HACCP-систем

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За вложувањето ми беше, зошто некои веќе имаат вложено, а не пропаднаа (оти гледам погоре се збори дека фирмите ќе пропаднат). Мое скромно мислење е дека ова треба да се спроведе што побрзо, но со целосна поддршка на соодветни институции-и казни.
Таман работа да пропаднат ако нудат квалитет по цена блиска на конкурентната која нуди "чорба од бактерии" во вид на готов или полуготов производ од млеко или месо или па зеленчук и овошје за кои па мора да се воведе GAP и GHP (good agriculture practice и good hygiene practice).
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
A pa daaaa. Vladava go voveduva HACCP za da jadete vie zdrava hrana:pos2:.Obicna finta da se napolni budzetot i da ima od sto da kradat. A zasto e diskriminacija sea ke objasnam. Ako vo Makedonija lugeto treba da konzumiraat samo hrana vo soglasnost so HACCP togas treba da se zabrani sekakov uvoz na hrana od zemji koi go nemaat vovedeno HACCP .A TOA NEMA NIKAKVI SANSI. E pa i nasive ne se budali ke podnesat inicijativa (ako veke ne e podnesena) i ke padne na ustaven sud. A baska slusam se pojavile luge koi lazno go voveduvaatt HACCP demek imale licenci za toa ( zimi majka) ama taka e kaj nas dodeka ima ovci ke ima i volna.
Ajt so zdravje! :smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Со здравје ама здравје е ако применуваш стандарди. Ако не... ќе се труе народ (како лани колку завршија во болница).
А дали си запознат/а со тоа дека не можеме да извезуваме ако немаме исполнето стандарди? Најголем промет имаме со Србија, Германија, Русија...

http://www.fc.com.mk/

значи еу (кон кои се стремиме и со членство и со размена) имаат стандарди за безбедност на храна (а хаццп е контрола на безбедност на храна). Ние во моментов го прилагодуваме законодавството за безбедност на храна согласно еу законите (има формирано работна група која работи на случајот). Србија и Русија наголемо работат со имплементација на ХАЦЦП системот (на google пиши хаццп у србији или хаццп ин руссиа). Значи излегува дека ние се изолираме самите.

И не само што не можеме да можеме да извезуваме, туку и за внатрешна употреба сегашната (не)контрола е опасна за населението, неговата работоспособност, за децата-подмладокот, за здравството преку зголемени боледувања... да не одам во крајности, ги има многу.

И она што кажа за забрана на увоз на небезбедна храна, тоа е обврска за нас, не е хендикеп. Заради таа неконтрола на безбедност и потекло на производите, на времето се увезуваше мелено месо од Данска и вата од Украина, пченица од не знам каде... едни од најозрачените земји од Чернобилската радијација. Затоа после некоја година започна буквално епидемија на тумори. Погледни ги статистиките на зголемување на бактериски болести и тумори, поразителни се. Секој ден слушам му нашле тумор на некој познат, сегде кај се заврти човек... како грип. Језиво.
Толку од фамозната дискриминација. А за паѓање на уставен, тоа ако некој висок потегне, регуларно нема шанси, сегде околу нас се воспоставуваат стандарди на исхрана. Ако има нешто поконкретно повели, но прво види ги предлог законските решенија (можеби во моментов веќе се и донесени, не знам) за безбедност на храна и фитозаштита.

За Apokalipto, дали имаш информација кој го дава и дали воопшто го дава некој ХАЦЦП сертификатот? Оти гледав продаваа пакувани (не ми текнува која фирма) јајца во СП со ХАЦЦП налепница за цертификат на опаковката. Дали воопшто е започнато со давање цертификати од овој вид.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За Apokalipto, дали имаш информација кој го дава и дали воопшто го дава некој ХАЦЦП сертификатот? Оти гледав продаваа пакувани (не ми текнува која фирма) јајца во СП со ХАЦЦП налепница за цертификат на опаковката. Дали воопшто е започнато со давање цертификати од овој вид.
Почнато е уште од поодамна мислам дека Мик Св. Николе беа првите кои имплементираа Хасап за една од производните линии и тоа човекот кој мене ми го предаваше и кај кого ја земав лиценцата им го имплементирал.

Ако мислиш на САЛМАК МБ - Фармата за живина која е единствена во регионов со Хасап тие се, тие имаат и договор со армијата на САД за снабдување со храна а и според името некој поупатен може да сфати дека се во директна поврзаност со производителот на опрема за живинарство - САЛМАТ од Германија, инаку таа фарма која се наоѓа во Демир Капија е целосно автоматизирана и ги има најсовремените уреди кои излегуваат од САЛМАТ Германија.

А да... сертификатите ги издаваат сертификациони тела кои може да бидат наши, а се ретки и некои сертификациони куќи од странство кои само ја прегледуваат документацијата од имплементаторите и дотогаш стореното и според тоа издаваат или не привремен сертификат за Хасап.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Lurtz nemoj da gi gledas samo pozitivnostite na HACCP pogledni malku i na negativnostite koi gi ima mnogu poveke. Ne ja gledaj samo povrsno ovaa rabota tuku pogledni i sustinski. A kako sto nekoi se izjasnuvaat deka treba da riknat birtiite i nekoi nalik kafici, pa jas znam za nekolku jaki kafici niz skopjevo sto koristat mleko so pominat rok, kafani sto mesoto od edni gosti koi ne go izele go davaat na drugi gosti i red drugi gluposti.Tuka HACCP nemoze da ti pomogne. Sto znaci nisto ne e 100% sigurno za zdravjeto na lugeto pa ni HACCP nemoze taa sigurnost da ja obezbedi tuku samo ke im gi zemat parite na lugeto a se ke bide po staro. A baska toa sto golem broj na ugostitelski objekti ke se zatvorat i lugeto ke ostanat na rabota.
p.s. Vo 7-ca nasata najdobra sendvicara taa sto ti go pravi sendvicot taa i naplaka odnosno faka pari a ti i ponatamu ke jades od tamu:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Lurtz nemoj da gi gledas samo pozitivnostite na HACCP pogledni malku i na negativnostite koi gi ima mnogu poveke.
kate.mufi ако гледам навистина суштински, подлабоко, реално, сигурно ќе се разочарам пошто нешто ми вели дека ниту ова нема да заживее (како и повеќето други добри за нас решенија). Повеќето од досегазакони и закончиња се спроведени делумно или воопшто не се спроведени.

kafici niz skopjevo sto koristat mleko so pominat rok, kafani sto mesoto od edni gosti koi ne go izele go davaat na drugi gosti i red drugi gluposti.
Има вакви работи на кило кај нас:smir:, но нема кој да ги санкционира. Затоа велам и ХАСАП и ХАСАП сервис пак 1 со апдејт да донесат, нема да се спроведе (освен можеби во централните подрачја) :toe:
За помалите дуќанчиња (со помалку промет), доколку се донесе и спроведе, ќе биде многу тешко, доста од нив ќе живуркаат колку да не седат дома. Исто се направи и со подигање на основицата за данок кај трговец поединец (така мислам се викаа и овие трафиките-доста од нив едвај опстануваат). Но тоа е данокот на усогласување со европските (и другите) пазари, економии. Затоа во форумот политика дел од мислењата против пристап кон ЕУ се и овие решенија со кои ќе си го пропаднеме стопанството.

Но мој став е дека стандарди мора да има и истите да се почитуваат и санкционира нивно непридржување. Дали ХАСАП, ЈУС, ИСО, битно е да знаеме што јадеме и какви производи користиме секојдневно за широка потрошувачка. Иако и јас и сите ние секако ќе осетиме врз домашниот буџет (најверојатно одредени цени макар минимално ќе се качат заради трошоците).

Само да споменам вон темата за ХАСАП, имаше еднаш една берза на земјоделски производи. Мислам дека требаше да проработи негде 1995. Почна преку странски донации, кедити... продолжи како дел од проект на Светска Банка за поддршка и развој на земјоделството. Требаше да има магацини, ладилници, калибратори, пакувачки оддели... Ништо не бидна од тоа. А без такви стандардни пакувања во гајби, калибрирање, амбалажа, сертификат... не оди извозот толку лесно. Канта сирење никој странец нема да прифати. На земјоделците им беше скапо да учествуваат со плус некој денар по производ. Затоа голем дел од производството скапуваше и ќе скапува.
Зборот ми е дека секако ќе се качи цена по производ за секој нов воведен стандард, нова технологија, амбалажа и слично, но затоа ќе беа поконкурентни во странство.

Vo 7-ca nasata najdobra sendvicara taa sto ti go pravi sendvicot taa i naplaka odnosno faka pari a ti i ponatamu ke jades od tamu:toe:
Ама најдобри сендвичи прават, алал да им е :smir:.

За ова со пари, плукање на хартија за виткање бурек... навикнати сме па не ни приметуваме. Но ако се замислиме што се примаме од тој процес на чување, транспорт, производство... манипулација со храна... малку ќе ни се згрчи во стомак.

За микроскопските активности во нашата исхрана....
Еднаш, пред вежби по микробиологија на факултет јадевме сендвич со плескавица. Асистентот предложи да видиме што имаме во плунката, да направиме препарат. Кога видов што се сум јадел (квасци како во свежо замесена пита, стапчиња...) паника ме фати.

Инаку да, како што спомнав, ќе се намали ќарот на помалите кафанчиња и дуќанчиња на почеток, но со тек на време ќе се прилагодат и кон тоа. Ако заживее,...ако се спроведе воопшто во што малку повеќе се сомневам.
 
S

smart ass

Гостин
Каков хасап бе тоа е за бо ЕУ а ние после еден век одиме во ЕУ :vozbud:
усвари на владава и трбаат маниииии:uvo:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Мајка ми отвори фирма за HACCP и ми кажува само какви грдотии има по кафани, кафичи и сендвичари и такви работи. Не сака да јаде никаде затоа што и се гади.
HACCP е потребна работа и тоа премногу кај нас во Македонија и теба сите што произведуваат храна и приготвуваат да си имаат таква лиценца.:helou:
 
Член од
31 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Pozdrav na site , jas sum nov clen na forumov.
Bi sakala da dobijam odgovor na nekolku prasanja dokolku nekoj znae:
1. Dali mislite deka makedonskite firmi (bez nitu edno strucno lice , osven poedini firmi so vraboteni strucni lica) se vo sostojba samo da si go implementiraat sitemot HACCP, onaka kako sto im bese sugerirano od Direkcijata za hrana i od Saniternite inspektori koi odat na teren i im sugeriraat sami da si implementiraat?
2. Dali HACCP sistemot bez nitu edno strucno lice nitu implementator , moze da se implementira i da se odrzuva ponatamu niz godinite, bidejki na makedonskite firmi im se kazuva deka mozat sami ama ne im se kazuva kako?
3. Nikoj od inspektorite ne im kazuva deka potreben e HACCP tim, posebna dokumentacija , koj da ja razviva, itd, a im velat deka bilo mnogu lesno i spored edno brosurce sto go imale moze se sami da si napravele vo firmite? - moe mislenje pogresno gi nasocuvaat
4. Sega za sega site se skoncentrirani na opremata priborot, objektot itd., a ne i na dokumentacijata i strucnite lica koi mora da se imaa , sto edno so drugo go socinuva implementiranjeto i odrzuvanjeto na HACCP sistemot? - koe e vaseto mislenje
5. Vo ova ludo vreme i kvalifikuvanite konsultanti so zavrseni obuki tesko se probivaat pokraj kvazi implementatorite od sekakvi struki so ili bez obuka, davat sekakvi bezvezni ceni za implementacija so najniski ceni (neznaat kolku ima rabota ili samo 1% ja poznavat celosnata problematika) , a uslugata im e bezveza, samo koj toa go razbira?

Pozdrav :toe::toe::toe::toe::toe:
 
Член од
6 април 2008
Мислења
71
Поени од реакции
0
Pozdrav na site , jas sum nov clen na forumov.
Bi sakala da dobijam odgovor na nekolku prasanja dokolku nekoj znae:
1. Dali mislite deka makedonskite firmi (bez nitu edno strucno lice , osven poedini firmi so vraboteni strucni lica) se vo sostojba samo da si go implementiraat sitemot HACCP, onaka kako sto im bese sugerirano od Direkcijata za hrana i od Saniternite inspektori koi odat na teren i im sugeriraat sami da si implementiraat?
2. Dali HACCP sistemot bez nitu edno strucno lice nitu implementator , moze da se implementira i da se odrzuva ponatamu niz godinite, bidejki na makedonskite firmi im se kazuva deka mozat sami ama ne im se kazuva kako?
3. Nikoj od inspektorite ne im kazuva deka potreben e HACCP tim, posebna dokumentacija , koj da ja razviva, itd, a im velat deka bilo mnogu lesno i spored edno brosurce sto go imale moze se sami da si napravele vo firmite? - moe mislenje pogresno gi nasocuvaat
4. Sega za sega site se skoncentrirani na opremata priborot, objektot itd., a ne i na dokumentacijata i strucnite lica koi mora da se imaa , sto edno so drugo go socinuva implementiranjeto i odrzuvanjeto na HACCP sistemot? - koe e vaseto mislenje
5. Vo ova ludo vreme i kvalifikuvanite konsultanti so zavrseni obuki tesko se probivaat pokraj kvazi implementatorite od sekakvi struki so ili bez obuka, davat sekakvi bezvezni ceni za implementacija so najniski ceni (neznaat kolku ima rabota ili samo 1% ja poznavat celosnata problematika) , a uslugata im e bezveza, samo koj toa go razbira?

Pozdrav :toe::toe::toe::toe::toe:
1. Во терминологијата на мала врата се наметна ХАССР наместо да се даде суштината АОККТ (АНАЛИЗА НА ОПАСНОСТИ НА КРИТИЦНИ КОНТРОЛНИ ТОЦКИ)
2. АОККТ системот кај нас се наметна како заштита од казни од инспекторите, а не за нудење на квалитет за корисниците на храната и заштита на здравјето на луѓето
3. АОККТ (ХАССР) не е лиценца или слицно да се купи и истакне, туку СИСТЕМ кој треба да се води, контролира и надградува.
4. Овој систем (АОККТ) е САМОКОНТРОЛА на оној кој работи со храна
5. Зошто сега се сконцентрирани сите на опремата, објектите, приборите и сл. бидејки сметаат дека тоа е тоа. И пограшно го имаат (или некој така им го има претставено) сватено системот.
6. СИСТЕМОТ бара промена на однесување на сите и градење на една култура на однесување на оние кои се во контакт со храна.
7.Документирањето на однесувањето на секој поединец во тој ланец на производство и манипулирање со храна го гради системот.
 
Член од
31 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Znaci se soglasuvame deka rabotava e izmestena od koren, samo me interesira natamu kako ce se odviva.
Samo gledam deka od den za den se vlosuva .
Deneska na pazar vo Prilep site od okolnite sela sto cuvaat kravi i go davale vo Svetska mlekara , bea eden do drug postroeni na plocnik i sekoj so po 4-5 sisinja mleko . :uvo:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Znaci se soglasuvame deka rabotava e izmestena od koren, samo me interesira natamu kako ce se odviva.
Samo gledam deka od den za den se vlosuva .
Deneska na pazar vo Prilep site od okolnite sela sto cuvaat kravi i go davale vo Svetska mlekara , bea eden do drug postroeni na plocnik i sekoj so po 4-5 sisinja mleko . :uvo:
Ова со млекото на земја е од бивша југославија, не е од сега. Што е влошено со ова?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Овој НАССР прирачник што треба да го имаат за слаткарница има околу 120листа го има ли негде за симињање од интернет или не ?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Овој НАССР прирачник што треба да го имаат за слаткарница има околу 120листа го има ли негде за симињање од интернет или не ?
ХАСАП прирачник? Ова му доаѓа нешто како - кодекс на однесување на вработените?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
2
Дали некој има готов елаборат за ХАЦЦП за продавница
како треба да биде изработен и што треба да содржи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom