EDC (everyday carry)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762


Мислење за Mil-Tec Assault Pack LG?

Ми треба за секој ден, за накај работа, за наваму натаму, да има место за разни ЕДЦ сваштарии. Се мислам и за помалиот од 20 литри волумен ама се ми се чини дека нема да ми биде доволно голем (поголемиов е 36 литри). Плус тежината не е голем фактор (од неколку причини).

Прашувам првенствено за мислење за квалитетот, не очекувам премногу - но да не е ни шкарт. Баш ми треба нешто за што нема да се изнервирам ако го изгубам, ако се исфлека, ако го украдат, итн... За секој ден.


Што е разликата „LASER CUT“ моделот? Не за шарите, туку изработката ми изгледа поразлично.



 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127


Мислење за Mil-Tec Assault Pack LG?

Ми треба за секој ден, за накај работа, за наваму натаму, да има место за разни ЕДЦ сваштарии. Се мислам и за помалиот од 20 литри волумен ама се ми се чини дека нема да ми биде доволно голем (поголемиов е 36 литри). Плус тежината не е голем фактор (од неколку причини).

Прашувам првенствено за мислење за квалитетот, не очекувам премногу - но да не е ни шкарт. Баш ми треба нешто за што нема да се изнервирам ако го изгубам, ако се исфлека, ако го украдат, итн... За секој ден.


Што е разликата „LASER CUT“ моделот? Не за шарите, туку изработката ми изгледа поразлично.



Го зема ранчево или ? Јас имам од 20 лит. супер е за цената.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Го зема ранчево или ? Јас имам од 20 лит. супер е за цената.
Да, исто од 20 литри (малиот). Доволно голем е за секојдневна намена. Големиот модел (36л.) е преголем за таква намена.

Ја одбрав шарата како фотографијата погоре. Доволно е шарен за да не се гледаат премногу сите флеки што со време ќе се нафатат, но не шарен во војнички/ловечки стил - што е добро, пошто не привлекува погрешно внимание.

Ранецот изгледа добро за парите. Две главни прегради, со подоста џебови за документи, или со мрежички. Однапред два помали џебови со прегради за разни работи, како на пример за пенкала (јас ставам батерии таму).
Одвнатре ѕидовите се од гумиран слој, од аспект на водоопотност единствено патентите не се покриени со материјал. Патентите изгледаат крупно и робустно, би требало да издржат секојдневно малтретирање.

Единствено материјалот одзади, некако не изгледа квалитетно. Мислам дека бргу ќе се разреси, пар години најмногу. Но можеби грешам, ќе видиме како ќе се покаже. На нет Мил-тек се релативно фалени, нешто како некоја ниска средна класа, и добра вредност за парите.


Инаку има подоста работи да се најдат во продавницата, на крај испадна дека го фатив и попустот од 10% (го даваат кога ќе надминат 10к). Единствена замерка е што од обувките не носат extra-wide модели, но тоа е случај со (скоро) сите продавници овде. :-/
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Многу ме интересира од кај ги купувате ранциве
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Ранциве се прегломазни за EDC. Ми личат како за 7 дневно кампување на планина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.243
Поени од реакции
78.862
Да , не се за EDC баш.
Како и да е ја од горниот линк дознав за таа продавница и отидов триста чуда изнакупив. Интересни работи има, некои не се скапи.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Ранциве се прегломазни за EDC. Ми личат како за 7 дневно кампување на планина.
Зависи за што ти треба, инаку е малку големка мојава ама се навикнав пошто пред неа имав помала па некако мала ми беше :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ранциве се прегломазни за EDC. Ми личат како за 7 дневно кампување на планина.
Свесен ли си што треба да понесеш со тебе за 7 дена во планина? 2 ранци од по 36л. ти требаат САМО за храна ил облека, остај шатор/вреќа, алати, садови за храна,резерва обувки и сл. и најбитното ВОДА. Најмалку од оние огромните, високите, војничките од 100л.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Свесен ли си што треба да понесеш со тебе за 7 дена во планина? 2 ранци од по 36л. ти требаат САМО за храна ил облека, остај шатор/вреќа, алати, садови за храна,резерва обувки и сл. и најбитното ВОДА. Најмалку од оние огромните, високите, војничките од 100л.
Ја промаши поентата за километар.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Нова ЕДЦ педерка.
Free Soldier, YKK патенти и Cordura материјал.
Stock photo:
-font-b-FREE-b-font-font-b-SOLDIER-b-font-100-CORDURA-material-YKK-zipper.jpg
И моја слика:
33458650105_f3485f2a93_o.jpg
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118


Мислење за Mil-Tec Assault Pack LG?

Ми треба за секој ден, за накај работа, за наваму натаму, да има место за разни ЕДЦ сваштарии. Се мислам и за помалиот од 20 литри волумен ама се ми се чини дека нема да ми биде доволно голем (поголемиов е 36 литри). Плус тежината не е голем фактор (од неколку причини).

Прашувам првенствено за мислење за квалитетот, не очекувам премногу - но да не е ни шкарт. Баш ми треба нешто за што нема да се изнервирам ако го изгубам, ако се исфлека, ако го украдат, итн... За секој ден.


Што е разликата „LASER CUT“ моделот? Не за шарите, туку изработката ми изгледа поразлично.



Ај погледнете на сајтот на Камуфлаж. Можеби и таму ќе најдете нешто добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom