Foolish Green

Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Од фб страната:
Biography: Foolish Green's music and crew turned up based on the intuitive-spontaneous-empiristic inner feeling featuring acoustic instruments with some trusty analogue effects and untrusty computer. Using alternative methods of recording and creating harmonic voices over the musical structures, makes them entirely different from the rest of the local music scene. Foolish Green (Nenad Stefanoski) announced his debut album "Escape" which will be released in March 2013. From the outset, a stream of seven men joined the idea called "Escape". They contributed primarily with their empiricism. Foolish Green’s own produce reflect the wide variety of influences and breach psychedelic pop and rock’n’roll genres.
Members: Nenad Stefanoski - Vocal, Guitar, Production; Niko Gavrilov - Guitar; Davor Stojanovski - Guitar; Stefan Pehchevski - Keyboards; Teodor Boskov - Bass guitar; Stefan Damjanoski - Drums; Jovan Jovanovski - Live sound technician


Имаат издадено EP Sun is Gone со 4 песни. Можете да го симнете бепслатно

Промоција на албумот Escape ќе прават на 15-ти март





Македонска група, беа во вчерашната епизода на Еден на Еден. Добри се, заслужуваат внимание. Хипстерите ќе свршуваат на ова... :D
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
zasto hipsterite???hipsterski e veke da prais svoja muzika??? ili treba se da se svede na tezga bendovi....
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Оригинални пред се, само напред.
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
Коментарот со хипсетире воопшто не ти требал!
Иначе ги слушнав пред некоја недела, ми звучат странски и оригинално, и ептен ептен ми се свиѓат. Само напред! :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
ептен го тераат British English и потсетуваат на некој англиски бендови иначе се одлични !!!

на прво слушање мислев дека станува збро за англиски бенд, потоа сватив дека е брус од green out па потоа сватив од кај иде цело тоа green хаха !!!
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
За хипстери зашто се нови, потценети, не се мејнстрим, текстовите им се од тој стил и така :D

Шо се напнавте толку за тоа бе, смајли има плус :D Не викам дека се лоши, баш напротив...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
http://foolishgreen.bandcamp.com/

На ова налетав на фб од фан страната. Можеби е спомнато во некој од линковите, но не е на одмет. Цел албум 12 песни, слободни за преслушување. :)
Инаку бендов е сеуште ,,хипстерски" оти не е пробиен како што доликува. И кога јас ја дрвам дека има бендови кои треба да бидат рецнати, наспроти оние кои пливаат во водите на славата, а немаат 3 грама мозок, ме оцрнувате како хипстер :P
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Сесијава беше супер. Нема што друго да кажам освен: Фала! :D (тие што слушаа знаат на што мислам со ова "фала")
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Можете да си пратите овде https://www.facebook.com/akonikojnesviri?fref=ts кои ќе бидат следни гости. Не ги слушав имав некој обврски. Какви ви се впечатоците, како се во живо ???:)
 

АнаКаренина

Muy Tranquilo
Член од
30 јуни 2012
Мислења
104
Поени од реакции
228
Види го ти Брус еј :)
Се изненадив од бендов, позитивно, ептен им се намерачив денес.
Многу им се опуштачки песните, и ми се допаѓа што тераат некој си инди стил, во Мак. ми се чини и да не се праи таква музика :)

Сега за сега највеќе ми се допаѓаат Laika, Sun is Gone и Lover Doll :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Интервју со Foolish Green

Алтернативниот проект на музичарот Ненад Стефановски, Foolish Green, неодамна се реализираше во албумот насловен “Escape” – музичкo парче кое доби низа позитивни критики во и надвор од земјата. Во пресрет на промоцијата која ќе се одржи на 15 Март во киното „Фросина“, снимивме интервју со момците од бендот кои деновиве се подготвуваат за претстојниот концерт.
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Топ се дечкиве и на, и зад сцена. Свиревме заедно есенва на една хуманитарна во Хавана, и тогаш прв пат ги слушнав и бев прилично пријатно изненаден. :) Имаат светски звук, кој брзо ќе го пробијаат и пошироко од нашиве граници. (y)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Колку добро звучат тоа чудо едно. Уште со прв албум делуваат светски и звук и ПР, омоти, начинот на кој се претставуваат. Најдоброто нешто што излегло од кај нас последниве години. Посакувам што побргу да ги пробијат границиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom