Eazy-E

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Eazy-E е еден од најдобрите Рапери на West Coast Роден е во Compton, California (Септембар 7,1963).

Како што сум прочитал за Неговата Биографија, се вели дека Неговиот Татко работел во пошта а Мајкаму била Професорка во Училиште, Во неговите тинејџерски години се одкажал од Средното училиште и почнал да се бави со Дилање, Крадење и сл.
Година(и) подоцна го отворил неговото Студио Ruthless каде што ја започнал неговата кариера како Рапер.
Бргу потоа Ги повикал Dr Dre, Ice Cube, Mc Ren, DJ Yella. И сите заедно го основале новиот Хип Хоп бенд NWA - Niggaz With Attitude (Црнци со Став), Имаа многу хитови, Straight Outta Compton, Approach to Danger, The Last Song, Always in to Something, Express Yourself. Итн
Причината за Распаднувањето на NWA е токму тоа што Eazy-E ги изигра останатите со тоа што ги Украдил сите пари постигнати со Работата и на останатите Членови на Групата и си Заминал.
Потоа исто така заради таа причина Групата ја напушти и Ice Cube Подоцна истото се случи со Dr Dre, MC Ren и DJ Yella.
После распаднатиот бенд Неговиот поранешен пријател Dr Dre отворил свое ново студио со име Death Row го повикал Snoop Dogg и го извадија првиот Diss (Песна) Fuck wit Dr Day со провокации за Eazy-E, Tim Dogg, и Luke.
Бргу по тоа истото го направи и Eazy-E кој во спротивно од Dr Dre извади повеке дисови Real Muthapchucka GS, It's On, Still Nigga, Wut Would you Do.
Подоцно Dr Dre не реагираше на провокациите на Eazy-E и исто така изјавил дека Eazy-E имал негови кошмари.

Во 1995 се случи шокот кој никој не го посакуваше, Eazy-E почина од Aids и тоа ги потреси неговите Пријатели и Фанови.
Починал од Aids во Los Angeles, (Март 26,1995).

Негови Хитови


Real Compton City GS

Boyz n da Hood

It's On


Wut Would you Do

Still Nigga

Има и многу други, Доволно се овие за сега.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
...Причината за Распаднувањето на NWA е токму тоа што Eazy-E ги изигра останатите со тоа што ги Украдил сите пари постигнати со Работата и на останатите Членови на Групата и си Заминал.
Потоа исто така заради таа причина Групата ја напушти и Ice Cube ...
Не. прво ги напушти Ice Cube уште 1989, издаде соло албум и EP (наредната год.). Потоа NWA го издадоа Niggas4Life, па потоа се разотидоа останатите.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238

Еве како си го однесе Eazy E... од 2 : 00 кажува за него... а инаку сето беше причина пошто Eazy E го држеше Dr.Dre со еден договор така шо Dre праеше дис траки за Eazy, a Eazy од истите земаше процент.... мораше то некако да се запри
 

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Evil Betty - Благодарам што ме поправи, не знаев баш најточно за тоа.

Да се вратиме на темата : Знае ли некој која беше причината и зошто Dr Dre и Eazy-E се караа меѓусебно ?

И што мислите кој е подобар од нив Двајца ? Dr Dre или Eazy-E ?
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Evil Betty - Благодарам што ме поправи, не знаев баш најточно за тоа.

Да се вратиме на темата : Знае ли некој која беше причината и зошто Dr Dre и Eazy-E се караа меѓусебно ?

И што мислите кој е подобар од нив Двајца ? Dr Dre или Eazy-E ?
Дре дефинитивно без размислуања.... пошто ни Изи ни Дре не се емсиња.... Дре е продуцент, а Изи е криминалец чии текстови биле пишувани од Ice Cube ( дур Кјуб не си заминал од NWA ).... така да Изи нема никаква врска со рап и хип-хоп, додека Дре е најдобриот и најплатениот продувент на сите времиња....
Е сеа оти се скраа.... и погоре пишав али да објаснам подробно....
NWA ти е рап група која прва излегува со песни против закони и полиција... сите други дотогаш ништо такво не праеле т.е. Gangsta Rap.... е сега, Кјуб бил текстописецот во групава, тој на сите им ги пишувал лириките, Дре бил продуцентот и битмејкерот на групата, а Изи бил "мадината".... зошто мадината? Пошто бил познат криминалец во Compton и никој ништо неможел да му преречи... дури ни тамошната полиција ( зато после то имале проблеми со F.B.I., сите 6 души има досие таму )... е сега Изи заради сето ова земал најмногу пари, т.е. ги крадел.... Ко дошол Џери Хелер да го води Рутлес рекордс сите требало да потпиша договор.... сите потпишале освен Кјуб. Во овај договор Дре бил 7 години ексклузивен продуцент и артист на Изи, така да Изи за секоја сработена трака на Дре, било продуцирана на некој друг или лична на Дре, Изи земал 20 % од заработката.... Дре заминува од Рутлес и го создава со Suge Knight, Death Row Records, али овај договор шо го потпишал со Изи уште важел. И Дре од првио албум ( кој преовладува со дис траки против Изи ) заработката шо ја имал морал да оделува 20% за Изи... то е доста голем повод шо е можно побрзо Изи да умри... но сепак, во болницата пред да умри биле само Дре и Кјуб пошто сепак биле големи hommies :D.... и дре има песна Whats The Difference кај шо објаснува дека сепак не сакал така да заврши beef-от меѓу нив... тоа е целата приказна... иначе можиш да си го симниш документарецот "BEEF - Peter Spirer - Rap Documentary" има 4 дела, мн работи че научиш, а за ова меѓу Дре, Кјуб и Изи го има во првио дел
 

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Добро објаснето, не ги знаев овие информации и баш добро од твоја страна што ми подпомогна.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Него поштувам неговото лицемерие како човек.Нека биде гангстер на улиците али со музиката е друго како може некој да работи за тебе да ти продуцира цел албум и дури и текст да ти напише што не е дозволено во рапот и на крај да ги лапне парите стварно е без везе и да се прај газда.Дре деј траката кажува вистината.Мислам дека и Дре не поптишал за Рутлес и тогаш почна бифот
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Него поштувам неговото лицемерие како човек.Нека биде гангстер на улиците али со музиката е друго како може некој да работи за тебе да ти продуцира цел албум и дури и текст да ти напише што не е дозволено во рапот и на крај да ги лапне парите стварно е без везе и да се прај газда.Дре деј траката кажува вистината.Мислам дека и Дре не поптишал за Рутлес и тогаш почна бифот
Дре уште дур бил во NWA потпишал за Рутлес договор за 7 години, после 2 години го основал Death Row и договор не се раскинал така да се шо заработува Death Row, 20% одело за Изи
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Дре уште дур бил во NWA потпишал за Рутлес договор за 7 години, после 2 години го основал Death Row и договор не се раскинал така да се шо заработува Death Row, 20% одело за Изи
јхаха можда затоа во една рима вика Dat punk nigga dre still pay's me :)ипак Дре многу повише го поштувам да не беше он не ќе беше ни Изи ни пола вест коуст
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
365
Воопшто не ми се свиѓа Изи како артист,али како и да е факт е дека е една од најмаркантните личности во рапот....
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
јхаха можда затоа во една рима вика Dat punk nigga dre still pay's me :)ипак Дре многу повише го поштувам да не беше он не ќе беше ни Изи ни пола вест коуст
Напротив, да не беше Изи немаше да биде Дре тоа што е. Изи ги формираше NWA и Рутлес, а не Дре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom