Eric Prydz

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465


Роден на: 19 Jули 1976
Жанр: House/Progressive House/Electro House/Techno/Trance
Инструменти: Клавијатура, гитара
Активен период: 2001 - денес

Ерик Прајдз или познат како Pryda или Cirez D е шведски ДиЏеј и продуцент со седиште во Лос Анџелес, Калифорнија.

Настрана од музичката кариера Ерик поседува издвачки куќи: Pryda, Pryda Friends и Mouseville. Издавачката куќа Pryda е задолжена за неговиот алиас Pryda, додека Mouseville Records започна со работа и на таа издавачка куќа се издаваат песните со неговиот алиас Cirez D.

Неговиот најголем хит Call On Me, кој е семпл од Valerie од Стиви Вондер 5 недели го држи местото број 1 на UK Charts, додека во Германија на нивната Top 100 листа цели 6 недели.

На 14 април 2012 го промовираше неговиот нов албум Eric Prydz Presents Pryda со Live Set во Лондонскиот ноќен клуб The Ministry of Sound.

Во 2013г гостуваше и во емисијата на познатиот Pete Tong на BBC Radio 1 со неговиот Essential Mix.

Албуми:
Eric Prydz Presents Pryda - Датум на издавање: 18 Мај 2012 - Издавачка куќа: Virgin Records

Синглови:
Како Eric Prydz:
Call on Me, Woz Not Woz (ft. Steve Angello), Proper Education, Pjanoo, Nition, Every Day.

Како Pryda:
Human Behaviour, Spooks, Lesson One, Do It, Nile, Sucker DJ, Aftermath, The Gift, Remember, Frankfurt,
Genesis... линк

Како Cirez D:
линк


Последниот настап на Прајд на најголемиот EDM собир ULTRA Music Festival 2014 можеби е најдобриот live set кој некогаш бил слушнат на овај настан.

Најпознат е по неговата EPIC турнеја на која го претстави најголемото holo шоу.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Мојата омилена песна од Prydz


Инаку мојата плеј листа од Приц има над 60 песни :)
 
Последно уредено:

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Како ми се наполни душичкава кога веќе видов некоја ново отворена тема за ДиЏеј и тоа за Ерик, баш ме радува.

Инаку типчево не е свесно какви журки прави имам гледано некои негови видеа каде во живо пушта музика, кога ги гледав едноставно посакав таму да се створам а додека слушам едноставно не можам мирен да си седам на столчето :rolleyes: Едноставно кажано Ерик навистина знае како да направи една цела журка, како да ја стопли атмосферата, да те полуди и едноставно да си излезеш со надеж утре пак да бидеш на негова журка.

Секогаш кога ќе ми го спомнат одма ме потсетува на песнава, и плус тоа на ова жешко спотче :rolleyes:



На ултра човекот направи нешто што се нарекува ПЕКОЛНА ЖУРКА! :vozbud:
 

Shining one

lightbringer
Член од
17 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
9



Повеќе ми се допаѓа "темната" и не толку искомерцијализираната страна на Ерик.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
@HristijanWR10 ова веројатно си симнал некој торент со целата дискографија ти. Еве ти една песна што сигурно ја немаш во фолдерот :)

 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465
Торент FTW :icon_mrgr:

Ги имав купено неколку и на Play Store (10тина песни) ама сменав телефон и ме мрзи да го рутирам за да го активирам PlayMusic целосно за кај нас.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Се чекаше МС СМС и го трескаш во тие 3-4 минути... времиња
пс тапа беа моментите кога се појавуваше типот а ти си у кулминација али јбг дај шта даш

 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Многу малку е познато дека овие 2 песни се соработка на Аxwell и Prydz


 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465
Некој денеска има роѓенден :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom