HACCP-систем

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Што е HACCP?


H - Hazard - ОПАСНОСТ
A - Analysis - АНАЛИЗА
C - Crytical - КРИТИЧНИ
C - Control - КОНТРОЛНИ
P - Points - ТОЧКИ
HACCP е систем на работа (самоконтрола) кој е превентивен и кој служи сите опасни ситуации по здравјето на консуматорот да се отстранат или да се сведат на прифатли-во ниво за време на производството, преработката или складирањето на прехрамбе-ните производи. HACCP - зошто е потребен?

  • Со воведување на HACCP системот се намалуваат конечните трошоци на производството, се зголемува безбедноста на вработените и на потрошувачите, се намалуваат рекламациите а со тоа се зголемува репутацијата на производителот или давачот на услугите
  • HACCP е законска обврска како во Е.У. така и во Република Македонија
  • Го зголемува квалитетот и продуктивноста
  • Неопходен е за пласман на интернационалниот пазар
HACCP - кому е потребен?


HACCP им е потребен на сите кои работат со храна без разлика дали е во прашање производство, увоз, извоз, складирање или директно служење на прехрамбените производи. Според сектори можат да се набројат:
  • Месопроизводство, преработка и продажба на месо и месни производи
  • Производство и продажба на производи од житарици
  • Рибници, преработка и продажба на риба и рибни производи
  • Подготовка на свежа и смрзната храна
  • Производство на свежо, преработено и смрзнато овошје и зеленчук
  • Пакување на вода и производство на освежителни пијалоци
  • Трговци со храна и угостителски објекти
  • Мензи во детски градинки, училишта, претпријатија како и пензионерски домови
  • Секаде каде што се врши транспорт и складирање на храна
Dali nikoj e zapoznaet so procedurata za haccp sistemot,sto treba da se napravi,sto se bara koja e postapkata,kolku pari kosta i kade treba da se obratime??? Posebno me interesira za kolonijalna prodavnica.
Rokot za voveduvanje na HACCP sistemot e 1.1.2009
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Колкава колонијална продавница (вработени т.е финансиска големина)?
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
И јас веќе почнувам да размислувам на темава еве го први кај е а имам и месарница и маркет ама ако има некоја пренамена планирам да ги спојам во едно белким ке заштедам на нешто а и да го напраам тоа пофункционално се да биде во еден склоп.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И јас веќе почнувам да размислувам на темава еве го први кај е а имам и месарница и маркет ама ако има некоја пренамена планирам да ги спојам во едно белким ке заштедам на нешто а и да го напраам тоа пофункционално се да биде во еден склоп.
Може барем трошоците за тоалети и плочки, воздушни завеси и слично ќе ти бидат помали :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Некој друг заинтересиран за имплементација?
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Па според овој закон кој мислам дека е одличен заради здравјето на луѓето, многу цени ќе скокнат на производите бидејќи инвестицијата за да се опреми на пример една кафана е минимум 15.000 евра, а и за продавниците инвестицијата за приспосубавење кон HACCP е тука некаде. Можеби ќе останат многу малку продавници и ресторани, но барем ќе јадеме и ќе купуваме квалитетна храна. Мора да биде имплементиран секаде овој систем!
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
18
Поени од реакции
1
Кажете некоја информација во врска со тоа сто е потребно за исполнувајне на стандардите
....на пример...во колонијал потребно е да има посебен влез и излез..
...потребно е во посебна просторија да бидат прехрамбените производи од хемиските...прашоци,сјај и слично...
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Кажете некоја информација во врска со тоа сто е потребно за исполнувајне на стандардите
....на пример...во колонијал потребно е да има посебен влез и излез..
...потребно е во посебна просторија да бидат прехрамбените производи од хемиските...прашоци,сјај и слично...
Влез, излез, мислам дека туш кабина беше за вработените, се од росфајт да биде каде што се држи храна и спрема храна, специјално затворени... незнам дали треба 2 вц и за вработените за продавница, ама сигурно е за во ресторант, побарај некаде по министерствата
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кажете некоја информација во врска со тоа сто е потребно за исполнувајне на стандардите
....на пример...во колонијал потребно е да има посебен влез и излез..
...потребно е во посебна просторија да бидат прехрамбените производи од хемиските...прашоци,сјај и слично...
Влез и излез да... плочки кои лесно се мијат... воздушни завеси на влезот и излезот (зависи колкаво е местото па од тоа и инвестицијата) среден тоалет, чување на расипливите производи во фрижидери, и оделување на продуктите.... како најосновно :) и се разбира тим кој ќе ти го имплементира сето тоа.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
18
Поени од реакции
1
А каков тим од министерствата или .....
и колку ќе биде лиценцата се знае или,,,за во продавница-колонијал ме интересира...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Еве уште една актуелна а подзаборавена тема :)

Бизнисмени до каде сте со имплементација на системов и што мислите за него?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве уште една актуелна а подзаборавена тема :)

Бизнисмени до каде сте со имплементација на системов и што мислите за него?
potrebno e, vo sekoj slucaj.....i treba da se sredi do pred vleguvanje vo EU , no bidejki vo EU ke se vleguva sledniot vek...neznam koj e rezonot , osven ZEMANJE PARA... no Gwujo izigruva pogolem papa od papata......:) si zivee covekot vo NEPRAKTICNI iluzii...vas si e si go REJTINGUVATE...trpete go....
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
2
Што е HACCP?


H - Hazard - ОПАСНОСТ
A - Analysis - АНАЛИЗА
C - Crytical - КРИТИЧНИ
C - Control - КОНТРОЛНИ
P - Points - ТОЧКИ
HACCP е систем на работа (самоконтрола) кој е превентивен и кој служи сите опасни ситуации по здравјето на консуматорот да се отстранат или да се сведат на прифатли-во ниво за време на производството, преработката или складирањето на прехрамбе-ните производи. HACCP - зошто е потребен?

  • Со воведување на HACCP системот се намалуваат конечните трошоци на производството, се зголемува безбедноста на вработените и на потрошувачите, се намалуваат рекламациите а со тоа се зголемува репутацијата на производителот или давачот на услугите
  • HACCP е законска обврска како во Е.У. така и во Република Македонија
  • Го зголемува квалитетот и продуктивноста
  • Неопходен е за пласман на интернационалниот пазар
HACCP - кому е потребен?



HACCP им е потребен на сите кои работат со храна без разлика дали е во прашање производство, увоз, извоз, складирање или директно служење на прехрамбените производи. Според сектори можат да се набројат:
  • Месопроизводство, преработка и продажба на месо и месни производи
  • Производство и продажба на производи од житарици
  • Рибници, преработка и продажба на риба и рибни производи
  • Подготовка на свежа и смрзната храна
  • Производство на свежо, преработено и смрзнато овошје и зеленчук
  • Пакување на вода и производство на освежителни пијалоци
  • Трговци со храна и угостителски објекти
  • Мензи во детски градинки, училишта, претпријатија како и пензионерски домови
  • Секаде каде што се врши транспорт и складирање на храна
Dali nikoj e zapoznaet so procedurata za haccp sistemot,sto treba da se napravi,sto se bara koja e postapkata,kolku pari kosta i kade treba da se obratime??? Posebno me interesira za kolonijalna prodavnica.
Rokot za voveduvanje na HACCP sistemot e 1.1.2009

HACCP sistemot e fina rabota. Ne mi e jasno samo kako toa nasata vlada misli od 01.01.09 da pochne da go primenuva. Za HACCP sistemot osven tehnologija treba i kadar. Ne znam kolku kadar imame nie, osven nekolku fabriki koi sum slisnal deka rabotat po HACCP sistemot. Za kolonijal mislam deka ne e nekoja golema investicija. Pogolem problem ke ti bide da najdes proizvodi koi se proizvedeni po HACCP standardite, a toa bi trebalo da e prv uslov. Dzabe ti e tebe HACCP sistemot u kolonijal ako proizvoditelot ne gi primenuva HACCP standardite pri procesot na proizvodstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom