K-15 мора да се исплати !

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Претходно работев од 2 Октомври 2013 до 7 јуни 2014, дадов отказ во мај, ама до 7ми јуни бев пријавена затоа што ми следуваше годишен одмор.
Е сега, ме интересира, дали имам право на к15 или не, бидејќи вкупно имам работено повеќе од 6 месеци, ама во календарската година помалку од 6 месеци?
Како се рачуна тоа?
 
?

..........

Гостин
Agenциите за обезбедување во сопственост на Сашо Мијалков исплатиле к-15 симболично, и потоа нормално им било наложено на вработените да ги вратат парите назад.
Ова ми го кажа близок пријател кој работи во една од тие агенции..

И понекогаш размислувам околу глупавоста на народов, како може да ги тепат, ебат ограбат и пак да не им дојде памет, како може да ги лажат на толку беден начин како што владава го лажи народот преку нејзините медиуми, едноставно неможам да разберам. Во оваа ебана квази држава живеат исклучително глупави луге, нема спас за ова стадо, ова стадо ке го ебат стрижат колат уште многу векови...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Претходно работев од 2 Октомври 2013 до 7 јуни 2014, дадов отказ во мај, ама до 7ми јуни бев пријавена затоа што ми следуваше годишен одмор.
Е сега, ме интересира, дали имам право на к15 или не, бидејќи вкупно имам работено повеќе од 6 месеци, ама во календарската година помалку од 6 месеци?
Како се рачуна тоа?
Мислам дека немаш право на регрес. Регрес ги следува вработените кои оствариле право на годишен одмор за 2014та

Јас вака или така јас земав
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Мислам дека немаш право на регрес. Регрес ги следува вработените кои оствариле право на годишен одмор за 2014та

Јас вака или така јас земав
Па остварив право на годишен одмор, и бев на годишен одмор некаде од крај на мај (околу 20ти, кога дадов отказ), до 7ми јуни.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Па остварив право на годишен одмор, и бев на годишен одмор некаде од крај на мај (околу 20ти, кога дадов отказ), до 7ми јуни.
Сега го отворив документот добиен од консултантска фирма и во него пишува - секој вработен кој работи најмалку 6 месеци во календарска година кај еден работодавач го следува право на регрес за годишен одмор во висина од 40 проценти од просечната плата во РМ.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Тешки глупости, на крај 90% од фирмиве ги пријавуваат вработените на минималец а останатот им го даваат “на рака“, сега тоа што треба да се земе на рака ќе биде одбиено и ќе биде исплатено на транскациска ко демек регрес за годишен одмор, и од јануари се по старо до следен декември.
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Dali sleduva k-15 za covek sto rabotel vo firma poveke od 6 meseci, so iskoristen godisen odmor i si dal otkaz na 1 dekemvri. Noemvriskata plata mu e isplatena pred nekoj den zaedno so na ostanatite vraboteni. Vcera im e prefrleno i k-15, ali nego ne. Dali ima pravo na k-15 ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Сега го отворив документот добиен од консултантска фирма и во него пишува - секој вработен кој работи најмалку 6 месеци во календарска година кај еден работодавач го следува право на регрес за годишен одмор во висина од 40 проценти од просечната плата во РМ.
Значи, ако добро разбрав, без оглед што работев повеќе од 6 месеци, затоа што во календарската година работев 5 месеци и 7 дена, не ми следува К15?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Dali sleduva k-15 za covek sto rabotel vo firma poveke od 6 meseci, so iskoristen godisen odmor i si dal otkaz na 1 dekemvri. Noemvriskata plata mu e isplatena pred nekoj den zaedno so na ostanatite vraboteni. Vcera im e prefrleno i k-15, ali nego ne. Dali ima pravo na k-15 ?
Има право, како што пишаа погоре, услов е да е вработен 6 месеци во календарската година.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Има право, како што пишаа погоре, услов е да е вработен 6 месеци во календарската година.
Ако не сака да ги даде со убаво, опомена пред тужба прво, со адвокат, и ако не сака пак, потоа тужба и ке ги даде петкратно.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Зарем сеуште има кој верува во добри самовили...:несвест:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Стигнале циглите кај мене :misticen:
Сега само да не заборавам да ги пријавам во даночната пријава.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Во која педерастична држава и систем живееме...Власта налага на работодавецот да исплати К 15.....Вработениот радосен го чека денот на исплата, и оп државата вели...доби К15 ,ај сега плати данок тоа ти е екстра заработка.А од друга страна газдата очекува даго вратиш уплатеното К15..........
Оваа е невидено лудило.............
ТИТО ВРАТИСЕ,СЕ ТИЕ ПРОСТЕНО.........................
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
кој да пријави бе приход од К-15 :) нека кршат глава,нека тужат слободно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom