Good bye Slovenia - Нello Macedonia

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Pozdrav,

Ja sam slovenac, žena mi je makedonka. Neko vreme več živimo u Sloveniji, a sada ozbiljno razmišljamo da se preselimo u Skopje.
Neki ljudi če valda pomislit, da nismo normalni što želimo to uradit ali Slovenija več nekoliko godina nije to, što je bile u Jugoslaviji i prvim godinama samostalnosti.
Bezposelnost sve je viša, životni troškovi visoki su prema platam, a šta je najloše, nema nikakvih znakova, da situacija ide na bolje, baš suprotno.

Ja imam posao, kojeg mogu radit i sa druge zemlje. Žena bi mogla nač neki job u Skopju, za razliku od tu, i životni troškovi naravno su niži.
Planiram da otvorim "Sole proprietor" biznis u MK, ša me zanima kakvi troškovi so tu; danok, osiguranje... Šta mogu očekivati na mesečnoj bazi?

Kakvi su prosječni mjesečni troškovi za fiksne izdatke ot prilike, znači hrana, benzin, telefon, struja, voda, grijanje... jer sam ne mogu baš procjeniti. Koliko je neki neograničen internet paket sa TV? Koliko mobilni paket sa povoljnim cijenama za pozive u inostranstvo?
Znam da je hrana puno jeftinija, isto tako servisne djelatnosti.

Koliko je rent za neki stan od 50-60 kvadrata? Negde izvan centra, Vlae, karpoš, Aerodrom, Gjorče...

Mnogu pitanja al volio bi čuti malo mišljena ljudi koji žive u Skopju i tako možda saznat neke stvari na koje nisam pomislio prije.

LP!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
1. 300-500 евра .

2. 150-200 евра kirija.

Welcome to Macedonia!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ako si resio, dobro nam dosao :)
ispod 500 eura za rezije i stanarinu ne smes da imas
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
@ Que
Ако решеш да се преселиш во македонија добредојде :)
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Pozdrav i welcome.

Vo Makedonija Sole Proprietor e definirano kako Trgovec poedinec.

Vo osnova troshocite se niski :
- mesechno oko 150 evra imash za danok (taxes) i osiguruvanje - socijalno i zdravstveno.

Renta za stan:
- za 350 evra ke imas prva klasa
- mesechno troshoci za struja, voda, i drugo - 150 evra
- mobilni paket, dobar so roaming eftin ZABORAVI, imas viber i skype.

Kje ti bide top ovde.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ок, вие толку просветлени форумџии, ене ви ги двата аеродрома, железничката и автобуската станица и одете во подобар живот, не туку замарајте луѓе што не ве ни прашале за мислење што треба да прават. Секој нареден пост со “шо бараш тука“ ќе биде санкциониран со директен бан од тема. Аман више.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
3а странци, на кои не им зависи работата од локацијата, Македонија е супер бидејќи за нив има ниски трошоци.

Така да, добредојде.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Струја - лето 30 -40 Е ..........зимо -+ око 100 Е за греење
Греење парно 70-100 Е
Бензин - европска цена
Вода - макс10 Е
Интернет - 20 - 40 Е
Храна - кошница 200 Е
Стан 150-250 - наместен
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Можеш да конкурираш за најдобар бизнис план.
Главна награда е 10.000 евра.
Лично премиерот може да ти ги даде.
Ајде побргу доаѓај за пример да бидеш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Струја - лето 30 -40 Е ..........зимо -+ око 100 Е за греење
Греење парно 70-100 Е
Бензин - европска цена
Вода - макс10 Е
Интернет - 20 - 40 Е
Храна - кошница 200 Е
Стан 150-250 - наместен
-----------------------
сега салата-марула за 1Е = 6 ком.
млад кромид за 1Е = 6 снопчиња-врзалчиња
лубеница лето - 10 пати поевтина него во запад,а Словенија е запад,за Македонија
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
не сакам да мрчам по темава ама ја да отворев, или кој било друг македонец, тема на македонски јазик во словенија немаше ни да ја погледат, а не да ти одговорат на прашањето :facepalm:
и згора на се вика дека жена му е македонка, па таа нема ли роднини тука па фино лепо нив да си ги прашаат за животот во македонија?
just saying
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Pozdrav,

Ja sam slovenac, žena mi je makedonka. Neko vreme več živimo u Sloveniji, a sada ozbiljno razmišljamo da se preselimo u Skopje.
Neki ljudi če valda pomislit, da nismo normalni što želimo to uradit ali Slovenija več nekoliko godina nije to, što je bile u Jugoslaviji i prvim godinama samostalnosti.
Bezposelnost sve je viša, životni troškovi visoki su prema platam, a šta je najloše, nema nikakvih znakova, da situacija ide na bolje, baš suprotno.

Ja imam posao, kojeg mogu radit i sa druge zemlje. Žena bi mogla nač neki job u Skopju, za razliku od tu, i životni troškovi naravno su niži.
Planiram da otvorim "Sole proprietor" biznis u MK, ša me zanima kakvi troškovi so tu; danok, osiguranje... Šta mogu očekivati na mesečnoj bazi?

Kakvi su prosječni mjesečni troškovi za fiksne izdatke ot prilike, znači hrana, benzin, telefon, struja, voda, grijanje... jer sam ne mogu baš procjeniti. Koliko je neki neograničen internet paket sa TV? Koliko mobilni paket sa povoljnim cijenama za pozive u inostranstvo?
Znam da je hrana puno jeftinija, isto tako servisne djelatnosti.

Koliko je rent za neki stan od 50-60 kvadrata? Negde izvan centra, Vlae, karpoš, Aerodrom, Gjorče...

Mnogu pitanja al volio bi čuti malo mišljena ljudi koji žive u Skopju i tako možda saznat neke stvari na koje nisam pomislio prije.

LP!
Pozdrav brate ^^

1 EUR = 61.32 MKD (Denar)

Benzin: 1.5 eura / litar (Super), Dizel 1.2 eura / litar, Plin 0.8 eura / litar
Struja: 90-160 eura u zavisnost kucno grijanje i sezona
Digitalna Tv + Analogna Tv + Internet Optic + Telefon: 25-35 eura od paket.
Rent stan: 150-200 eura
Voda: 25-35 eura
Mobilni Operatori + cena: (T-Mobile, One, VIp), 5 do 50 eura (razlicni tarifni modeli)
Moj tarifni model: Relax Surf M na T-Mobile: Neogranicene razgovore u ramke T-Mobile, 100 besplatnih minuta kon ostale mreze, neograniceni mobile-3G internet. Sve to za 12 eura / mjesec.

Hrana: 7 - 9 eura / dan kod mene (Osnovne namirnike)
-Leb: 0.3 eura
-Mleko: 0.8 eura
-Sir: Nad 3 eura
-Jaja: 1.3 eura
-Voda (Flasirana) 0.2-0.3 eura / litar
-Salama i ostale suvomesnate proizvode: Nad 1.5 eura
-Salate, ovosje...to nije skupo.

Avtobuski prevoz: 0.5 eura tiket
Taxi: 0.25 eura od 1Km sa 20% popust
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
не сакам да мрчам по темава ама ја да отворев, или кој било друг македонец, тема на македонски јазик во словенија немаше ни да ја погледат, а не да ти одговорат на прашањето :facepalm:
и згора на се вика дека жена му е македонка, па таа нема ли роднини тука па фино лепо нив да си ги прашаат за животот во македонија?
just saying
Си отворил ли? Човекот дојде праша аман,мора ли бе да сме такви? Има жена,човекот културно прашал,боље вакви теми да има од странци него Имам проблем сакам дечко ми да го вратам.Човечки е да се помогне макар и со вакви минимални ствари.

Он топик
Живеам во Словенија сега друже,не знам точно да ти кажам со пари што како али ако зимаш и во Македонија плата како и во Словенија ќе живееш како Бог.
Ти посакувам се најубаво
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Fala svima za odgovore.

Znam ja otprilike kako je u MK, bio sam tamo 5-6 puta u zadnje 2 godine...i ako mi žena kaže da imam idealiziranu predstavu :D
Kakogod, meni e ubavo, posebno to da ste mnogo više otvoreni i se družite. Kod nas toga nema.

Godinski, fala za troškove trgovca poedinca. 150€ je ipak 50% manje nego kod nas tako da, good news.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Fala svima za odgovore.

Znam ja otprilike kako je u MK, bio sam tamo 5-6 puta u zadnje 2 godine...i ako mi žena kaže da imam idealiziranu predstavu :D
Kakogod, meni e ubavo, posebno to da ste mnogo više otvoreni i se družite. Kod nas toga nema.

Godinski, fala za troškove trgovca poedinca. 150€ je ipak 50% manje nego kod nas tako da, good news.
Да,али нема шанси да најдеш плата што е 50 % помала од просечната во Словенија ;)
Обично 2-3 пати помала платата овде.
Еве и ти и жена ти да земате по 350 евра = 700 евра што е џек пот.....
Одземи 150-200 евра за кирија (нека се 175,средина) = 525 евра.
Од 525 евра одземи 70 евра за парно секој месец,50 за струја,15 за вода,40 за интернет и телевизија и 40 за телефоните. 525 - 70 - 50 - 15 - 40 - 40 = 310 евра.

Со 310 евра двајца можете да пројдете,ама ќе ви бидат таман парите(јадење,превоз,излегување и ноќен живот 1-2 пати неделно,хигиена....).Ништо нема да заштедиш и без да земеш кредит и да плаќаш рати....
Дете немој да си помислил да правиш без да имаш свој стан без плаќање кирија.

:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom