Big L

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Епа чим почнавме со отварање теми за музичари и музички групи мислам дека е редно време да се напишат неколку реченици за овој одамна мртов рапер Big L.


Lamont(BigL) Coleman (1974-1999)
Lamont Coleman познат по неговото уметничко име Big L роден во Харлем 30.05.1974 е еден од најслушаните рапери во историјата на рап музиката и хип хоп културата. Започнал уште во неговите најрани години, пробувал преку неговите тогаш почетнички текстови да ги убеди луѓето дека со сила убавина не бива, дека не е се во тепањето, дрогата и алкохолот. Живеел во така познатиот регион DANGER ZONE и пробал да си отиде од таму но по само една година тој се враќа назад и почнува сериозно да работи на неговата кариера.
Во 1992 официјално издава песна т.е. ремикс на Yes You May од Lord Finesse. После таа песна следуваат ред други песни кои поради преголемата суровост во самите текстови т.е. реалноста на DANGER ZONE некои негови песни воопшто не биле издадени пример I pistol whip the priest every Sunday. Во 1995 година Big L го издава неговиот прв албум Lifestylez ov da Poor & Dangerous, кој слабо бил прифатен од популацијата.
После издавањето на албумот Big L основа група D.I.T.C. под менторство од Lord Finesse а во групата можат да се слушнат гласовите на O.C. Showbizz & A.G., Diamond D, Fat Joe и секако на Lord Finesse...
Неговата смрт 15.02.1999 година го потресува цел Харлем, затоа што не се работи за обична смрт, застрелан е во главата 4пати на само неколку метри од неговата куќа....По неговата смрт во 2000 година е издаден неговиот албум The BIG Picture, а после тој албум следат уште неколку дискови со неговото име Live From Amsterdam неговиот концерт, The Archives 1996-2000(2006) на кое го има неговиот 7 минутен Freestyle перформанс во дуел со Jay-Z(пријателски дуел:)) и најновото нешто е Real Legend Never Die(2007) повторво во негова чест репродуцирани песни со учество на светски познати продуценти.
Како најдобри синглови од Big L од мојата архива можам да ги набројам
1995: "Put It On" 1995: "MVP" 2002: "Deadly Combination"

се слушаат гласини дека во 2009 низ целиот свет ќе има A tribute to Big L, се надеваме дека и во Македонија ќе се случи нешто такво, со цел да се обележат 10 години од неговата смрт....
За крај видео од Big L
[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=iBrzEVJwYFg[/MEDIA]

уживајте
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Стварно прв пат слушам за раперов,ама според пишаното и клипот е за респект...да се надеваме дека и у Македонија ке има A tribute to Big L

Уживавме :)
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Штета што не е мегу живите ќе го вратеше рапот на тоа ниво што беше али типов растураше смртоносна комбинација.
BIG-L R.I.P.:pop:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
dengerous.............BIG L baybeeeeee R.I.P.........one of the best
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
48
Поени од реакции
2
prvo
R.I.P. Big L
deckovo e legenda
za fs e nenormalen
iako ima i dr jaki vo Fs ali za mene e nezamenliv
:)
respect za tipov
R.I.P. :(
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Само едно ќе кажам...
НАЈГОЛЕМ РЕСПЕКТ!!!
баш би било добро да е сеуште жив... но..за жал ни тој ни 2пак не се веќе тука...:toe:
Р.И.П
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
брат ме погоди со темава!
Господинот Big L нека почива во мир ми е омилен MC.Од кога прв пат слушнав за него (мн.одамна неам појма кога баш) па се до сега и за понатака ќе остане.Се што е пишано на прв пост е најбитно да се каже за него а да не збориме колкаво ќе беше неговото влијание врз хип хоп културата денеска...можеби и немаше да ги имаме овие инстант ѕвезди али јбг да не навлегуваме натака... за неговиот Freestyle на кратко би рекол
Big L има добиено најмногу ФС битки 90tite и многу MC-иња од нависокиот круг на хип хоп пирамидата(ако може така да се изразам)го сметаат за најдобриот FS-ер на сите времиња.7min.Freestyle,'98 Freestyle...делумно докажуваат што може ѕверов,а се познава и по траките Devil's Son i Let 'em Have IT L...иако не се ФС сепак текстовите се не секојдневни.Инаку Big L e Horrorcore MC(незнам колку знаете)обожувал хорор филмови и неговиот стил се приметува во Devil's Son.Се шират гласини дека е убиен по грешка но не е ништо докажано,а веројатно нема ни да се докаже,случајот е уште отворен а за убиец се смета Gerard Woodley ама немаат доволно докази за да го "јаде" во затвор па според тоа сеуште е на слобода.(мислам дека одлежал некој месец во затвор али го пуштиле како и да е) Big L spored мене e најдобриот FREESTYLER па и лиричар(заедно со 2pac,Nas и др. кои не ми текнуваат во моментов)има ненормално flow и болен ум.А и никогаш немал изгубено Freestyle битка.слично нешто вакво имам јас пишано на нашиот андерграунд рап форум во случај да ви дојде познато ова :helou:

Big L R.I.P!
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
типот е закон, има многу добри траки...

еве еден фри стајл со Канибус
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Има слушано траки од овој.. ептен се јаки. R.i.P. :(
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
типот е закон, има многу добри траки...

еве еден фри стајл со Канибус
брат,незнам колку го имаш слушано Big L али колку да знаеш делот на Лејмонт во овој клип е од неговата трака Put it On така да не е Фристајл.али ок :helou:
еве фристајл од Big L и Jay-Z

 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Се шират гласини дека е убиен по грешка но не е ништо докажано,а веројатно нема ни да се докаже,случајот е уште отворен а за убиец се смета Gerard Woodley ама немаат доволно докази за да го "јаде" во затвор па според тоа сеуште е на слобода.(мислам дека одлежал некој месец во затвор али го пуштиле како и да е)

Big L R.I.P!
Kakо за информација убиен е дека шо му е сликана фотката за омото на албумо Lifestylez Ov Da Poor and Dangerous, и исто така брат му сакал да го разоткрие убиството и он е убиен на улицити у харлем...
Peace
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Kakо за информација убиен е дека шо му е сликана фотката за омото на албумо Lifestylez Ov Da Poor and Dangerous, и исто така брат му сакал да го разоткрие убиството и он е убиен на улицити у харлем...
Peace
извини баче али не верувам дека ти е точна таа информација...омотот нема врска со убиството а мене оваа информација ми е проверена верувај,не тресам од памет.Брат му Да,он е убиен барајќи ја причината за смртта на Лејмонт.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
извини баче али не верувам дека ти е точна таа информација...омотот нема врска со убиството
Извини ти ... Ама излеа не ме сфана... Незнам дали случајно или шо знам важно се погодило Big-L да погине баш на тоа место....
И не биди толку сигурен дека не ми се точни информациите
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16

Што мислите вие за Големото Л? Мене ми е еден од најдобрите рапери во светот, легедна е. Ги имам неговите 2 албума, ги слушам одамна и не верувам дека ке ми здосадата. Најдобрите текстови според мене.. штета што е починат.
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
морав да ја постирам песнава ... :D
инаку мн мн не сум запознаен со делото на Big L, али знам основни работи пошто е легенда....

 

Kajgana Shop

На врв Bottom