Branimir Johnny Stulic

Член од
8 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Незнам дали поради неговата мистериозност и екцентричност или поради нешто сосема трето, овој музичар ми причинува посебно задоволство да го разработувам...ме интересира дали го цените овој уметник и ако го цените зошто го цените?

 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....има луѓе на кои Џони им е идол....мене лично не ме импресионира нешто многу....
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....Џони е роден во Скопје....за време на распадот на СФРЈ заминува за Утрех - Холандија каде што работи како таксист ....по осамостојувањето на Р. Македонија се обидува да добие македонски пасош...но е одбиен од тогашните власти...Хрватска и Србија му нудат нивни пасош...но Џони одбива....

сеуште неколку издавачки куќи од бивша Југославија му должат пари за авторски права

...последно дело на овој уметник е преводот на Илијадата од Хомер во негов стил
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Човекот не бил толку чуден и ексцентричен не заработил пари многу од музиката што ја правел во ЕКС -ЈУ и бил напред долго време живеел надвор дури и кога свирел во Азра,имал доста напредни идеи и го предвидел распадот на Југа.

Уметник кратко и јасно паметен човек.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

da je igra zamišljena da zabavlja djecu
to znate je l' da
a da na djeci ostaje
da mijenjaju stvari
i to znate je l' da
da drugi misle za vas
to vas ne smeta
navikli ste se
a da postoje zakoni jači od propisanih
to ne znate
to su heroji govorili
kad su bili mali
loše
koga briga
maloumno
sramotno
ponižavajuće
da je lijepo biti jak u krevetu i na pištolju
to smo čuli je l' da
da je lijepo prevariti glupljeg od sebe
i to smo čuli je l' da
a gledati trunku u tuđem oku
a ne vidjeti balvan u svom
i to znamo je l' da
a da je hrabrost braniti sebe od drugog
a čojstvo druge od sebe
e to...
a da su ljudi pingvini
pa kad jedan padne da ostali skaču
a da su ljudi dupini
pa da se nijemo dogovaraju
a da su ljudi ptice
pa kad odlete da zadnji svijeću gasi
a da nigdar nije a da nekak nije
i da nigdar ne bu a da nekak ne bu
e to se bute uvjerili
 
M

MagisterLudi

Гостин
....Џони е роден во Скопје....за време на распадот на СФРЈ заминува за Утрех - Холандија каде што работи како таксист ....по осамостојувањето на Р. Македонија се обидува да добие македонски пасош...но е одбиен од тогашните власти...Хрватска и Србија му нудат нивни пасош...но Џони одбива....

сеуште неколку издавачки куќи од бивша Југославија му должат пари за авторски права

...последно дело на овој уметник е преводот на Илијадата од Хомер во негов стил
http://on.net.mk/zabava/muzika-zabava/sobrani-dela-od-dzhoni-shtulikj

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Поема од Марко Брецељ :)

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Азра ги ставам во топ 5 мои омилени бендови од Балканов. Имаат инрересни текстови, музика, Џони е музичар со стил, знае како да ги склопи сите работи во една. Имаше еден филм Ја сам само сретно дете , чинам се викаше, во него може да се види како се издвојувал од сите музичари во тогашна Југославија, сите му завидувале на знаењето и гитарските способности. Тие со Влатко Стефаноски и Точак ја дрмале естрадата. Како човек не ме бендисува претерано, некако е самобендисан и арогантен.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Азра ги ставам во топ 5 мои омилени бендови од Балканов. Имаат инрересни текстови, музика, Џони е музичар со стил, знае како да ги склопи сите работи во една. Имаше еден филм Ја сам само сретно дете , чинам се викаше, во него може да се види како се издвојувал од сите музичари во тогашна Југославија, сите му завидувале на знаењето и гитарските способности. Тие со Влатко Стефаноски и Точак ја дрмале естрадата. Како човек не ме бендисува претерано, некако е самобендисан и арогантен.
A filmov e negova biografija?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
A filmov e negova biografija?
Не, фимот e за рок/панк сцената општо во тогашна Југославија, Прљаво, Хаустор, Филм и слични бендови, како интервју со нивни членови се одвива, документарец е, али доста добро склопен. Секако неизбежни се и Азра, Бранимир е прикажан како еден од најдобрите музичари тогаш. Еве и линк за подетално
http://www.imdb.com/title/tt0410657/
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Не, фимот e за рок/панк сцената општо во тогашна Југославија, Прљаво, Хаустор, Филм и слични бендови, како интервју со нивни членови се одвива, документарец е, али доста добро склопен. Секако неизбежни се и Азра, Бранимир е прикажан како еден од најдобрите музичари тогаш. Еве и линк за подетално
http://www.imdb.com/title/tt0410657/
fala mnogu...sega uste da najdam nekoj torent za da go simnam mn kje bidam radosen :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Branimir Johny Stulic е макрантана појава од поранешната држава. За себе често пати знае да каже дека е југословен. Неговиот татко Ивица работел како офицер во тенковските единици на ЈНА и бил стациониран во Скопје каде се раѓа и Штулич. Според некои интервјуа кои ги имам читано, има живеено кај последна или прва 19-ка во Карпош 4. Животот во Скопје и неговиот начин на говор кој бил специфичен се одразил на него, а често пати мислеле дека тој е Босанец. Неговиот тато добива прекоманда од ЈНА и на 7 годишна возраст се селат во Загреб, каде неговата мајка Славица и денеска живее. Важна улога во неговиот живот одиграла извесна Маја Остир кој му позајмила акустична гитара од некој пријател. Штулич толку долго ја задржал кај себе што кога дошло време да ја враќа морал да ги замени праговите на гитара. По завршувањето на средното образование се одлучува да оди во војска. Подоцна се запишува на филозофскиот факултет но решава да ја промени насоката и да студира социологија, меѓутоа иако поминува шест семестри се одлучува да го напушти факултетот поради неположени неколку испити, кои во тоа време го одложувале дипломирањето.
Карактеристично за Џони е тоа што тој бил гитарист кој сам учел, имал развиен добар слух а вежбал 24 саати. Не е арогантен но има големо его. Во една прилика ќе изјави Azra to sam ja. Денеска живее во Холандија каде во слободно време игра фудбалче, чита книги, а си дал задача да ја преведе Илијада од Хомер.

Интересно интервју направено од Милан Миличевиќ направено 91-ва година (запазето го делот од 06;36)

Вака изгледа Џони денеска

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Kajgana Shop

На врв Bottom