Madeleine Peyroux

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Кратка биографија...

Madeleine Peyroux (born April 18, 1974, Athens, Georgia, United States) is an American jazz singer, songwriter, and guitarist. Peyroux (French pronunciation: ​[madˈlɛn pɛˈʁu]) is noted for her vocal style, which has been compared to that of Billie Holiday.

Маделеин Пејрох(родена на 18 април 1974, Атина, Грузија, САД) е американска џез пејачка, текстописец и гитарист. Нејзиниот вокал често се споредувал со оној на Били Холидеј.

Сега да не го тупам многу ќе пробам со свои зборови некако да и ја опишам музиката најпросто што можам.

Нејзината музика би ја опишал како меланхолично - безгрижна / носталгична.(Некој што се разбира може слободно да даде некој подетален опис :D )

Првпат нејзината музика ја сретнав на некоја страна ептен случајно, а барав музика на сосем трета личност не поврзана со оваа.

Првата песна што ја слушнав ако не се лажам беше Guilty и се уште ми е една од поомилените.

Уште тогаш чудно ми падна зошто ги немаше нејзините песни на YouTube и за среќа ги најдов по торенти. :evil:

Еве сликичка...





И за крај музика...

Албумот The Blue Room
http://grooveshark.com/#!/album/The Blue Room/8670237

Засега само овој го имам ислушано, не сум сигурен зошто, најверојатно поради недостаток на време, ќе мора да го променам тоа.

Инаку овој албум би го препорачал на сите љубители на добрата музика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom