Damien Rice

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
6.png

Damien Rice е роден 7 декември 1973 и е ирски пејач,текстописец, музичар и продуцент, кој свири на гитара, пијано и перкусии. Обожавам како Википедија ја манијачи и дефинира музиката:D

Rice ја започна својата музичка кариера користејќи го Dodi Ma како stage name формирајќи го рок бендот Juniper заедно со Paul Noonan, Dominic Philips, David Geraghty и Brian Crosby во 1991. Следеа низа турнеи низ Ирска, за да во 1995 го издадат својот деби албум EP Manna . По постигнувањето на музичките цели со Juniper, Rice ради тоа шо му скурчи да набљудува и да се губи во компромисите со издавачките куќи во 1998 г. го напушта бендот. Се преселува во Тоскана, Италија, каде пишува, создава песни, свири и патува.

По распаѓањето на Juniper, Damien Rice направи многу како соло изведувач, додека неговите колеги од бендот го основале Bell X1, кој е фокусиран на Ирска и Велика Британија и затоа не е светски познат. Разделбата од баграва, му ја сметаат за најпаметен потег во кариерата.

3.jpg

Неговиот првенец "O" издаден 2003 (некои викаат дека е 0) покажа дека Rice е врвен инди фолк мајстор кој пердаши со своето гитарче , со впечатливата текстуална подршка, па затоа и не чуди фактот што овој албум ја доби Shortlist Music Prize и се продаде во повеќе милионски примероци ширум светот. "O" е прекрасен албум кој на необичен начин го издигна Rice над сите останати folk-pop изведувачи кои кокетираат со акустичен стил: остроумните, занимливи и совршено интелегентни стихови со совршено тивки, на моменти и едвај чујни гитари и гудачки инструменти, го преставија како исклучително чувствителен автор кој успева да не биде патетичен.

4.jpg

Damien Rice го дефинираат и како пола - Nick Drake,пола-Jeff Buckley, и уште како своеглав и карактеристичен како и неговите сонародници во сопствените митови и легенди.Во прилог на тоа, можеби не одат стиховите од Rootless Tree во која пее „Fuck you, fuck you, fuck you/ And everything we’ve been through“, колку фактот дека својот втор (долгочекуван, проблематичен, клучен) албум го започнува со гласот на Lisа Hannigan - што за последица има да во тој момент, барем, 70% од оние кои го слушаат албумот помислат дека им е продаден погрешен диск. Баш тука, она „fuck you“, је права ствар :D Од друга страна, нејзиниот глас и го затвара албумот, а скриен измеѓу, Rice прави доволно интригантен концепт. 9-ката го сметаат за проесечен албум, најмалку еден левел подолу од “ нултиот ” , дури на некои делови и исфорсиран. Но критичарите се оградуваат од одење во крајност и сметаат дека деветкава и воопшто не е толку лош албум. Албумот е фантастичен, но она што им смета и им боди во очи е тоа што: Rice со првиот албум покажа кој потенцијал го поседува, колку приказни е способен да раскаже, низ колку емотивни состојби со хармнониска прогресија ги транзицира своите слушатели, но на деветкава, ништо од наведеното.

7.jpg

Lisa Hannigan, ги зачинува песните на само нејзин својстен, ненаметлив, но специфично уверлив начин, независно што пее за цел еден спектар на чувства, од апатија до лутина.

Песните на 9 плачат, цимолат, исповедаат, а она што е најс или треба да биде најс е тоа шо Рајс, пати како маж, а не ко пичица:) Rice е пријатен за уво, добро друштво за истромозено (пре)контаминирано тело свесно дека алкохолот најпријатно ја гаси жедта за сите останати потреби. Со обзир на тоа дека пее за љубовта, секако дека е добредојден во сечие срце.

5.jpg

Сакаш да го посматраш ко млак, проѕирен, лигаичар, патетичен, све шо сакаш. И како сакаш.

Но можеш и со винце, сирење, па да имаш дегустација на емоции, па спознавање на својата екстремна ранливост, на чувства обоени со музика. Да, неговата музика дефинитивно нема да те искрши од играње на подиум, но неговите искрени стихови те тераат да ги предизвикаш своите чувства , а истовремено да ги почувствуваш и неговите емоции. Сакам да завршам со цитат од The Los Angeles Times кои напишаа дека најдобро е Damien Rice да се посматра како “nothing short of a complete package of art, personality and presence.”

 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Го обожавам човечето. Има преубав глас, толку емотивни песни, не можеш да не го сакаш.

Ај и од мене нешто.



Обично го вртам заедно со Ray LaMontagne.

Едит: и ова :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зарем има нешто посовршене од The Blower's Daughter? Особено кога си во лигав период типов убива. Заедно со 9 Crimes:


Колега кога помислувам на совршено отварање на тема, помислувам на тебе, најискрено :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Предобар вокал. Да се потпре на својот вокал а не на електрониката во позадина, тоа го почитувам. Го имам слушнато неколку пати ама сеа ми е во план за во плејлиста. :)

 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
9 Crimes. Одеше еднаш при крај на епизода од True Blood, некоја преработка и решив да побарам според текстот. Многу добро. (y)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Прв пат го слушам , ама добри песни има ;)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Drago mi e sto Lista Hannigan se ottrgna od ovaj...Si napravi zenskata sto pati bolja solo kariera.
Inaku od Rice vredi da se spomenat uste Rootles Tree, Elephant, Delicate i Woman like a Man

Plus gratis koj saka da se true so Down-erski pesni eto vi go "Low -probajte Especially Me" pa na dalje sto se padne padne vo search :P
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Се мислев дека и оваа е од него ама од Gary Jules била.
Позната и како саундтракот на donnie darko.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Некој спомна погоре дека е добро што Lisa Hannigan се отргнала од него. Се сложувам дека е одлична како соло артист ама мене во комбинација заедно ми се - совршени.

Пробав ама никако не можам да издвојам една песна,ни две, ни три. Сите се посебни, полни со емоции,нема промашен стих.
Покрај горенаведениве морам да ги набројам уште овие две:



Well I know I make you cry
And I know sometimes you wanna die
But do you really feel alive without me?
If so, be free
If not, leave him for me
Before one of us has accidental babies
For we are in love.

Ах,прекрасен тој..:pipi:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Некој спомна погоре дека е добро што Lisa Hannigan се отргнала од него. Се сложувам дека е одлична како соло артист ама мене во комбинација заедно ми се - совршени.
Ја се осеќам ко воајер кога ги слушам. Ко да водат љубов во песните, совршено се губат еден во друг.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
И јас сум го слушал бе, пред скоро време го разчепкав. Читав нешто за факултетот и онака на слушалки си крцкаше. Кулирачко, опуштачко музиче кое исклучува и гради нереална реалност.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Well I know I make you cry
And I know sometimes you wanna die
But do you really feel alive without me?
If so, be free
If not, leave him for me
Before one of us has accidental babies
For we are in love.

Ах,прекрасен тој..:pipi:
Ауууууууф песниште. Кој тесктст го држи песнава, се воодушевив од човеков кога ја чув. Песниште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom