Creedence Clearwater Revival

Н

нихилист

Гостин
Или скратено Creedence. Еден од моите омилени бендови, кој е доста популарен преку океанот но овде ретко кој чул за нив. Имаат продадено околу 30 милиони албуми (уште ги чувам нивните плочи) и влегоа во историјата со анти-воените песни кои ја обележаа таканаречената Vietnam Era.

Повеќето нивни песни се микс на класичен рок и кантри музика. Еве неколку:

Run Through the Jungle

I Put A Spell on You

Fortunate Son

Bad Moon Rising

Мислења? :)
 

The Gamer

Човекот шо гејма
Член од
18 февруари 2011
Мислења
109
Поени од реакции
27
Најпознатиот бенд од времето на виетнамската војна :) најомилени ми се Fortunate Son и Up Аround the bend. CCR rocks!
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Иако веќе одамна не слушам рок бендови како нив и сум ориентирана кон друга музика морам да кажам дека дека се едни од најдобрите во тој стил. Никогаш и не сум ги слушала многу многу , сигурно не како тебе но си имам неколку омилени песни:

Омилена песна бр.1

Омилена бр.2
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Точно така, ама сепак се работи за одличен cover.

Еве уште една одлична песна од нив:
како ковер ... не е лоша, иако друг ја осмислил, и текст и музика, исто и Хеј Џо по кој секое дете го знае Хендрикс, али малкумина па и фанови на Хендрикс знат дека тоа не е негова песна. Не произлезе од неговата душа. Замисли ја напишаа и свиреа белци!
The Leaves
 
Н

нихилист

Гостин
како ковер ... не е лоша, иако друг ја осмислил, и текст и музика, исто и Хеј Џо по кој секое дете го знае Хендрикс, али малкумина па и фанови на Хендрикс знат дека тоа не е негова песна. Не произлезе од неговата душа. Замисли ја напишаа и свиреа белци!
The Leaves
Пак мислам дека Hey Joe е една од ретките песни кај кои каверот е подобар од оригиналот. Повеќе ми лежи верзијата на Хендрикс, иако не е од негова душа како што викаш.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
:( се разочарав

Една од многу ретките песни кај што cover верзијата ми е поубава од оригиналот
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
:( се разочарав

Една од многу ретките песни кај што cover верзијата ми е поубава од оригиналот
па оригиналот мислам од 1956, кога и музиката беше поинаква, денешните препеви на блуз мајсторите од 20сетите и 30сетите звучат поинаку а за некој и подобро со електрични гитари, ефекти, завивања........ али сепак како што запишав погоре тие само се обидуцваат да испејат на свој начин нечии туѓи зборови и нечија туѓа музика произлезена од некои туѓи емоции и инспирации
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
вое беа првите песни што му ги слушнав, потоа се навлеков на нив, закон се :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom