Halloween zabava vo Skopje?

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не можам да одговорам со да или не. Не можам да го наречам тоа радост. А, што има ова врска со муабетот? Јас се „потсмевам“ на славење на туѓи празници заради да се биде „ин“. Затоа и прашав, зошто не се слават и други, не само американски (или слични).
Океј, одговори ми на ова, дали за тебе Мајка Тереза е светица, односно дали ја почитуваш како светица ?
Може за тебе нема врска ова со муабетот, за мене има.
Ти одговори па ќе ми ја видиш поентата.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Кој од вас не бил на Halloween забава за возрасни , незнае шо пропушта. :D
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Океј, одговори ми на ова, дали за тебе Мајка Тереза е светица, односно дали ја почитуваш како светица ?
Може за тебе нема врска ова со муабетот, за мене има.
Ти одговори па ќе ми ја видиш поентата.
Па сега... тешко прашање е, ја почитувам како човек, хуманист, посветување на доброчинителство при тоа откажувајќи се од земните „задоволства“, семејство, деца... Дали е светица, дали тоа постои... можеби ќе знам на „другиот свет“.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Па сега... тешко прашање е, ја почитувам како човек, хуманист, посветување на доброчинителство при тоа откажувајќи се од земните „задоволства“, семејство, деца... Дали е светица, дали тоа постои... можеби ќе знам на „другиот свет“.
Ако толку се силиш дека славиш само православни празници, дрн-дрн јариња ќе речеше дека Мајка Тереза не е светица зошто МПЦ нема ништо такво прогласено.
Затоа не продавај таква прича дека ти си многу религиозен и вистински православен христијанин, а другите што славеле католички или ватевер празници биле вакви или онакви.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ако толку се силиш дека славиш само православни празници, дрн-дрн јариња ќе речеше дека Мајка Тереза не е светица зошто МПЦ нема ништо такво прогласено.
Затоа не продавај таква прича дека ти си многу религиозен и вистински православен христијанин, а другите што славеле католички или ватевер празници биле вакви или онакви.
Ова е хипотетички силогизам, каква брилијантна поента.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ова е хипотетички силогизам, каква брилијантна поента.
Абе шо и да е, не ми се праи тука совршено човечко суштество и не знам си каков верник.
Па уште ќе осудувал луѓе зошто славеле некои си други празници освен православните.
Мангуп.[DOUBLEPOST=1475856110][/DOUBLEPOST]У многу незгодно време сум го пишал постов, баш пред крај на радно време...
Сеа ќе треба да чекам до понеделник на работа да го пушти компјутерот...
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ok, кажи ја поентата на славење на Халоуин.
Ти немаш ли друга работа сем да дремеш овде? Јас имам.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ok, кажи ја поентата на славење на Халоуин.
Ти немаш ли друга работа сем да дремеш овде? Јас имам.
Немам, ти си мојата опсесија.
I need you, I want you, oh baby oh baby !

Поентата е ми се слави и ќе славам ако сакам.
Ај ти вака како голем православен христијанин, кажи ми ја поентата на славење на еве не знам... Петровден ?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Немам, ти си мојата опсесија.
I need you, I want you, oh baby oh baby !

Поентата е ми се слави и ќе славам ако сакам.
Ај ти вака како голем православен христијанин, кажи ми ја поентата на славење на еве не знам... Петровден ?
Никаде не спомнав голем православен христијанин. Петровден го слават пре се оние кои се поврзани со денот и општо православните. Како што не гледам причина за славење на денот на независноста на САД, така и за Халоуин.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Никаде не спомнав голем православен христијанин. Петровден го слават пре се оние кои се поврзани со денот и општо православните. Како што не гледам причина за славење на денот на независноста на САД, така и за Халоуин.
Нема потреба тоа да го кажеш изрично, се заклучува од твоето пишување. Ти као ги славиш христијанските празници зошто си православен христијанин и затоа си подобар од сите што сакаат да слават било шо друго.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Никаде не спомнав, ниту го мислев тоа. Се слават празници со кои имаш допирна точка... верски, државни, меѓународни..
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Никаде не спомнав, ниту го мислев тоа. Се слават празници со кои имаш допирна точка... верски, државни, меѓународни..
Tue te cekav. Dream ima dopirna tocka. Fino lepo kaza deka nejzinoto dete slavi Halloween vo Avstrija i sto mozes ti tuka? I sekoj si ima pravo da slavi sto saka. Sto ne ti e jasno? Duri i jas da idam recimo u Amerika i ja ke slavam
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Tue te cekav. Dream ima dopirna tocka. Fino lepo kaza deka nejzinoto dete slavi Halloween vo Avstrija i sto mozes ti tuka? I sekoj si ima pravo da slavi sto saka. Sto ne ti e jasno? Duri i jas da idam recimo u Amerika i ja ke slavam
И? Ме начека? Слабо. Прашањето е каде во МК се слави тоа. А зошто во МК би се славело тоа? И зошто би се славеле Валентајни, Ден на независности (туѓи), Ноќ на вештерки, Кинески нови години, итн...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
Никаде не спомнав, ниту го мислев тоа. Се слават празници со кои имаш допирна точка... верски, државни, меѓународни..
Ти немаш допирна точка со Христијанството, па сепак славиш христијански празници.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
И? Ме начека? Слабо. Прашањето е каде во МК се слави тоа. А зошто во МК би се славело тоа? И зошто би се славеле Валентајни, Ден на независности (туѓи), Ноќ на вештерки, Кинески нови години, итн...
Знаеш Ѓорѓи , државата е конгломерат систавен од многу, различни луѓе. Некои од тие луѓе имаат допирна точка , на некој начин, со дадените празници. Најнормално е да си ги слават датумите за кои сметаат дека треба да бидат славени.

Не ми е јасно како може некому да му пречи и да му создава фрустрации фактот што друго ,трето лице си слави празници кои воопшто не го тангираат првиов. Можеш ли да ми понудиш некакво логично објаснение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom