MIKE OLDFIELD

Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Chandler,извини ме,ама ке те копирам леко.

Луѓе, јас сум голем фан на MIKE OLDFIELD :eek:jea:

Имам ли истомисленици во Македонија???
Што мислите за SENTINEL,HIBERNACULUM и другите, а и за песните с текст - SHADOW ON THE WALL,MOONLIGHT SHADOW?

За мене MIKE е човекот-оркестар!!!!
 
V

VirtualA

Гостин
И јас
Имам цд негово, многу добро
Еден другар направи негови миксови и се ЗАКООООН
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не сум го слушала многу, но две песни страшно ги обожавам ... Moonlight Shadow и To France:music2: Според нив претпоставувам дека има голем репертоар на музика за моја душа:icon_lol:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.112
Поени од реакции
824
Имам слушано повеќе песни но само неколку ми се допаднаа, остатокот ми беа слични една на друга :) Тие се Tubular Bells и Man In The Rain :)
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
mike oldfield e super muzicar,zakon muzika , progressive rock/new age , muzika za dusa, najveke mi se dopaga 'tubular bells' albumot, masterpiece.a i 'crises' e odlicen album. coveko e legenda
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Мајк Олдфилд се враќа од мртвите!!! :D

Не знаев дека имало тема за генијалецов... Прашање е како останала оваа тема заборавена.

Значи прво нешто што треба да се спомене кај Мајк Олдфилд се неговите Цевчести Ѕвона - Tubular Bells! Еден од најдобрите албуми воопшто, според мене. Се уште сум фасциниран од фактот дека ова ремек дело го напишал на некои си негови 18-19 години, и го снимил година-две потоа, свирејќи ги сите 30 инструменти сам! Браво!

Ова нешто се слуша во еден здив! Без да се прави ништо друго. 100 пати сум го преслушал и се уште се ежам по она фамозното „...plus: Tubular Bells!“




 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Да се потсетиме на настапот на Олдфилд на церемонијата на отварањето на Олимписките игри во Лондон 2012.

Ова е верзијата што беше свирена:​
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
На 1-ви февруари излегува новиот албум на Олфилд насловен како „Tubular Beats“. Се работи за миксеви од неговите најуспешни дела во некој современ електронски стил.
Албумот ќе содржи и нова песна со познатата пејачка Тарја Туринен која се прослави како вокалистка на Најтвиш.

Извор.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164

На 27.01.2014 треба да излезе нов албум од Mike Oldfield насловен како Man on the Rocks. Ова е јубилеен 25-ти студиски албум на Олдфилд и прв албум со нов материјал после албумот со класична музика Music of the Spheres од 2008.

Се најавува дека ова ќе биде после подолго време вистинска „Олдфилд-прогресив“ плоча, во стил типичен за Мајк што ќе изобилува со контрасти создадени од разните музички влијанија над него.

Албумот сепак нема да биде во едно парче, туку поделен на песни. Како гости се наведени Leland Sklar (Phil Collins, Crosby, Stills & Nash, James Taylor), John Robinson (Michael Jackson, Eric Clapton, Daft Punk), Luke Spiller (Тhe Struts) а како продуцент Stephen Lipson (Jeff Beck, Paul McCartney, Annie Lennox).

Повеќе тука.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Денес го објавија синглот Sailing од новиов албум, чие издавање патем е одложено за 3.3.2014. Со се спотче на YouTube:


Звучи повеќе поп отколку рок како што најавуваа. Фаќа уво, но како просечна песна пуштена на радио.

И пејачов, добар е, но страшно ме иритира. Не можам да го гледам.

Во ред си е, но не ми е мене баш по вкус. Се надевам дека албумот навистина ќе има повеќе стилска разновидност и остатокот ќе содржи и поразлични парчиња од ова.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
^
Цела година помина скоро а уште не сум го ислушал цел. Колку само албуми имам на таа листа. :facepalm:

Тики ми текна на оваа песничка:

Mike Oldfield - Five Miles Out
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Одличен документарец за царот, иако насловот погрешно наведува, повеќе е Tubular Bells Story, ама сепак вредно за гледање.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom