Mazzy Star

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
22.jpg

Hope Sandoval на сцената се појави во своите рани дваесети години како back вокал на Kendri Smith, која тогаш со David Roback го сочинувала дрим поп дуото OPAL.
По напуштањето на бендот од страна на Kendri , Hope ја презеде улогата на главен вокал, но сама по себе се наметнала потребата од ново име, па David се решава за MAZZY STAR.
Mazzy Star е американски алтернативен рок бенд формиран во Санта Моника, Калифорнија . Најпознати се веројатно по “Fade Into You” која им донесе огромен успех во средината на деведесетите истовремено брутално изложувајќи ги на Mtv, Vh1 и радио етерот.

33.jpg

Дискографија​
She Hangs Brightly (1990)​
So Tonight That I Might See (1993)​
Among My Swan (1996)​

44.jpg


Mazzy Star веројатно би се наметнале повторно и со друг или поинаков вокал, тоа е тешко или залудно да се оспорува, но гласот на Hope Sandoval е всушност онаа тајна состојка која ја издвојува нивната музика од останатите. Неопислива перфекција! Чиста перверзија! Наточи уште и препушти се на нежниот, величествениот и моќен глас, на неформалното возење, на музиката која сугерира на душевно возбудување, на тивкото и меко прелевање на тоновите. Некои викаат дека го има и најтажниот глас, но истовремено поседува кроткост , трепет, те милува...

55.jpg

Ја сакам!

 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
fade into you денојве најголем хит ми е.Години ја немав слушнато,тотално ја имав заборавено за сега да ја начекам во End of Watch филмот.
браво за темава,ќе ги преслушам и другите вечерава
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Како си можел да ја прескокнеш Flowers in December! :(

Љубов на прв поглед, ваква лепота, глас, харизма, талент, шарм....двапати не се гледа.....девојкава е перфектна од секој поглед ангел! за музиката да не зборам, дел од моите омилени нејзини песни.




Значи ја гледаш и се топиш......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom