Kings Of Leon

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740



Пошто на форумов нема тема за КОL, ја имам честа да ја поставам темата за еден од моите најомилени бендови..:)
КОЛ се рок бенд со потекло од Нешвил, Тенеси, оформени во 1999 година. Во составот на групата влегуваат тројцата браќа Фоловил, Кејлеб (главен вокал и гитарист), Нејтан (тапанар и придружен вокал), Џеред (басист и придружен вокал) и нивниот братучед Метју Фоловил (гитарист и придружен вокал). Името на бендот е поставено во чест на таткото на тројцата браќа членови на бендот , кој бил свештеник и чие средно име е Леон.
Во почетокот биле само двајца членови и тоа Нејтан и Кејлеб, кои успеале да потпишат договор со продуцентската куќа RCA Records. Меѓуто, продуцентите инсистирале на дуото да му најдат уште неколку членови за да може да оформат бенд. Момците одбиле некој друг да им ги бира членовите, па така решиле бендот да го направат буквално семеен и го повикале својот брат Џеред, на кого му купиле бас гитара, а Метју бил повикан како гитарист.
КОЛ досега имаат издадено пет албуми.

1.Youth and Young Manhood (2003)
2. Aha Shake Heartbreak (2004)
3. Because of the Times (2006)
4. Only by the Night (2008)
5. Come Around Sundown (2010)

Од сите овие албуми убедливо најуспешен беше Only By the Night кој лансираше два хитови Use Somebody и Sex on Fire кои ги вивнаа момците на врвот на топ листите. Членовите на бендот имаат изјавено дека постојат два типа на фанови кои ја сакаат нивната музика. Првите се оние кои уште на почетокот биле со нив, и кои го забележале нивниот квалитет додека се уште биле само предгрупа на бендови како Pearl Jam, U2 како и на Боб Дилан. Вторите се оние кои почнале да ги слушаат заради албумот Only By The Night и истите тие го користат текстот на песната Sex On Fire како Фејсбук статус..:)

За мој вкус, од овој албум можам да ги издвојам Revelry, Manhattan, Notion и една од моите најомилени песни од нив, ако не и најомилена, Closer. Досега овој албум на КОЛ е најкомплетен и најприфатен (воедно албум кој стана платинест). Стојам на ставот дека нивните најдобри музички парчиња се многу малку експлоатирани, можеби зашто немаат комерцијална нишка во себе.


Од последниот албум, убедливо најомилена ми е The End.

 
Н

'Никола'

Гостин
Аууу не знаев дека од 99та биле, Се ги мислев понови. Добра музика имаат, ги неам многу слушано, ама тие хитчињата што им се вртеа последниве години добри се.
На Use somebody памтам, ептен јака атмосфера се правеше на свирки.:)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232

Мојата омилена песна од првиот албум. Пред кастрацијата е ова...
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Покрај Closer i ovaa pesna mi e favorit
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ги обожавам. Можеби и повеќе од Рокенрола. Можеби и помалку, незнам. Стално си ги мериме.. Oh..
Дневен фикс ми се дечкиве. А Калеб како профил слика на фејс. Ваљда и овде треба, ионака неам инспирација..

Од Youth and Young Manhood (2003) фаворити, иако прв, најмногу:
- Red Morning Light
- Molly's Chambers
- California Waiting
- и навивачки, Holly Roller Novocaine

Од Aha Shake Heartbreak (2004):
- Soft
- The Bucket

Oд Because of the Times (2007):
- FANS!
- On call

Oд Only by the Night (2008)
- Closer, дека прва ја слушнав од албумот, прва и е, и ради тоа првиот впечаток беше фантастичен. И дека е ѕверска.
- Revelry
- I Want You
- и ај Crawl, дека по настапи јако ја свират.

Oд Come Around Sundwon (2010)
- Pickup Truck
- The Immortals

Не дека другите им се лоши, не бирам песна по песна, туку цела дискографија на плејлист. Баш ја доловува тоа транзицијата на гитарата од аматерска во професионална, слушајќи ги албумите по ред. Копиљи се биле. Незнам секоја чест. Вокалот е незаменливо нешто. Премногу потенцијал имат. Секоја чест! Факт дека Only by the Night ги вивна, ама јак е. Иако го слуша секој и секој. О, и многу бараат за настапи. И ѕвонето до make-a-wish foundation, ептен ги сакам во МК на настап. :(

Воки, од вториот албум е Four Kicks. 10та песна. :***************
 
П

Паган-др

Гостин
Одличен бенд. Покрај Razorlight, овие ми се најгоре. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Ова е мојата омилена од нив, сите песни им ги сакам, моќен вокал :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Одамна, вака ги знам Kings of Leon... а не сега ова MTV срање.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Стварно се добар бенд со уште подобри песни.
Моите две омилени:

 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Мене овој бенд ми бидна познат откако у некои филмови пред 3-4 години ја слушнав песната
И само ова ми се свиѓа :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Оваа некако најмогу ми се допаѓа
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266


Најдобри ми се овие две,ама Use somebody ми е фаворит :)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Многу добра песна.
Фала што ја отворивте темава, немаше многу да знам за тоа колку е добар бендов.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom