BITCOINS - Биткоини, алтернативни пари/монети и сл.

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Значи Псисајд и гт80, вас како активни копачи сеа ќе ве прашам. Дали ќе ми се исплати да исценкам од татко ми 1000 евра да ми даде за почеток и да го почнам ова? Или да не си трошам џокери кај него?

До сеа ме убедивте. Ама треба и него да го убедам, пошо инвеститор. :icon_lol:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи Псисајд и гт80, вас како активни копачи сеа ќе ве прашам. Дали ќе ми се исплати да исценкам од татко ми 1000 евра да ми даде за почеток и да го почнам ова? Или да не си трошам џокери кај него?

До сеа ме убедивте. Ама треба и него да го убедам, пошо инвеститор. :icon_lol:
Подобро би вложил 1000 евра во акции на FB или некоја друга IT фирма, пример King која исто прави растур на берзата отколку на виртуелна валута.
Според повеќето претпоставки и аналузи што сум читал веројатноста дека BC ќе е на пазарот повеќе од 10 години се помалку од 10 %.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Тешко на тој шо ке има потреба од електричар и тебе ке те викне.... :)

Licno ne poznavam nekoj kopac, ama po struka sum elektricar. I znam so znaci 1.5kw i kolku pari e toa mesecno.Ti samo citaj trci lazi prikazni za napojuvanja so 95% efikasnost. Isto ko reklamite za kia so potrosuvacka 3 litra na 100.
Samo vie kopajte.
[DOUBLEPOST=1395216116][/DOUBLEPOST]Да, ама очекувај вложените пари да ги извадиш реално за минимум 3-4 месеца. Мада ако се уходаш у работата и се снајдеш на берза купи/продади и сл. ке ги извадиш и порано. Али ако само купиш хардвер и почнеш да копаш и тоа што си го ископал го продаваш директно тоа ти е математиката како што стои сега.

п.с. може да биде полошо, може да биде и многу подобро.

Јас лично без размислување би ги земал парите и би почнал.

Значи Псисајд и гт80, вас како активни копачи сеа ќе ве прашам. Дали ќе ми се исплати да исценкам од татко ми 1000 евра да ми даде за почеток и да го почнам ова? Или да не си трошам џокери кај него?

До сеа ме убедивте. Ама треба и него да го убедам, пошо инвеститор. :icon_lol:
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Според моменталната цена на струјата и времетрањето на дневна/ноќна тарифа, просечната цена на еден киловат час е 4,88 денари, со вклучени ддв и енергетска ефикасност.
Што значи уред што работи 24/7, за да потроши 800 (1000) денари, треба да троши 227 (284) вати на час.
Уред што троши 1 киловат, би потрошил струја во вредност од 3516 денари.
Ако картата на Psyside троши 190w, остануваат уште 90w за останатите компоненти на самата картица и компјутерот, што е и повеќе од доволно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имајте во предвид дека јас ја твикувам мојата карта, и повеќето кои ги знам истото го прават, ако си неискусен и ги шибнеш на максимум (безпотребно) картата може да троши и 400W, со оверклок и зголемен напон, но тој сетинг е тотално неисплатлив и несоодветен, јас мојата ја користам на фабрички вредности, но со -30mV намален напон, сетинг кој ја намалува потрошувачката, намалува температурата, со него можам да користам помал број на вртежи на фановите на картата, а имам загуба од максимум 10% во профит, за мене ефикасноста е најбитна од све, тие 10% не се проблем бидејќи картата и самата потрошувачка се далеку по соодветно искористени.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Како точно и правиш Under voltage? Пошо триксот очигледно нема врска а во MSI afterburn не ми ја отклуцува опцијата за under voltage.


Имајте во предвид дека јас ја твикувам мојата карта, и повеќето кои ги знам истото го прават, ако си неискусен и ги шибнеш на максимум (безпотребно) картата може да троши и 400W, со оверклок и зголемен напон, но тој сетинг е тотално неисплатлив и несоодветен, јас мојата ја користам на фабрички вредности, но со -30mV намален напон, сетинг кој ја намалува потрошувачката, намалува температурата, со него можам да користам помал број на вртежи на фановите на картата, а имам загуба од максимум 10% во профит, за мене ефикасноста е најбитна од све, тие 10% не се проблем бидејќи картата и самата потрошувачка се далеку по соодветно искористени.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Unlock voltage control, во Afterburner, мада мислам дека твојата карта е заклучена.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Значи Псисајд и гт80, вас како активни копачи сеа ќе ве прашам. Дали ќе ми се исплати да исценкам од татко ми 1000 евра да ми даде за почеток и да го почнам ова? Или да не си трошам џокери кај него?

До сеа ме убедивте. Ама треба и него да го убедам, пошо инвеститор. :icon_lol:
не се замарај веќе со криптовалути ептен касно е да почнуваш нема да си ја повратиш инвестицијата најмалку година ипол
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Нема врска ова што го вика yamaha10. Доколку добро се информираш и следиш што се случува се исплати. Еве на пр. последнив 3-4 дена вертот беше x3 од секојдневната вредност, убави пари се направија. Во моментов има еден spaincoin кој што јас го копам и вадам некој 30 долара со 4 картици. Кој не верува еве калкулатор. https://cointweak.com/calculator/coin/spa a 4-те картици ми прават Hash Rate 1300 pa presmetajte i sami.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
зборот ми беше дека не се исплати да почнуваш сега нема ниту една сигурна валута за копање,треба секој 2-3 дена да менуваш пулови и да бараш што е попрофитабилно за копање,а горе долу сите се тука некаде +-10% од лајткоинот[DOUBLEPOST=1395776605][/DOUBLEPOST]
Нема врска ова што го вика yamaha10. Доколку добро се информираш и следиш што се случува се исплати. Еве на пр. последнив 3-4 дена вертот беше x3 од секојдневната вредност, убави пари се направија. Во моментов има еден spaincoin кој што јас го копам и вадам некој 30 долара со 4 картици. Кој не верува еве калкулатор. https://cointweak.com/calculator/coin/spa a 4-те картици ми прават Hash Rate 1300 pa presmetajte i sami.
што алгоритам користи таа шпанска валута се грејат ли картите многу на неа
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
n-scrypt користи. можеш со минер за верт коини да ја копаш. кај мене не грејат. просторијата каде што стојат и не е баш многу ладна, онака нормална е, и повеке од 71 степен не ми крева по картица. стандард е 67-68. вентилаторите ми се поставени на 65 степена мокност и тоа е тоа.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Копа ли некој или сум сам? :)

Моментално вадам 20 евра неделно со инвестиција од 80 долари за ASIC mineri 600Kh/s.

Копам dogecoins.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Копа ли некој или сум сам? :)

Моментално вадам 20 евра неделно со инвестиција од 80 долари за ASIC mineri 600Kh/s.

Копам dogecoins.
јас копам doge со 4 графички и дневно вадам од 8-9 евра
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
јас копам doge со 4 графички и дневно вадам од 8-9 евра
Изгледа се е до цената. Мене ми трошат двете 14W. Изгледа ме фаќа минер манија ќе докупам уште минери. :icon_lol:[DOUBLEPOST=1416428285][/DOUBLEPOST]Како најчесто вадиш пари? Ова xapo.com функционира ли добро со кредитна, го имаш пробано?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom