Denis & Denis

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Denis & Denis е електро-поп група формирана во Риека, Хрватска во 1982 година.
Постарите знаат дека Марина е секс-бомба во поранешна ЈУ.

Членови:
- Davor Tolja
- Marina Perazić
- Edi Kraljić

Албуми
  • 1984. - Čuvaj se! (Jugoton)
  • 1985. - Ja sam lažljiva (Jugoton)
  • 1988. - Budi tu (Jugoton)
  • 1995. - Program Tvog Kompjutera (kompilacija)
  • 2006. - The Best Of Denis & Denis
  • 2010 - 2 na 1 (reizdanje prva 2 albuma)
Синглови
  • 1984. - "Program tvog kompjutera" / "Noć" (Jugoton)
Бендот има издадено три студиски албуми, Čuvaj se! (1984.), Ja sam lažljiva (1985) и Budi tu(1988). Откако беше објавен и промовиран албумот Budi tu, групата во 1988 год. престана да постои.


И нешто од 2012 настап


Најново е дека имаат повратничка турнеја која ќе започне на 7 март во Белград во Миксер Хаус
http://glassrbije.org/kultura/članak/povratak-denis-denis

Интервју со Марина Перазич по повод повратничката турнеја
http://www.nadlanu.com/pocetna/vodic/muzika/Marina-Perazic-pred-BG-koncert-Denis--Denis-Pevamo-sve-sto-sam-snimila-u-grupi.a-169156.136.html

Riječka grupa Denis & Denis održaće povratnički koncert 7. marta u beogradskom Mixer houseu, a nakon toga slijedi i turneja po regiji, najavljeno je danas na konferenciji za medije.
Ograničen broj ulaznica za koncert dostupan je na prodajnim mjestima Eventim-a po cijeni od 1.600 dinara za regularnu i 2.600 dinara za VIP ulaznicu.
Članica originalne postavke benda, pevačica Marina Perazić je izjavila da je inicijator ponovnog okupljanja bio Davor Tolja.
"Ovaj poziv je uslijedio u trenutku kada, ni u najluđem snu, nisam mogla da pretpostavim da ćemo se ponovo okupiti. Povod je zapravo bila tridesetogodišnjica od formiranja benda, a kako evidentno interesovanje za naše nastupe u regionu postoji, možda snimimo i live album! Ko zna?", istakla je Perazić.
Avangardni elektropop bend Denis & Denis, osnovan 1982.,obilježio je jugoslovensku muzičku scenu osamdesetih godina, a duo Perazić - Tolja prvi put će nastupiti zajedno poslije 25 godina, uz podršku Edija Kraljića i Rubi Kolić.
Tokom cijele turneje sastav nastupa uz pratnju banda u kojem su, između ostalih, Alen Tibljaš (bubnjevi), Vedran Križan (klavijature), Ivan Pešut (gitara).
Има најави дека би дошле и во Скопје во склоп на оваа турнеја!
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Denis & Denis беа најпријатната појава на екс Ју сцената во осумдесеттите . Многу добро паметам кога за прв пат ја слушнав Програм твог компјутера во средината на осумдесеттите . За тоа време песните им беа одлични во секој смисол . И музиката , и аранжманите и продукцијата им беше на светско ниво , и до ден денес звучат свежо . Да не зборувам за Маринчето која со својата појава и секси глас , беше сексуална фантазија на многу тогашни тинејџери ( меѓу кои спаѓав и јас :) ) .
П.С . Ја имам гледано Марина Перазиќ на настап во живо . Ова беше при крајот на девеестите во Прилеп , но во тоа време таа веќе беше многу по габаритна од времето на Денис и Денис ( имаше околу 20 - 30 кила повеќе :) ) .
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039

За групава дознав откако го изгледав овој филм, нивна песна е саундтрак иако е стара 28 години :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom