Florence and the Machine

Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Florence and the Machine можете да сретнете и Florence + the Machine e англиска група која е комбинација од повеќе жанрови: Инди рок (Indie rock), Инди поп ( Indie pop), Соул (Soul). Пејачката Флоренс Велч е во соработка со други музичари.Lungs e името на првиот албум издаден на 6 Јули 2009 год.
Мене лично оваа музика многу ме релаксирa и е пријатна за слушање :pipi:





Три песни од првиот албум.Имаат добиено многу награди и имаа изведба на МТV Video Music Awards 2010.
 

Attachments

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Се чудам зошто никој не одговорил на темата. Тоа што Florence + The Machine го прават може да се нарече МУЗИКА во вистинска смисла на зборот. Богата, релаксирачка, исполнета, магична, оргазмична... Мислам дека не постои нешто слично на музичката сцена во денешно време. Јас ги слушам од септември 2010, и воопшто не зажалив за својата одлука. Двете нови песни од албумот Ceremonial (кој треба да излезе на 31 октомври оваа година) ветуваат нешто (доколку е можно) подобро од Lungs. Една од највредните дискографии на мојот компјутер која планирам да ја надоградувам и во наредните години. Голем РЕСПЕКТ за темава :)



 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ми прават кеиф многу. Фини текстови, пријатен вокал за слушање. Друго не ми треба за релаксирање.
Омилената од албумот (повеќе ми се свиѓа оваа верзија од The Ludes)
Очекувам и вториот да биде исто толку добар.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Флоренс е една од ретките што се појавија овој период, а кои имаат квалитет.
Млада, талентирана и пред се уникатна.
Најчесто што вртам е Cosmic love.
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Да, има многу смирувачки глас ... А малку ко навлечена сум на песнава ..
На оваа песна мислам дека не е можно, а да не си навлечен. Кога излезе цел ден ја вртев и уште ми нема здосадено. Вистински оргазам за уши!
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Флоренс е една од ретките што се појавија овој период, а кои имаат квалитет.
Млада, талентирана и пред се уникатна.
Најчесто што вртам е Cosmic love.
омилената :D а песнава првпат ја слушнав на промото за втора сезона на Vampire Diaries
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
Ја обожавам. Девојката има толку добар глас, прекрасни текстови, а па музиката.. нема песна што не ја сакам. Оваа ми е најубава, иако не е дел од Lungs туку од саундтракот на The Twilight Saga: Eclipsе.

 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Ја обожавам. Девојката има толку добар глас, прекрасни текстови, а па музиката.. нема песна што не ја сакам. Оваа ми е најубава, иако не е дел од Lungs туку од саундтракот на The Twilight Saga: Eclipsе.

Да, првично излезе како дел од soundtrack-от на Eclipse, но подоцна Florence ја стави на deluxe изданието на Lungs, насловено како Between Two Lungs, заедно со други ретки настапи во живо, необјавени песни и ремикси на песните од Lungs :)

Инаку, да, песната е прекрасна, а спотот е вистинско ремек дело :)
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Најновото видео на Florence, а можам да кажам и најдоброто :love:
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
За сите што не знаат, денеска (31 октомври) е официјалниот ден за пуштање во продажба на вториот студиски албум на Florence + The Machine, насловен како Ceremonials. Се разбира, албумот илегално протече уште на 23 октомври и, според мене, е одличен и многупотежок од Lungs. Lungs можев без проблем да го слушам од почеток до крај, а Ceremonials ме изморува, и секоја песна треба внимателно и ненападно да се конзумира (заедно со текст, се разбира). Инаку, прекрасен албум, оргазмичен и сосема во стилот на Florence. Прекрасно нешто! Еден од најдобрите албуми за оваа година! И сосема вреден за чекањето!

P.S. Омилени песни ми се Seven Devils, Only If For A Night и Strangeness and Charm :)

 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Вистински талент и харизма, unlike Lana Del Duck. Цвета е права ствар.
Гледам горе сте ги ставиле скоро сите познати, па ево еден кавер на Битлси.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom