K-15 мора да се исплати !

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Канал 5 ќе ги крати платите на своите вработени за 30% за 1 месец. Вработените претпоставуваат заради К-15. И според Агенцијата за аудио визуелни услуги, сите 5 национални тв, вклучувајжи ги канал 5 оствариле позитивни финансиски резултати.
На вработените во Канал 5 им се кратат платите за 30 отсто

Налет такви газди, баш се шупаци
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Точно. По се изгледа колку повеќе приходи има некоја фирма толку посурови стнауваат газдите. Или нема врска...[DOUBLEPOST=1418421006][/DOUBLEPOST]
[quote="Brutus, post: 7001704, member: 71569"можев анонимно да ги пријавам
Сеуште можеш, штом не си во истата фирма.[/quote]
Па помина некаде година дена вањда можам. Мрзам лоша карма иако мислам дека не е нефер да ги пријавам. Сепак со нивниот стил на работење очекувам да ги видам онака со покриени лица на ТВ како ги спроведуваат во суд.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
До каде дојдовме значи, ГАЗДИ? - колку сме ценети и заштитени работниците во мкд? да неможе половина плата во просек на пример од 8500 пр, да ти ја исплати еднаш годишно... СРАМОТА
 
Член од
11 ноември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
18
До каде дојдовме значи, ГАЗДИ? - колку сме ценети и заштитени работниците во мкд? да неможе половина плата во просек на пример од 8500 пр, да ти ја исплати еднаш годишно... СРАМОТА
Да несака ,а не да неможе.:)[DOUBLEPOST=1418421277][/DOUBLEPOST]
До каде дојдовме значи, ГАЗДИ? - колку сме ценети и заштитени работниците во мкд? да неможе половина плата во просек на пример од 8500 пр, да ти ја исплати еднаш годишно... СРАМОТА
Да несака ,а не да неможе.:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Барајте си она што ви следува
не само К15, туку и пари за Божиќ/Н.Година , пакетчиња за децата.....
не дозволувајте традицијата да исчезне - напротив таа треба да се негува и одржува
За гејлада знаете- да не пишувам наново, за што све не земаат пари, но еве ви пример и од Хрватска која воедно е и нова членка на ЕУ , а сепак не се откажува од традицијата за добивање Божичница - иако и таму се дрзнаа да им ги укинат- сепак уставниот суд реши во корист на работникот
http://www.vecernji.hr/hrvatska/ustavni-sud-vraca-bozicnice-i-regres-951392
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Значи...Газдите имаат уште две недели за исплата
Доколку работниците не добијат К-15, можат да ги пријават газдите во Трудовата инспекција. Но самото пријавување на газдите во Инспекторатот не значи дека тие веднаш потоа, по автоматизам ќе ги добијат парите. Ако сакаат К-15, работниците ќе треба да ги тужат газдите на суд.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=AC61F675D7F87349950AAD393845EE96
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=208035EBE8364F43B01FD3477B486FC4
Заремовде не е на повидок валкана игра помегу работодавците, синдикатот и таканареченото "независно судство"...дали јас, ако не добијам К15 го тужам мојот работодавец имам некаква гаранција од институциите кој треба да ги бранат моето работночки права и ќе застанат на моја- на страна на оштетените?????
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
339
Поени од реакции
268
К-15 е обична фарса на власва во Македонија.Нашиве приватни фирми најдуваат на најлесен начин вопсто да не изгубат пари преку оваа исплата.Најобичен пример ке кажам со фирмата каде што работи татко ми каде сто му исплатиа К-15 но во наредните 2месеци му беше кажано дека ќе му ја намалат платата од 12000 на 8000 за да си ги поврати парите фирмата.Ова секако не е само во фирмата каде што работи татко ми туку во повејќето во насава држава. К-15 за мене е само за оваа влада да добија неколку политицки поени а никакво добро за работниците. позз од прилеп
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
К-15 е обична фарса на власва во Македонија.Нашиве приватни фирми најдуваат на најлесен начин вопсто да не изгубат пари преку оваа исплата.Најобичен пример ке кажам со фирмата каде што работи татко ми каде сто му исплатиа К-15 но во наредните 2месеци му беше кажано дека ќе му ја намалат платата од 12000 на 8000 за да си ги поврати парите фирмата.Ова секако не е само во фирмата каде што работи татко ми туку во повејќето во насава држава. К-15 за мене е само за оваа влада да добија неколку политицки поени а никакво добро за работниците. позз од прилеп
Тоа не е к-15,туку како да му дале аванс,а потоа си ги враќаат назад.Има еден куп малверзации,ама досега не се создаде некоја организација,за да ги заштити работниците од газдите.Каде би се пожалиле,кога немаме ниту асален синдикат.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Денес ни пуштија на сметка к-15, утре ни рекоа да ги вратиме.
Многу јако:cuc:[DOUBLEPOST=1418945072][/DOUBLEPOST]Бедна Македонијо,бедна и мила...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
па пријави ги во државен инспекторат, во финансова инспекција итн итн...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
па пријави ги во државен инспекторат, во финансова инспекција итн итн...
Имаат една изрека Американците - grow some balls! Ама не сепак полесно е да ја колнеме нашата горка судбина и Македонија на интернет.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Ама не сепак полесно е да ја колнеме нашата горка судбина и Македонија на интернет.
Уште полесно е да ги тролаш луѓето што имаат мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom