IMF: колку е сменета ситуацијата од 2003-a до денес?

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зошто мислиш дека таа листа е најдобра и најрелевантна? И која е причината за тој пад според тебе?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Зошто мислиш дека таа листа е најдобра и најрелевантна? И која е причината за тој пад според тебе?
Не мислам јас, мисли ООН... и сите кои сакаат најрелевантни податоци ја цитираат оваа студија! Не е тоа ’’The Economist’’ или ’’CNN’’ да си купиш реклама колку си добар, ниту СБ или ММФ да те тапша по раме ко ги враќаш кредитите..... реков студија за потреби на УН ја изработиле врвни економисти-нобеловци најголемите во последната деценија: Кругман, Штиглиц, Аматиа Сен.... причината за падот по мене е 90% актуелната политика + 10% кочењето на интеграциите... и ништо повеќе! Нема тука митови и легенди ниту теории на завера: илуминати јудо-масони, Билдерберзи, Ватикани.... и остала багра.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не мислам јас, мисли ООН... и сите кои сакаат најрелевантни податоци ја цитираат оваа студија! Не е тоа ’’The Economist’’ или ’’CNN’’ да си купиш реклама колку си добар, ниту СБ или ММФ да те тапша по раме ко ги враќаш кредитите..... реков студија за потреби на УН ја изработиле врвни економисти-нобеловци најголемите во последната деценија: Кругман, Штиглиц, Аматиа Сен.... причината за падот по мене е 90% актуелната политика + 10% кочењето на интеграциите... и ништо повеќе! Нема тука митови и легенди ниту теории на завера: илуминати јудо-масони, Билдерберзи, Ватикани.... и остала багра.
Чудна работа, сите земји во регионов Албанија, Бугарија, Србија и Грција имаат ист пад како и Македонија во истиот временски интервал. По се изгледа погрешните економски политики во Македонија влијаеле врз цела Југоисточна Европа.
P.S. дали примети дека 2013 сме во групата земји со High Human development a 2003 сме биле во medium human development? исто дали примети дека во листата од 2013 има 10 земји повеќе од претходно?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Фашизмот (ако го имаат) не им го направи развојот таму, тоа сигурно! Второ каде бевте до преклани да ја декларирате фашистичка Естонија и уште пофашистичка Украина? Сега кога идолот ви почна да ја шири империјата и има намера да удри на балтичките држави одеднаш вие партизани станавте и борци за слобода....!? ;) Ако удри на Норвешка, на пример како што најавуваат некои негови бивши генерали, како тогаш ќе го правдате и кој фашизам ќе го барате таму!? Оној на Брејвик можеби!?
Но тоа е друга тема... тука тема (те некој погоре праша за развојот на МК 2005-2015) последните десет години.... а со Молдавија да се споредуваме навистина е бедно и мизерно... па оваа држава по излегувањето од СССР па и до 2005 и навака немаа леб да јадат, држава над 3,5 мил а имале под 2 милијарди Долари ГДП 2005... додуша денес имаат 8 милијарди! Ми изгледа математички некако повеќе од нашите 4млд 2005-та на 9млд 2014.... или и тоа се баби и жаби!?[DOUBLEPOST=1438681405][/DOUBLEPOST]
Би било интересно да ја коментираш листата на "Human Development Report" најдобриот економски показател каде сме биле и каде сме денес по деценија.
..каде сме??? ..на трепки да дубиме Естонија во однос на "хуманиот" третман на третина население не можеме да ја стигнеме...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom