Curtis Jackson a.k.a 50 Cent

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308

Curtis James Jackson III

100 Million dollar man
Што не може да стори овој човек?
Според многумина најдобриот рапер од новата генерација на рапери кои доаѓаат од Источната страна на Америка. Направи вистински бум со песната In The Club во летото 2003та,оваа песнат стана најслушаната неделна трака на радиата низ светот во историјата на музиката. Неговиот албум
Get Rich or Die Tryin беше продаден во 872 000 копии за само 4 дена и стана еден од најпродаваните албуми на сите времиња. На овој албум се најдоа многу траки кои подоцна стануваа број еден на топ листите насекаде во светот. Подоцна во 2005 тој основа своја прод. куќа G-Unit Records и потпиша договори со Lloyd Banks, Tony Yayo, и Young Buck кои и претходно беа членови на G-Unit а потоа им се приклучи и The Game. Во март истата година тој го издаде вториот студиски албум The Massacre на кој исто така се наоѓаа еден куп хитови. Доказ за тоа е и фактот што 50 Cent е првиот соло артитс кој во една недела имал 3 траки во првите 5 на топ листата тоа се "Candy Shop", "Disco Inferno", и "How We Do". По расправијата со The Game и неговиот отказ тој потпишува со Olivia, Mobb Deep а потоа и со Spider Loc, M.O.P и Young Hot Rod.

50 Cent исто така заработува и милиони покрај од снимање на музика. Тој има своја игра за PS2 и PC играта се вика
50 Cent: Bulletproof, има договор со Reebok и има своја линија на патики G-Unit Sneakers, а исто така има и пијалок Formula 50, и посебна линија кондоми :pos2: машина за пари е човекот. А ќе заборавев исто така пишува и книга а има снимено и биографски филм за него Get Rich or Die Tryin' Во моментов снима филм The Dance во кој има доста познати глумци како Николас Кејџ и Роберт Дениро.


Заклучок:
Откако се расчу веста за него дека бил застрелан 9пати и дека преживеал, 50 Cent стана светска сила во играта на рапот, а воедно и е цар во бизнисот и си прави милиони и милиони и милиони има огромно богатство кое од ден на ден станува поголемо.

едит:
јас само имам едно да кажам за него РЕСПЕКТ!!!

 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
jove_bt напиша:
јас само имам едно да кажам за него РЕСПЕКТ!!! nigga и само нека продолжи така :)
hahahha abe decko izgleda ne si zapoznaen ubavo so kulturata a?
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Hah, ja imam samo da kazam deka.Fifti e najgolem fejk u muzichkata produkcija.Ti se palis na toa sto toj zemal pari od spotovi i so imal negova generacija obleka i blabla.Abre razberete ne se glea kvalitet u toa.Demek toj bil sposoben i naprail patiki fraerot.Se gleda po muzikata i toa sto go ostavil vo srcata na lugjeto sto ke go pamtat i ponataka.A ovoj iskoci od zatvor sobra pari i sea misli golem fraer e.Pff takvi faci mnogu prosle niz istorijava ama edvaj nekoj da gi znae.kAko sto citam sea mu teknalo i filmche edno da snimi.Pa zosto da ne ...ima pari i ke izigrava majmun i misli deka so pari sve se prai.Neka naprai sam edna dobra pesna i neka stane hit vo underground scenata pa ja posle licno ke idam da mu pruzam raka.Najdi si nekoj poasalen raper posto ovoj nema RESPECT Nigga Haha.I ako samo neka produzi vaka i na kraj ke se zaborai deka postoel
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
editirano тоа со нигата филм ми е. :) него остај ти фејк не фејк другите синкир поарни се сите крадат лирики знам јас тоа. Има дечки од Вашингтон ДС им го раборавив името underground се пола песни им ги крадат раперите од NY, не велам јас дека 50 не кради текстови, сепак кажи ми ти кој рапер освен Ем во последно време имал повеќе хитови бр. 1 од 50 cent. Исто се воодушевувам од неговата смисла за правење пари, се што ќе допри позлатува.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
FUCK G-UNIT,THE GAME is on the top now.You never be Eminem or Dre madafae-He's the fakest dat you ever seeeen,your movie is sucked
BLACK WALL STREET Stop snichin stop lyin,
120 bars is the real song
red bandana
Doctors advocate
Stop snicnin stop lyin

IgoR_ViCiOuS напиша:
Hah, ja imam samo da kazam deka.Fifti e najgolem fejk u muzichkata produkcija.Ti se palis na toa sto toj zemal pari od spotovi i so imal negova generacija obleka i blabla.Abre razberete ne se glea kvalitet u toa.Demek toj bil sposoben i naprail patiki fraerot.Se gleda po muzikata i toa sto go ostavil vo srcata na lugjeto sto ke go pamtat i ponataka.A ovoj iskoci od zatvor sobra pari i sea misli golem fraer e.Pff takvi faci mnogu prosle niz istorijava ama edvaj nekoj da gi znae.kAko sto citam sea mu teknalo i filmche edno da snimi.Pa zosto da ne ...ima pari i ke izigrava majmun i misli deka so pari sve se prai.Neka naprai sam edna dobra pesna i neka stane hit vo underground scenata pa ja posle licno ke idam da mu pruzam raka.Najdi si nekoj poasalen raper posto ovoj nema RESPECT Nigga Haha.I ako samo neka produzi vaka i na kraj ke se zaborai deka postoel
taka e you can fuck wit the real
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
аха ја згреши темата не е ова за Гејм :) види си насловот ако провоцирај нека продај Гејм албуми колку шо има Фифти продаено и ќе прајме муабет.

eve ti od GEjm толку шо го поштоваш шо има лаено:

50 calling me crazy, I might be just maybe
I’m gangster, I’m cripping, Dymu to I’m tripping
Fuck 50, fuck Dre, fuck NWA
Man I’m hurricane Game (EM this nigga changed)
I brought the west back, I write the best raps
(but what about Snoop), Snoop shit ain’t all that
Man I get bad bitches, now I even fuck Mya
(I fucked her first Game), 50 you a liar
See that’s why I hate you, you think you know me
I’m tell everybody, you shot my homie
I hope the police get you and you go to jail
The Feds fish your accounts, so you can’t make bail
I hope everybody on G-Unit goes to hell
With Eminem, Obie, Stat-quo, and D12
So what I was on change of heart, so what I was a stripper
So what I never banged, I from Compton nigga


on Topic
НоФ Албум од 50 очекувајте 18 Јули
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ako 50 e dobar ja rule e bog
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
dobro nema veke da komentiram vie prodolzete si da zborite za fejkerot,bas ke go cujam noviot album da vidam kolku e fejkerski
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Znaci u hiphopot rabotata e da imas prvo mesto hit? Mtv? Fuck Mtv! Fuck Feminem! Fuck Forty Cent! Wicked Clownz Rule Bitches!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Хах дилерот на дрога... застрелан 9 пати, преживеал...
Уште се палите на такви работи?
50 Cent се прослави со Candy Shop на MTV и не е некој рапер кој знае што. Пари, жени, коли.. тоа му се песните, се за исто пее. Не зашто е комерцијалист или нешто слично ама не го обожавам баш.
Еминем е комерцијала па омилен ми беше на времето и сеуште ми е. И напаѓајте си го вие колку сакате :wink:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Абе фифти си нема врска од животот, вие рапер го правите....ебате смотаните :pos: ова се однесува на сите форумџии кои го сметаат фифти за човек со мозок..неговиот е продупнат веќе долго време....
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
аха а кој не е комерцијала? снуп, луда, т.и., џа, еминем, баста, ајс кјуб, џеј зи, ???? кој кажи ми сите прават рап за пари. Тоа е рапот остај вие шо ми кажвате олдскул, андерграун се изумре се сеа се праи за секс коли пари девојки тоа продава. Јас го поштовам како чоек, ако немаше мозок немаше да добива по милион долари месечно. Прај добри хитови тоа е факт, најслушани прашам некој дали има слушнато секој ќе ди речи да. Прашај некој од андерграунд артистите појќе од пола не знаат ни шо е то андерграун. И тоа е факт. Како шо кажа НАС хип-хопот е мртоФ едино некој што внесува промена во последно време е Лупе фиаско и Kanye West.


и да се праи музика за да те слушат фановите да те има на МТВ да собираш пари, ако ти мислиш д аправиш музика за друго оди во црвен крст и волонтирај таму нешо или во добротворни цели нешо разгледај.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
ne velam јас дека се тулбо фолкери особено не снуп и ајс кои се уште од 80тите олд скул се. БЕа топ ама ајс навлезе филмови да прави, во снуп не остана мозок од пушење трева и то. Сите се ок јас си признавам слушам еве комерцијала ги правите ок тоа нека е кога нема подобри од ниФ.


сеа ќе ми постираат едно чудо андергаунд артитсти ама тоа не е то...сепак фифти е легенда
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
proxx напиша:
Овие не се рапери брат, овие се турбо фолкери.. тоа да знаеш, а фифти ти е звер..
Знаеш да сум постар од тебе би ти кажал дека си копиљ и дека си немаш врска од музика (посебно од хип-хоп). Треба да ти докажувам сеа ама пошто ме мрзи би ти препорачал да слушнеш нешто од Run-DMC, Reamon или пак Dr.Dre. Инаку Џеј-Зи и Баста имаат одлични текстови со добар стил на рапување така да бољи се од фифти енд компани (џи јунит) 100%. Слушај малце олд-скул хип-хоп види тогаш што се правело па дојди на форум и кажи дека знаеш нешто повеќе за стилот на музика кој го сакаш.
 

proxx

The Hardcore!
Член од
1 март 2007
Мислења
226
Поени од реакции
4
walker_girl напиша:
Хах дилерот на дрога... застрелан 9 пати, преживеал...
Уште се палите на такви работи?
50 Cent се прослави со Candy Shop на MTV и не е некој рапер кој знае што. Пари, жени, коли.. тоа му се песните, се за исто пее. Не зашто е комерцијалист или нешто слично ама не го обожавам баш.
Еминем е комерцијала па омилен ми беше на времето и сеуште ми е. И напаѓајте си го вие колку сакате :wink:
Хехе.. па да не беше фифти немаше да има ни еминем.. знаете ли кој прв го бутнал еминем на бина да мава фрестајлер ? 50 цент.. ако не сте го гледале 8 миле.. знаете ли кој му даваше пари на еминем кога падна у криза по тоа судовите ? фифти.. затоа еминем сега у секоја песна вика.. Jackson is my favorite boy..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom