дена царина отвора секакви пакети од интернет нарачки, од најмали пакетчиња купени 1 долар до големи. За сето тоа наплаќа по 102 денари од пакетче. Коинциденција пред избори? Не би рекол.
Од секогаш поединци во царина место скенер,рачно ја проверуваат содржината на пакетот и ако на некој му се допадне содржината пиши изгубен пакет па не еден туку сто и еден број за следење да има џабе ти е,постојано ќе те вртат во круг и еден со друг си ја префрлаат вината
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
^Последниве 2 години месечно минимум еднаш правам ситна нарачка од интернет, ова до сега се нема случено. Буквално секој пакет се отвара.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
139
Поени од реакции
24

Боки 13 ?? Да не чека процес за фалсификати на брендирана роба :D :D :D

Еден коментар од YouTube на место..


First of all, Customs officers are not allowed to imprisone, questione, take away passports, and especially not arrest!(only alowed in drug trafficking situations).It is done by the Border Police. Not a word or a just a small shot of police uniform in this video. Also, they can not take away goods from the vehicle by themselves - it needs to be done along with or in assistance from the driver(s)/passenger(s)/owner(s).

Second, if the guy was imprisoned, handcuffed or whatever - how can he be in position to see what the customs officers are doing at that specific time? The cells are in the back, away from the offices)and how come he got shots of the surrounding area, the yard, the toilets etc.?Even had a ciggare with one of them.

Third, to write down a record or a statement of any situation on hand - it takes time.In Macedonia even more, so maybe they held him in their office while they were writing it.It wouldn't be strange if they were rude towards the man.We are in the fucking Balkans, we are rude to each other on daily bases, for Christ sake.

Fourth, At the end of the video when some sort of sentence is called, they go at the ATM and withdraw money to pay - IN CASH!Yes, we are like 50 years back from the world, but everyone is paying IN THE BANK.And especially nonresidents - they cannot pay in most banks, so the mayority of them pays in post offices.About anything, not only penalties.

Fifth, ''The drones were in high demand in Macedonia.8000 EUR on the black market?'' WTF man?You for real?Thank God we have China...

By the way - you must declare everything you have in your vehicle.At the begining of the video this guy names only forbidden goods. Not blaming or defending anyone, just saying there are two sides in the story and once again, I personally think both of them are not 100% clear.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Кој се не работи на царина. Грозни луѓе кај ги нашол овие Рик
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
"drones are in very high demand within the country fetching up to 8000 EUR on the black market"

Многу глупи овие Анхоч. Знаат дека кај нас има огромна побарувачка на дронови, и наместо да ги шиткаат на црно за 8000 евра, тие ги продаваат на бело, за 74,990 денари. :tapp:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.009
Има многу делови од приказнава кои не се поклопуваат, ама дека имаш серковци на царина, тоа е факт.

Прво, вика, дроновите на црно овде се продаваат за 8.000Е, а он можел да купи половен за 600 долари. Нејсе, ние, трава пасеме, и имаме вишок пари.

Второ, прво нешто што те прашуваат, и она досега го немаат промашено секој пар кога проаѓам граница, е
- Дали имаш нешто да пријавиш за царина? Типчево било паметно доволно да ги прочита законите за дронови во Македонија, но не и царинските закони?

Трето,
Целиов начин на раскажува на приказната ми делува дека е со цел што е можно повеќе да ја оцрни Македонија. Нигде не не спомна какви сме како народ, туку, какви сме како држава од тоа што видел од овие партиските војничиња на граница.

Четврто
Да овој стварно бил во право, прво нешто што би направил е би ја повикал Амбсадата. Ова нема промашај, зашто секогаш кога на колегиве Американци им се даваа совети за патување во друга држава, прво нешто што им беше предочувано е да во случај на проблем со властите, секогаш да ја повикаат амбасадата.

Петто
Збори некои глупости од епски размери, имало странци кои ја поминувале границата во присуство на адвокати. Мислам, у реду е. Сликал полско ВЦ и све друго, ама не и уплатницата за казната.

Има некои трагикомични ситуации на видеото, Боки 13-ка, Грујо на профилот на еден од цариниците, Порта Македонија...Ама, ако, добар шамар, и нажалост, ке им ебе бизнис на Охриѓани.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Кој си немал работа со Царина на РМ, ќе тврди дека Американецот лаже.
Кој си имал работа со Царина на РМ, ќе си плаче тихо во себе.

пс. Дописот од Царина потврдува што кажува овој американецот. Дека имал право на пријава на 197 и право на жалба. Истото го тврди и човекот во видеото. Ама кој разбрал, разбрал.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во мислењето над тебе многу убаво е опишано
А дека има говдеа во царина,докажано е а и овде во разни теми е опишано одесувањтео на поединци
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.830
Да да, сликата на еден од цариниците во која се прикажани неговата фаца и фацата на Груевски, мислам ок, идеш прв пат у МКД и веднаш знаеш кој и како да го обележиш? :D

Факт е дека на царина има гомарии, факт е дека државава ни е бљувотина, ама се слагам со Видук дека има некои нелогичности во видеово.

И како од цел хорор што го доживеал на крај најде БАШ за спомениците да збори? Толкава случајност ли е и сликата со Грујо и ова со спомениците? :D

Се на се најубаво да се угасиме ко држава.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Абе и да има вакви говеда, целта на ова јенкиво кое патем се кладам на прст има грчки корени и едина цел му е само да шири негативна пропаганда. Користи амерички пасош и мисли дека е господ никој ништо не му може. А овие говедава од царина во салам држава досеа ќе беа испуштени од работа барем 50% од сите нив.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И како од цел хорор што го доживеал на крај најде БАШ за спомениците да збори? Толкава случајност ли е и сликата со Грујо и ова со спомениците? :D
Стек :facepalm:

СТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕк:facepalm:

Отвори му го профилот на фб бро, таа слика му е паблик, бро, сТЕК:facepalm:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100013823701700
 

Kajgana Shop

На врв Bottom