2015 FIFA Women's World Cup Canada (6 Јуни-5 Јули)

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.009
Поени од реакции
7.720

Светско си е светско иако се работи за дамите. Ист термин како и мажите почетокот на Јуни, меѓутоа со 24 екипи наместо 32 како што е кај мажите. 6 групи по 4 екипи, првиот и второ пласираниот од сите групи поминува во осмина финалето каде ќе се приклучат и најдобрите четири третопласирани од групната фаза.
Во 2010 Канада го победи Зимбабве и си обезбеди организација на 7мото светско првенство во фудбал за дами. Вака изгледа олтајм перформансот на репрезентациите:

Во квалификациите учествуваа скоро сите репрезентации како кај мажите. Меѓу нив секако и Македонија, вака котираше нашата селекција:

Не дека многу разбирам меѓутоа ми се чини дека во Европските квалификации немаше ниедно изненадување.
Ждрепката сакаше вака да ги подели групите:


Нема да зборувам за фаворити, останува да видиме како ќе се одвиваат резултатите, сигурен сум дека ќе има и по некое изненадување водејќи се по она дека "фудбалот се игра секаде".
Реномираната обложувалница bwin вакви шанси дава за кој би бил шампион:


Изгледа битката ќе биде помеѓу САД и Германија, како најголеми фаворити, од сенка пак Франција, Бразил и Јапонија.
Распоредот е на следниот линк, можете да си одберете средноевропско време:
http://www.fifa.com/womensworldcup/matches/index.html

Па останува да видиме, дали Јапонија може да ја одбрани титулата? Дали Њемци ќе обединат и кај мажите и кај жените? Која има најубав газ? Која има најголеми цицки? Која е најсимпатична?
Сето ова со преноси на Еуроспорт и Еуроспорт 2. Почнуваме Сабота на полноќ Канада-Кина.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Alex Morgan for the win
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не дека гледам од она што читам, тешко дека Американките ќе ги порази некој. Хоуп Соло на гол е нешто како Ноер кај машките, оваа Алекс Морган е Меси и доволни фактори се за добивање злато. Е Германија ко што спомнавте може само да им ги замрси сметките ама Америка ќе доминира тука уште долго.


Језда е пореметена и дека е може тежок криминалец (има едно 10 кривични пријави за семејно насилство :facepalm: ) ама алал да и е. Македонка коа ќе го напрај ова да ми титнете....
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.408
Поени од реакции
42.661
Не дека гледам од она што читам, тешко дека Американките ќе ги порази некој. Хоуп Соло на гол е нешто како Ноер кај машките, оваа Алекс Морган е Меси и доволни фактори се за добивање злато. Е Германија ко што спомнавте може само да им ги замрси сметките ама Америка ќе доминира тука уште долго.


Језда е пореметена и дека е може тежок криминалец (има едно 10 кривични пријави за семејно насилство :facepalm: ) ама алал да и е. Македонка коа ќе го напрај ова да ми титнете....
Па со оглед на тоа дека македонцките примиле 74 гола на 10 утакмици, тешко работа во блиска иднина. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па со оглед на тоа дека македонцките примиле 74 гола на 10 утакмици, тешко работа во блиска иднина. :D
Жена му на Филе мислам дека е на гол :coffee: Имаше една препирка меѓу него и еден новинар, новинаров пиша дека ја земале на гол неа пошо ептен овој бркал врски а дупка била, Филе викаше не и така идат тие работи :D ако ја најдам статијата ќе ја постирам.

10-1 од Шпанија или колку и да беше, срамота бе, па голманката не знаеше ни бековска да изведе у тоа хајлајтсот, срамотилаци.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Не дека гледам од она што читам, тешко дека Американките ќе ги порази некој. Хоуп Соло на гол е нешто како Ноер кај машките, оваа Алекс Морган е Меси и доволни фактори се за добивање злато. Е Германија ко што спомнавте може само да им ги замрси сметките ама Америка ќе доминира тука уште долго.


Језда е пореметена и дека е може тежок криминалец (има едно 10 кривични пријави за семејно насилство :facepalm: ) ама алал да и е. Македонка коа ќе го напрај ова да ми титнете....
И ја не пратам многу ама не мислам деак САД така лесно ќе освои титула (ако освои), и Бразилките се исто добри.

Ма да Американкиве се најмејнстрим, пошто америве го владеат маркетингот..нормално ќе си ја фураат својата главна ѕвезда, барем во ова може да се јачаат кога во машки фудбал не можат :D
Битно Наташа Андонова ќе игра заедно со Марта од наредна сезона :)
..ми требаше време да сфатам дека мислиш на екипа а не дека ќе станува Бразилка :ROFLMAO: (а можда и треба да се натурализира, најдобро за сите ќе биде..)

И само 21на година имала ? :eek: Ја сметав за 4-5 години постара..браво за неа (y)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
kaki kurac amerika samo svedska bajo moj.

Ќе кинеме со тандемот Лота Шелин и Косоваре :uzi:Аслани женскиот Ибрахимовиќ. :D



Да, и тука ми е Лена Геслинг од Германија
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На Македонија пола и повеќе од тие примени голови и се од Шпанија (10:0 и 12:0) и Италија (15:0 и 11:0)

Манекенки :ROFLMAO:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.878
Поени од реакции
84.182
Да не го собира некој албумот со сликички ?????



:icon_mrgr:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Многу глуп пенал досуден за Канада во 91-ва минута, штета за Кина, добро играа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom