Morphine

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Mорфинот претставува опоен аналгетик, кој силно делува на централниот нервен систем, предизвикувајќи еуфорија, поспаност, го ублажува стравот кај пациентот. Оу јеа.
Ваков ефект има и бендов, најдобрата џез-блуз-рок фузија според мене, бенд за век и векови.

Morphine е создаден од Mark Sandman, Dana Colley и Jerome Deupree во Масачусетс(не сум сигурен дали вака се транскриптира) во САД, 1989 година.

Морфин е алтенатив рок бенд со комбинации и експерименти на џез и блуз со класичен рок давајќи таков специфичен и незаборавен звук. Оваа комбинација ја нарекоа Low rock. Уживаат голема прифатеност од слушателите ширум Америка и Европа. Како басист и главен вокал на бендот се јавува Sandmen, Dona го растура саксофонот а тапанар им е Deupree.


Првиот албум на ова трио, албумот "Good" излегува 1991', реиздаден во 1993 година и го најавува бендот на критичката маса и покажувајќи го овој нов и специфичен стил.
Нивниот втор студиски албум е "Cure for Pain", излегува 1992 година, a потоа и заедно со реиздавањето на Good во 93' од издавачката куќа Rykodisc. Според мене најдобриот албум од дечкиве, со песни кои биле искористени во неколку филмови. Sheilа и In Spite of Me се појавуваат во филмот Spanking the Monkey во 1994 година. Песната Buena се појавува во првата сезона од серијата Сопранови(The Sopranos). Со овој албум веќе постануваат мејнстрим и околу 300,000 копии се распродаден ширум светот.
Потоа следуваат и албумите "Yes" во 95' и "Like Swiming" во 97' кој беше одлично прифатен од критичарите, одскочна даска и доказ за квалитетот на ова трио. Сепак ова не ги впушти во водите на строгиот мејнстрим и си останаа присебни на себе.
На 3ти Јули, 1999 година, Сендмен, на 46 годишна возраст, колапсира на сцената на фестивалот Nel Nome del Rock во Италија. Скоро после тоа е прогласен за починат од срцев удар и сенката од овој бенд трагично исчезнува. Официјално се распаѓаат набргу после овој настан.


“Some day there’ll be a cure for pain,
And that’s the day I throw my drugs away” - Mark Sandman
"The Night" петтиот и последен нивни заеднички албум, постхумно објавен во 2000та година, завршен малку пред трагичната смрт на нивниот вокал. Останатите двајца членови продолжуваат со музиката формирајќи бендови како Twinemen и The Ever Expanding Elastic Waste Band.

 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Не знам како дојдов до Morphine, но се сеќавам која беше првата песна што им ја слушнав:


..толку плачење на ниедна песна немам утепано. :D после оваа:


и секако оваа:


Единствени се. Сендмен и неговиот невероВатен двожичен бас, и неговото раскошно збришување од овој свет.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Браво за темата!
Сосема случајно се запознав со нив, скролав на јутуб и налетав на Rope on Fire и од тогаш цели две недели клацкајки се во возот (тогаш уште одев на предавања and i gave a fuck) нон стоп на рипит ми идеше песната. The rest is history, нема ден а да не слушнам барем една песна од нив. Штета Сендмен не е меѓу нас :(
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Прв пат слушам за овие, арни се.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945

па тоа бе. Цела вечер ќе го слушам :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Изведбава особено на песнава тука е :drk:

Браво Andrew за темава, ова хипстеров турвиор ги забораил од шо се зафатил со хипстерските теми како Блок Аут, Мадругада... :D

 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Не ми е јасно како не сум ги открила порано ,а касети стари дома имам од нив.На кафе во браво откако ја слушнав Good woman is hard to find дефинитивно сум опиена со нив.Се ми е погодено -и вокалот на Марк, и текстовите и саксот.Година и пол редовно си ги слушам кога имам слободно време,како self-exorcism ми делуваат.Мелем за душа се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom