Land of the Free, или човековите права и слободи во најголемиот светски „извозник на демократија„

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Последно уредено:
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Here we go Again!!!

Овој пат во Балтимор

Балтимор гори во демонстрации

Во Балтимор е прогласена вонредна состојба, а градот се претвори во „воена зона". Цела ноќ траеја демонстрациите против полициската бруталност, а причината е смртта на Афроамериканецот Фреди Греј кој почина во локалната полициска станица.

(сликите се на линкот)

http://kajgana.com/baltimor-gori-vo-demonstracii#1expanded
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А никогаш во САД не сум видел протести на кои се бараат оставки. Од „прецедникот“. Можеби имало, но јас не сум слушнал такво нешто на информативните емисии.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
А никогаш во САД не сум видел протести на кои се бараат оставки. Од „прецедникот“. Можеби имало, но јас не сум слушнал такво нешто на информативните емисии.
Logichkioni nemaat Americki amabsador.
Da im prodava veter i magla.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Billionaire George Soros spent $33MILLION bankrolling Ferguson demonstrators to create 'echo chamber' and drive national protests
  • Hedge fund mogul's Open Society Foundations made huge donations
  • Organizers bussed in from New York and D.C. to take over campaigning
  • Different cash recipients would repeat each others' messages
  • Helped to keep events and messages at the top of news agenda
  • Soros cash, from speculating on markets, is given to many liberal causes

The flood of donations were uncovered in an analysis of the latest tax return by Soros's Open Society Foundations by the Washington Times.

The cash was reportedly funneled into keeping up numbers of protesters in the community over a period of months by bringing in outside activists.


Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2913625/Billionaire-George-Soros-spent-33MILLION-bankrolling-Ferguson-demonstrators-create-echo-chamber-drive-national-protests.html#ixzz3ZWZN00C1

и нагло после ова вест, како реванш од државата се актуелизираа прашањата околу неплатените давачки од Сорос:

Geoge Soros May Owe Billions In Taxes
http://www.forbes.com/sites/kellyphillipserb/2015/05/01/geoge-soros-may-owe-billions-in-taxes/
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
Хе хе хе

Значи Сорос, носи демократија и во САД.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Значи дека ништо не разбираш... ;)
(како прво, тоа „демократија„ требаше во наводници да го ставиш)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Хе хе хе

Значи Сорос, носи демократија и во САД.
зависи што е за тебе поверојатно... дали Сорос финансира “демократски промени“ или потпомага било какви граѓански бунтови со цел да ја прикаже својата моќ како одговор на барањата за неговото оданочување од страна на Државата.

Односно, она што САД бараше од него да прави во Источна Европа со дел од парите кои намерно не му биле оданочувани за таа цел, сега тој го употребува против нив доколку решат да го сменат мислењето.

Не знам за тебе, но мене ме потсеќа на примерот со руско/украинските олигарси.

Иначе, битното од оваа информација е фактот што сега постојат јасни докази за Соросовото финансирање на овој тип “обоени“ револуции и насилства во самите САД. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
зависи што е за тебе поверојатно... дали Сорос финансира “демократски промени“ или потпомага било какви граѓански бунтови со цел да ја прикаже својата моќ како одговор на барањата за неговото оданочување од страна на Државата.

Односно, она што САД бараше од него да прави во Источна Европа со дел од парите кои намерно не му биле оданочувани за таа цел, сега тој го употребува против нив доколку решат да го сменат мислењето.

Не знам за тебе, но мене ме потсеќа на примерот со руско/украинските олигарси.

Иначе, битното од оваа информација е фактот што сега постојат јасни докази за Соросовото финансирање на овој тип “обоени“ револуции и насилства во самите САД. :)
Го извртуваш текот на настаните, прво е откриен дека ги финансирал, а следно државата почнува да му бара затаен данок.

Без разлика на тоа, се гледа дека финансира обоени револуции, не беше нешто тајна тоа за во источна европа, но за изненадување е дека го прави тоа и во САД.

Најинтересно е што Сорос, на територијата на САД е практично сојузник со Путин (сега @Vanlok почнува да го боли глава), затоа што имаше информации дека и Русија е вмешана во помагање на протестите на населението против полициската бруталност.

И сега шу прајме?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Хехе, тенеќе мене СЕКОГАШ ме боли главата кога читам премногу твои постови. Ама не заради когнитивна дисонанца, туку заради фактот што твоите пишувања предизвикуваат морталитет на мозичните келии. ;)


Го извртуваш текот на настаните, прво е откриен дека ги финансирал, а следно државата почнува да му бара затаен данок.
Многу ме интересира како дојде до овој заклучок?
Тајмстамп на пораките во неговиот личен дневник? Знаеш кога (и како и што) комуницирал со властите во Америга?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
Хехе, тенеќе мене СЕКОГАШ ме боли главата кога читам премногу твои постови. Ама не заради когнитивна дисонанца, туку заради фактот што твоите пишувања предизвикуваат морталитет на мозичните келии. ;)



Многу ме интересира како дојде до овој заклучок?
Тајмстамп на пораките во неговиот личен дневник? Знаеш кога (и како и што) комуницирал со властите во Америга?
Еми треба мозок бе ванлоче :), кога почнаа протестите против полицискито насилство и кога се појави веста на интернет деке Сорос затајувал даонок?

Офтопик: Kако бе успеа да ги научиш овие два термини - когнитивна дисонанца и фркинг, па јас сеуште не можам. Многу време ти требаше? Сега затоа едниот ти е во потпис, а другиот го користиш во секој пост ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Еми а само тогаш ли му било претено со активирање на затајувањето на данокот? Ти секретар да не си му?
Сорос данок затајува уште пред татко ти да биде плановите на дедо ти... Да ти пуштам текстови на какви се начини Сорос затајувал данок, ќе можеше прирачник за финансиски малверзции да напишеш - се разбира, да беше доволно писмен за тоа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom