Hans Zimmer

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
hzphoto.jpg
За мене човек кој е жива легенда. Човек кој е врвен светски музичар и кој со својот брилијантен ум успеа да внесе во историјата голем број на филмски остварувања.
Автор е на филмска музика на повеќе од 100 филмови, меѓу кои добар дел и оскаровци.

Inception
The Da Vinci Code
Angels and Demons
Pearl Harbor
Gladiator
Pirates of the Caribbean
Kung Fu Panda
The Lion King
Madagascar
The Pacific
Rain man
Black hawk down
The Last Samurai
King Arthur
The rock
Crimson tide
The Simpsons movie
The Dark Knight
Spanglish
The Ring
Johnny English
.
.
.

Pearl Harbor

Angels and Demons

The Da Vinci Code

Gladiator

The Lion King

Уживајте :smir:
 

Attachments

I

Intex

Гостин
Одличен е, не можам да негирам, ама се навраќа на минати свои дела, шо го прави повторлив. Од друга страна, го имаме Клинт Мансел кој не направил два албуми т.е. скор за 2 филма и музиката да ја ставиш во исти жанр.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Страшно талентирано човече. Креира неверојатни мелодии. Значи на 90% од филмовите кога ќе приметам добра музика, го барам саундтракот на нет и што да видам, композитор Ханс Цимер.
Едноставно, алал му вера.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Meне ситуацијата од погоре стално ми се случуваше со истотака погореспоменатиот Клинт Мансел.
Инаку го респектирам многу и човечево. <3
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
Скоро во секој филм ако ја чујам неговата музика, веднаш знам дека е тој. Автентичен исто како и Алан Силвестри. Морам да кажам дека во последно време многу од песните му се штанцани една на друга. Но мора да признам дека е еден од подобрите композитори на филмска музика. Ennio Moricone still number one.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Да да, очигледно има поклопувања на музиката во повеќе филмови. Пример, забележав во Кодот на Да Винчи и Ангели и Демони многу слична мелодија, Chevaliers de Sangreal и God Particle. Јас мислам зошто фимовите се на некој начин продолжение од ист режисер, слична тематика, па затоа водечката мелодија е слична:toe:
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Доста добар е, слични му се делата ама добри.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Човеков го обожавам, он и Фајзер Броз ми се омилени 21вековни артисти. :)
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
127
Поени од реакции
104

Алал да му е него и на Клинт Мансел. Колку и да е добра приказната во еден филм, ако нема добра музика, не може да биде добар филмот.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Веќе и без да прочитам можам да препознаам дали во муиката на филмот има вмешано прсти овој човек. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom