Lykke Li

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Lykke Li (се изговара Лики Ли) е шведска пејачка и текстописец, која комбинира повеќе жанрови на музика. Повеќето сигурно ја знаете нејзината досега најпозната песна, I Follow Rivers, која е втор сингл од нејзиниот втор албум насловен како Wounded Rhymes.
Јас Lykke Li ја запознав во 2009 година, кога ја слушнав нејзината песна Possibility во The Twilight Saga: New Moon и веднаш ми се допадна.
Ме релаксира, ме развеселува, ме растажува или едноставно - ми се допаѓа. Одлична музика и одлични текстови.
Последните неколку дена веќе повеќе пати го преслушувам нејзиниот втор албум Wounded Rhymes. Првиот албум инаку ѝ е насловен како Youth Novels и е издаден во 2008 година.
Еве некои од моите поомилени песни од Lykke Li...







 
Член од
28 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
16
Пред да го прочитам ова, само првите две ги знаев од кои I follow rivers ми е една од најомилените песни. Типката знај да пеј,I'll give her that, и дефинитивно вади добри песни. Фала за видеава,таман да видам што друго Лики Ли има да понуди. :P
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
56
Поени од реакции
10
Јас си го имам симнато албумот Wounded Rhymes и мн. ми се допаѓа. Баш е чуден ама на убав начин и многу оригинален во исто време. Иначе Лики не е некоја јака пејачка по вокални способности, ама тоа ги прави нејзините песни баш карактеристични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom