FIFA Ballon d'Or 2014

Најдобар играч и тренер во 2014 година?


  • Вкупно гласачи
    174
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Симеоне малце се зафркна со инцидентот во финалето како и суспензијата од 8 (не сум сигурен) натпревари во ЛаЛига што најверојатно ќе му делува околу репутацијата, така да еден од Карло и Лев ќе ја земе наградата за тренер.

Околу топката, јасно е, Кристијано. "Лошото" светско е поради повреда со која играше последните 2 месеца пред него, всушност ја носеше некаде до септември. Друга работа некој спомна не била слаба репрезентацијата на Португалија погоре, имаат само тројца играчи Роналдо, Пепе и Коентрао, другите се играчи кои максимално можат да играат во екипи од рангот на Спортинг и Зенит.
 
B

Beck's

Гостин
Овој веќе игра ко Меси и Роналдо а кога овие двајца ќе бранат ко Нојер може да конкурират со него :cuc:

 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Aбе најреално откога дојдоа Меси и Роналдо, благодарејќи на нивниот ривалитет и вечната дебата кој бил подобар наградава страшно ја искомерцијализираа, пред тоа ја земаше кој ќе ја земе и тоа е тоа.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.831
Поени од реакции
23.051
Никако некои људи да свата дека е ова индивидуална награда, али добро !!
Како таква Роналдо нема конкурент и глатко ќе си ја освои.

Тренер е малу потешка и поизрамнета ситуацијата, али мислим дека ќе биде измеѓу Чоло и Карло, али ќе ја земе дебелиот, пошто успеа да го среди пред се оној хаос и ѓурбе од тим што го остае Специлајното, и над све тоа да освои ЛШ !!
 
R

red.devil

Гостин
Оти бе вака некои членови делуваат како да е релевантно она што го пишуваат а не е..

Не, пишав во првиот мој пост зошто Ноер ја заслужува, а не Меси не ја заслужувал па ај Ноер.
И што му одговориле? И во 2011 Меси имаше подобра статистика од Роналдо, да не се повторувам..
Релевантно или нерелевантно, форум е, правиме муабет. А сега што некои членови што се осеќаат како во судница и сакаат цитати за што рекле, како рекле и дали рекле, нивно е, јас не планирам да се надмудрувам. Само пишав тоа што го разбрав од твојот божествен/релевантен пост. Истиот пост кој што исто како мене го разбраа и други читатели кои што исто реагираа. :)

И види, за гол-два разлика јас би рекол имаат израмнети статистики. И не мислев стриктно за 2011 (вањда таа сезона ти одговара), јас викам предходните сезони кога Роналдо бил златна копачка а немал трофеи, Меси ја добивал заради трофеи, а кога Роналдо имал трофеи, Меси ја доби заради голови (секоја чест за 2012, му беше исклучителна година). Поентата е сакам да ја видиш политиката што се води, инаку сите можеме да читаме fifa.com или uefa.com за да бидеме релевантни (ако тоа ти е дефиниција за релевантност).
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
гласав за Роналдо и Симеоне.
Роналдо поради 17те гола во ЛШ, за Симеоне нема што да се објаснува
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Релевантно или нерелевантно, форум е, правиме муабет. А сега што некои членови што се осеќаат како во судница и сакаат цитати за што рекле, како рекле и дали рекле, нивно е, јас не планирам да се надмудрувам. Само пишав тоа што го разбрав од твојот божествен/релевантен пост. Истиот пост кој што исто како мене го разбраа и други читатели кои што исто реагираа. :)

И види, за гол-два разлика јас би рекол имаат израмнети статистики. И не мислев стриктно за 2011 (вањда таа сезона ти одговара), јас викам предходните сезони кога Роналдо бил златна копачка а немал трофеи, Меси ја добивал заради трофеи, а кога Роналдо имал трофеи, Меси ја доби заради голови (секоја чест за 2012, му беше исклучителна година). Поентата е сакам да ја видиш политиката што се води, инаку сите можеме да читаме fifa.com или uefa.com за да бидеме релевантни (ако тоа ти е дефиниција за релевантност).
Океј.
Само кажи ми во која од 4те години кога Меси ја освојуваше наградата било кој имаше подобра статистика од него, и ќе се сложиме.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Мој избор
Кроналдо
Симеоне
ПоздараФ :D
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Минимум 5 играчи имаа боље сезона од Меси а сепак тој номиниран за златната топка... ваков непотизам нема ни во Вемерото :D
 
R

red.devil

Гостин
Океј.
Само кажи ми во која од 4те години кога Меси ја освојуваше наградата било кој имаше подобра статистика од него, и ќе се сложиме.
Не можам да најдам никаква статистика на годишно ниво, освен последниве две сезони. Знам дека во 2011 за нијанса беше подобар Роналдо, наредните две многу подобар беше Меси, па пак се сменија... Нема везе да не продолжувам, мислев ме сфати ама пак сме во круг... Прашањето е дали статистиката е одлучувачки фактор за Балон д'oр или успесите со клубот/државата? Цело време се повикуваш на статистиката кога ќе ги спомнам Меси/Роналдо, а од друга страна Ноер бил најреална опција зошто бил најдобар голман неколку години поназад. А статистички во ПОСЛЕДНАВА година (единствена која е битна бајдевеј) Буфон и Куртоа се подобри од него. Се надевам разбра и повеќе не планирам да се објаснувам. Сите имаме различни мислења и миленици, само нека останат критериумитe исти. :D
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Да,како што има погоре со фото- доказ така и јас ќе се согласам на тоа.Според мене најдобар играч Роналдо,најдобар тренер Анчелоти..Чоло има уште работа за титулата најдобар тренер :D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Уште со 2010? Кај пишува дека играчот треба да се бира од тимот кој освоил ЛШ?

Ноер е најреално годинава. Човекот е УБЕДЛИВО најдобар голман не само 2014, туку последниве 4-5 години. Освои светско, освои и титули со Баерн.

Меси и Роналдо се горе-долу израмнети во статистика. Меси имаше лоша сезона ЛШ, Роналдо имаше лошо светско.

Да не се повредеше на сред светско Ди Марија и поубедливо да играше со Манчестер овие 2-3 месеци сигурно ќе заменеше еден од овие.

Дакле, Ноер.

Кај менаџерите мафијашот.
втор пост од тебе гледам у последнава недела време и не знам кој ти е поглуп.... алал да ти е поставуваш високи стандарди :semolam:
:ban:[DOUBLEPOST=1418637306][/DOUBLEPOST]ја по грешка гласав за анчелоти а и дефинитивно мислев на симеоне. едноставно човекот имаше сезона на кариерата... ги уби тие две гниди у шпанија.
а за златна топка и дефинитивно роналдо
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom