Akira Yamaoka

  • Креатор на темата Werther
  • Време на започнување
W

Werther

Гостин
Акира Јамаока, јапонски композитор за видео игри, кој работeше за Konami од 1993 година се до неговата оставка во 2009. Најпознат е по креирањето музика во сериите Silent Hill. Акира Јамаока исто така работеше и на филмот Silent Hill.

http://en.wikipedia.org/wiki/Akira_Yamaoka


--- надополнето: 20 април 2013 во 21:25 ---
Еве го целиот soundtrack од Silent Hill 2.

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Може супер да се користи како бекраунд музика за видеа и слично. :)
 
M

Muranyi

Гостин
Браво за темава.Своевремено,додека ги играв игриците од Сајлент Хил серијалот,бев фасциниран од музиката на Акира,какви само емоции будат неговите дела.Музиката е дефинитивно пола од атмосферата во Сајлент Хил игрите.

Еве нешто од мене,утре ќе постирам повеќе,малку да евоцирам спомени:
--- надополнето: 21 април 2013 во 03:45 ---
A dead person cant write a letter:) Ух,ќе се игра пак Сајлент хил 2.
--- надополнето: 21 април 2013 во 03:51 ---
--- надополнето: 21 април 2013 во 03:55 ---
 
W

Werther

Гостин
Silent Hill 2 е според мене најдобрата видео игра на сите времиња. Се што излезе после тоа не беше ни близу 2ката. Кој што сака нека каже.
Од приказна, музика, е сега освен графиката, нормално. Третиот дел беше ужас, тотална утка. The Room не беше лош дел, но сепак далеку од 2ката.

Јас си ја играм повремено, досега едно 5 пати ја имам поминато 2ката.

 
M

Muranyi

Гостин
Акира е јапонски композитор и продуцент и неговото име се врзува за серијалот игри Сајлент Хил.

Делата претежно му се меланхолични и мрачни и нема шанси да останете рамнодушни на нив.Како млад бил гитарист на панк-група,а негови омилени бендови се Металика и ХИМ,иако не се панк.

Од 1988 навлегува почнува да се занимава со продуцирање музика за видео игри.

Прекрасната Theme of Laura ја направил за само три дена.

Оваа песна МОРА да ја слушнете:
--- надополнето: 21 април 2013 во 04:08 ---
Silent Hill 2 е според мене најдобрата видео игра на сите времиња. Се што излезе после тоа не беше ни близу 2ката. Кој што сака нека каже.
Од приказна, музика, е сега освен графиката, нормално. Третиот дел беше ужас, тотална утка. The Room не беше лош дел, но сепак далеку од 2ката.

Јас си ја играм повремено, досега едно 5 пати ја имам поминато 2ката.

Мене па 3. повеќе ми се свиѓа од 4. дел,кој некако ми беше премногу монотон.Но,вториот дел навистина нема замена и е една од петте мои омилени игри.
Не знам дали знаеш,има и 5.дел за ПЦ.

Еј,фала за инспирацијата пак да си ја изиграм:D
--- надополнето: 21 април 2013 во 04:12 ---
Абе луди се Jaпoнците,каква само приказна е Silent hill.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.962
Hah Akira Yamaoka...Dobar e. Silent Hill si e prikazna za sebe. Dodeka bese franshizata vo racete na Project Silent vadea dobri igri sega e RIP!
Ontopic: Akira Yamoka e izvonreden artist, Neznam dali go imate slusano iFUTURELIST. Samostoen album na Yamoka nekoj elektro sound epten dobro mu e skockan...Slusnete ja Heavenly Sun kolku da ve vnese vo muzikata uvereun sum deka ke vi se dopadne!
btw Ima nekoj sto postuva Elizabeth McGlynn...Najdobriot vokal sto nekad go imam slusano. Hands down.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Колку сум го слушал еден период чоеков то чудо едно. Голем љубител сум на игрите, па така еднаш дури ја играв двојката ми текна да ја разгледам музиката. Симнав торент кој беше скоро 1 гига и нешто плус.
Засега сте ги постирале скоро најдобрите песни. Да не се повторувам ќе издвојам едно мрднато песниче од 4-ката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom