Leonard Cohen

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
head-image-front.jpg

“I did my best,
it wasn’t much,
I couldn’t feel
so I tried to touch.”

Кога неговата музика ќе ја пуштите на жена – значи скоро без исклучок, она ќе се воодушеви од неговиот длабок, рапав глас и текстовите набиени со емоции.
Кога неговата музика ќе ја пуштите на маж, во зависност од сензитивноста, постои голема веројатност да се деси истиот момент. Али, безобразно држи и муабетот дека при преслушување на неговите албуми се соочуваш со неговата музичка големина, мрачни емоции, фантастична музика, генијални осцилации во бојата на гласот и целокупниот шарм на овој фолк рок џезер.
"Poetry is just the evidence of life. If your life is burning well, poetry is just the ash"

Leonard Cohen својата прва книга поезија (“Let us compare mythologies”) ја објавил на свои 22 години, а со првиот албум (“Songs of Leonard Cohen”) во далечната 1967 година. ја освои Европа, иако со музика започнал да се бави како би дошол до пари за да може на раат да продолжи со својата прва љубов – пишувањето.
И овие две уметности одлично се надополнувале една со друга, па така денеска името на Leonard Cohen стои зад два романа, многу студиски албуми и десетина книги поезија.

На вториот албум Cohen ја збогатува својата музика со женски бек вокали кои совршено се поклопуваат со неговиот глас кој со текот на годините станува се подлабок, погорчлив, поспор, да не речам до шепотлив бас. Во своите текстови е преокупиран со индивидуата во рамките на – религијата, сексот, љубовта, гревот и генералната комплексност на човековата внатрешност. Мрачната длабочина на неговите текстови, посебно се чувствува на вториот албум (“Songs from a room”) каде што во “Bird on a wire” магично ја насликал ненаситната глад за својата лична внатрешна слобода.

Некаде подоцна следи и “Various positions” каде ја започнува соработката со својата подоцнежна љубовница Anjani Thomas и ја воодушевува јавноста со некои до денес најголеми хитови како: романтичната “Dance me to the end of love”, болната, живото горка,ослободителна “Hallelujah” и меланхоличната “If it be your will”.

Годината 1993 Cohen се повлекува од јавниот живот и заминува во зенбудистички храм како би се соочил (фејс ту фејс) со својата долгогодишна депресија, која некогаш го довела и до експирементирање со дрога. Од "манастирот ” излегол со околу 250 нови песни и мноштво стихови. На наредниот албум (“Ten new songs”), снимен во продукција на неговата долгогодишна асистенка Sharon Robinson, лишен од депресијата Cohen станува поведар, поромантичен и воодушевува со песни како: “A thousand kisses deep” и ”In my secret life”, секоја сама за себе вистинско уметничко богатство.

auk.jpg


“Никогаш не зборувам за своите љубовници и своите кројачи”.

Оваа реченица ја изјавил своевремено у благ саркастичен стил, додавајќи дека за љубовта се потрошил и кажал се у своите песни и романи. Така воопшто не се знае дали некогаш е бил во брак со Suzanne Elrod, мајка на неговите две деца (Адам и Лорка – која своето име го добила по неговиот идол Федерико Гарсија Лорка), ниту дали имал некоја романтична врска со тогаш мажената Suzanne Verdal, танчерка опеана у “Suzanne”.

"I am an old scholar, better-looking now than when I was young. That's what sitting on your ass does to your face."

Стигнавме до “Chelsea hotel No 2″ и Janis Joplin и...

“…You were talking so brave and so sweet,giving me head on the unmade bed,while the limousines wait in the street.”

Всушност тој стих е како што и самиот подоцна ќе изјави, единствениот за кој смета дека она што го има кажано излегло вон границите на неговото џентлменство.
Сепак у чувствителната “So long Marianne” која зборува за неговата љубов со Норвежанката Marianne Ihlen ќе се соочиме со поинакви емоции:

“For now I need your hidden love.
I’m cold as a new razor blade.
You left when I told you I was curious;
Did I ever say that I was brave?”

Ова е воедно и врската од која Cohen црпел огромна инспирација. Според зборовите на неговиот биограф, Marianne е жената која внела “ ред и ја потикнувала неговата креативност “и ја ослободила неговата “потисната желба за сигурност и дом.”

"I don't consider myself a pessimist. I think of a pessimist as someone who is waiting for it to rain. And I feel soaked to the skin."
Leonard2.jpg
Книги поезија

Let Us Compare Mythologies, 1956;
The Spice-Box of Earth, 1961;
Flowers for Hitler, 1964;
Parasites of Heaven, 1966;
Selected Poems, 1956-1968, 1968;
The Energy of Slaves, 1972;
Death of a Lady’s Man, 1978;
Book of Mercy, 1984
Stranger Music: Selected Poems and Songs, 1993
Book of Longing, 2006

Албуми

Songs of Leonard Cohen (1968);
Songs From a Room (1969);
Songs of Love and Hate (1971);
Live Songs (1973);
New Skin for the Old Ceremony (1974);
The Best of Leonard Cohen, (1975);
Death of a Ladies’ Man (1977);
Recent Songs (1979);
Various Positions (1985);
I’m Your Man (1988);
The Future (1992);
Cohen Live (1994);
More Best of Leonard Cohen (1997);
Field Commander Cohen:
Tour of 1979 (2001);
Ten New Songs (2001);
The Essential Leonard Cohen (2002);
Dear Heather (2004);
Live in London (2009),
Live at the Isle of Wight 1970 (2009).
Романи

The Favourite Game, 1963
Beautiful Losers, 1966

auk.jpg


Вака некако звучи Leonard Cohen. Не, извинете вака звучи единствениот и неповторлив Господин Leonard Cohen. Човекот кој сеуште зрачи со својата едноставност и харизма. Човекот чии песни се со таква длабочина практично нетипична за музиката, а чија поезија и проза блика од богата музикалност.Човекот кој потикна низа талентирани вокалистки на соло кариера. Човекот со изгубени милиони до работ на банкрот, човекот кој се бафта со религијата у било какво пакување (од будизам до скиентологија), човекот кој ги сака жените со се тантрички секс.

Овој неверојатен уметник како шеснаетгодишник како причина за својата поезија ја навел токму таа своја опседнатост со жените, за да кога се прославил – судејќи по се, опседнатоста стане обострана, па во своите почетоци на музичката кариера бил бесрамно директен во односите кон нив. На пример се случувало и тоа на новинарките да им каже да се слечат или барем да ги покажат градите во текот на интервјуто, а и еден од неговите албуми носи симболичен назив “Death of a ladies’ man“

Младешкиот цинизам и бунтовност со текот на годините ги замени со рафинирана елеганција, мудрост , духовитост и нежност . “ Прво сум ненаситен, а потоа вртам грб ”– е мотото кое му го обележа животот, а впрочем ако малку подразмисли човек ќе сфати дека токму пропаднатите врски и овозможуваат континуитет на неговата естетика.

86020915.jpg

Се чини дека неговиот шарм иако “ попитом ”, ни денес не избледи. Гласот му е уште подлабок, настапот поуверлив, оделата поелегантни и она што ја прави неговата музика грамадна и да живее меѓу сите генерации, сигурно се и текстовите со магично изразена длабочина од неговите емоции.

Leonard Cohen ги има најголемите почести кои може да ги има еден граѓанин на Канада т.е член е на Order of Canada, канадската куќа на славни музичари (Canadian Music Hall of Fame), канадската куќа на славни поети за да од 2008 влезе и во американската Rock and Roll Hall of Fame.

Кајагна форуму, ја мислам дека е редно време да се поклониме:cuc:X 10.



 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мене ми е заедно со Tom Waits, Townes Van Zandt, Vladimir Visocky еден од поомилените кант автори Леонард.
Подолу еден редок документрец од 60тите.

 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Тоа е тој рапав глас кој испушта емоција, фантастичен лик во музиката. Да не постоеше некој како него, љубовта и чувствата ќе останеа со помалку дефиниции.



 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Кога го слушаш денес ми се чини дека звучи посвежо, отколку пред 30 години.
 
F

FARANG

Гостин
The Future.... covekot e genije kakov sto tesko ke se rodi povtorno.

Vi go preporacuvam Chris Rea slusanete ja Road to Hell...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
За човекот нема зборови кои може да го опишат колку е ѕвер!
Само ќе кажам дека "Dance me to the end of love" ќе ми ја отвори свадбата.:love:
Mark my words!:pipi:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Денес би требало да има документарец на Телма во 15 и 35 за Леонард Коен.
Мало потсетување...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
My personally favorite...многу убава композиција...како што сум во романтично расположение темава ми се погоди.:):love:

На оваа песна игравме до 05.00 сабајле кога ме побара то би хиз биловед вајф...
И секогаш коа ќе ја чујам така се чувстувам како потресена :icon_lol:

Леонард Коен, човекот кој знае да ме нурне најдлабоко во мојте мисли, сни, мечти, и да ги разбуди сите мои скриени мечти, желби...
За мене човекот е магија, можам да водам љубов баш тил ди енд оф лов, застанува време, мижиш и му се препушташ, тоа е музика, музика кога ја пушташ не те оптеретува нит те тера да кршиш едноставно лебдиш, се опушташ..
Повеќе од ова што и да кажам е сувишно за човекот кој знае да ми ја растрепери душата

Леонард ју оун ми мен :cuc:
 
W

Werther

Гостин
Коен, инспирација за голем број уметници, легенди како Боб Дилан и Ендру Елдриџ. Најголемиот фолк музичар, ever. Не би можел да издвојам албум и да го наречам омилен, од причина што сите се ремек дела. Неговата музика е перфекција.



Legends...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom