Lisa Gerrard

  • Креатор на темата Werther
  • Време на започнување
W

Werther

Гостин
Забележав дека на подфорумот нема засебна тема за Лиза Џерард, што е еднакво на катастрофа, и редно е да и' се посвети една.

Најпрво општите податоци -- Лиза Џерард е австралиска пејачка, и композитор, веројатно на форумот, а и општо попозната како дел од дуото Dead Can Dance. Сигурно одлично се памети и нејзината соработка со Hans Zimmer за саундтракот во Гладијатор, за кој се наградени со Златен Глобус.

Има издадено три соло албуми, The Mirror Pool (1995), The Silver Tree (2006) и The Black Opal (2009).




Го препорачувам и проектот Immortal Memory на Лиза Џерард и Патрик Кесиди.


Миксот на фолклор, егзотични инструменти и мистицизам е она што ја прави посебна музиката на Лиза Џерард.

И еден завршен цитат:

Fans regard her music as a place of refuge though they should get out more often if they’re looking for something of real substance.

Го повикувам @Psyside да земе учество на темава со HQ YouTube видеа.

Повелете. :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
А она толку убава.



The term “ethereal” is used in attempt to describe a sort of other-worldly, heavenly sort of beauty in music that is difficult to grasp. The music often sounds lush, hazy, spaced out, and distant and echoing guitars and registered highly or breathy vocals.

Ја не знам како ова на македонски би го превел, али душевно лечи.

 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
На светот постојат две врсти на пејачки. Лиза и другите...

Можеби најубавиот глас ever...

 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Кога првпат ги слушнав Лиза, и Брендан, мислев дека сум го фатил Господ за муда. У право сум бил.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238

Еве со шо се будам ...

Иначе коа ставаар постери коа им беше шема на децата у соби шаранки, кајмене секој милиметар еше исполнет со дед кен денс и лиса џерард
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Безвременско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom