Chris Rea

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Барав, барав и барав посебна тема за човеков да не ја дуплирам, ама гледам дека нема, сметам дека заслужува. Иако сум роден 1987 и иако некој ќе рече - Па чекај, ти млад си за Крис да го слушаш... Мислам дека песните му се перфектни за онака лагано возење некаде, зиме или лете, не е битно. Со таков рапав глас тешко дека некој друг може лично толку да ме смири.






Chris Rea (Christopher Anton Rea, 4 March 1951) is an English singer-songwriter, recognisable for his distinctive, husky voice and slide guitar playing. The British Hit Singles & Albums stated that Rea was "one of the most popular UK singer-songwriters of the late 1980s. He was already a major European star by the time he finally cracked the UK Top 10 with his 18th chart entry; "The Road to Hell (Part 2)"." By 2009, Rea had sold more than 30 million albums worldwide.

He is well known for his 1978 hit song "Fool (If You Think It's Over)" that charted #12 on the Billboard Hot 100 and spent three weeks at #1 on the U.S. Billboard adult contemporary chart. The song was later covered by Elkie Brooks and was a top 20 hit in the UK.







 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Браво за темава... еден од моите најомилени изведувачи.
Омилен албум:


Некои од омилените песни од албумов:

Оваа ја има мислам во две верзии, од кои оваа ја има на Vinyl албумот и ми е поубава од другата...



Оваа исто така ми е преубава:

Иначе, албумов го имам на Vinyl, а пред 2 месеци си го купив и на оригинално CD. Мераци е да го слушаш... :D
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.861
Легенда, го обожавам.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Крис Реа ака Љубчо Георгиевски ... шта реќи за чоекот ?

Памтам ко имав негде 8-9 години вујко ми ме зарази зо Реа. Секогаш ко ќе одев кај него, обавезно си го пуштав ЦД-то од него и секогаш ко ќе стигнев до оваја песна


мораше да ја повторам барем 3-4 пати.
Auberge!

Само ко ќе ги слушнам чекорите на почеток се транспортирам назад во времето :Р
 

Kajgana Shop

На врв Bottom