Marina & The Diamonds

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Марина Ламбрини Дијамандис (или попозната како Marina & The Diamonds) е пејачка и текстописец од Велс (Велика Британија). Според зборовите на самата Марина, делот од нејзиното уметничко име The Diamonds не е бендот кој стои зад неа, туку нејзините фанови. Нејзината музика најдобро би се класифицирала како indie pop. Зад себе има два студиски албуми, The Family Jewels (2010) и Electra Heart (2012).
Бев изненаден кога не најдов тема за оваа артистка, меѓутоа доколку има, слободно избришете ја :)
За Марина дознав сосема случајно, кога една моја многу добра пријателка од Холандија пред недела дена ми кажа дека купила брутално евтини карти за нејзин концерт во Амстердам. Ме праша дали знам воопшто која e Marina & The Diamonds, а јас збунето и одговорив дека името не ми значи ништо. На тоа таа ми одговори: „Штом си фан на Лана Дел Реј, ќе ја обожаваш Марина“. Тоа ме заинтригира доволно за да ги симнам двата студиски албуми и да бидам сосема изненаден затоа што немаа допирна точка со Лана. Но, сепак, многу ми се допаднаа. Ми беше мило што ми беше позната барем една песна (Primadonna) од албумот Electra Heart, па токму тој го преслушав повеќе пати, за разлика од The Family Jewels.
Девојката дефинитивно има интересен стил, а посебно ми се допадна што со доста разиграни, живи и колоритни песни успева да обработи некои т.н. „тешки“ теми од животот, а мелодиите се доволно заразни за да си ги потпевнувате песните по цел ден.
Омилени песни мене лично ми се: Sex Yeah (во која се зборува за тоа како општеството гледа денеска на сексот, што ни продаваат познатите и дека „веќе ништо не е доволно провокативно, па дури ни за децата“), Teen Idle (за пропуштените години и шанси во животот), Valley Of The Dolls (за чувството на осаменост дури и кога сме опкружени со луѓе, за маските кои секојдневно ги „менуваме“ за да импресионираме личности не ни се допаѓаат), Primadonna (за девојка која сака да биде се во животот), Lonely Hearts Club (мислам дека самиот наслов кажува се за песната :P ), Homewrecker, How To Be A Heartbreaker, Hypocrates, Bubblegum Bitch, I Am Not A Robot, Mowgli's Road, Guilty, Numb и многу други :)
Тоа што посебно ми се допадна кај Марина (покрај свежите, брзи песни и прилично длабоките текстови) е тоа што девојката добро пее и на настапите во живо. Дефинитивно ќе следам што друго ќе има да понуди во иднина :D





 

Kajgana Shop

На врв Bottom