100.000 евра , најдобар начин да се инвестираат ?

Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Јас да имам за давање 100илјадарки, би почнал зелен бизнис поточно рециклирање на хартија, за да се автоматизира сето тоа се и малце пари ама на почетокот може да биде процесот и мануелен. Со добра анализа на побарувачката би можело да се продава не само готов рециклиран производ- хартија туку и да се запри на првиот чекор пулпа и така да се продава на фабрики што произведуваат хартија. Има многу простор за рзмислување во овај бизнис (хартиени кеси, украсна хартија, тетратки и слично)
?????? A kako ke se izboris so cenata na Hartijata od dalecniot istok. (Skoro e dzabe).
Si prasal za doZvola kolku e ?
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
?????? A kako ke se izboris so cenata na Hartijata od dalecniot istok. (Skoro e dzabe).
Si prasal za doZvola kolku e ?
Ти само инвестирај па ќе ти покажам како, а за дозвола барем кај нас е лесно имам едно другарче мито се вика
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
Со 50-50 делба на профит и враќање на вложен капитал од 100 000 евра за 2 години, тоа значи дека годишен профит би бил 100 000 евра и тоа во прва година. Да не си магионичар?
Не е потребно да бидеш магионичар, само доволно упорен за да успееш. Инаку ајда не точно 2 год туку од 2 до 3 години за профитот
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
100 000 евра, каков бизнис какви банки и камати какви црни камења какви бутури.
Стај си ги на страна месечно спичкувај 400 до 500 евра и ич да не ти чуе барем 20 години нема за нишо да му ја мислиш, у меѓу време работичка нешо колку за дополнителен приход и толку ти е.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
100 000 евра, каков бизнис какви банки и камати какви црни камења какви бутури.
Стај си ги на страна месечно спичкувај 400 до 500 евра и ич да не ти чуе барем 20 години нема за нишо да му ја смилиш, у меѓу време работичка нешо колку за дополнителен приход и толку ти е.
Samo kaj nas kamatite na zastedi se tolku visoki prasaj kolku se vo EU i posle kaZi.
Parazitska drzava nema sto.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
100 000 евра, каков бизнис какви банки и камати какви црни камења какви бутури.
Стај си ги на страна месечно спичкувај 400 до 500 евра и ич да не ти чуе барем 20 години нема за нишо да му ја мислиш, у меѓу време работичка нешо колку за дополнителен приход и толку ти е.
Токму толку ќе земаш камата ако ги орочиш 100 К.
Ми се чини дека е подобра варијанта да си земаш камата и да ти останат парите и по 20 години.
--- надополнето: 7 декември 2013 во 18:18 ---
Samo kaj nas kamatite na zastedi se tolku visoki prasaj kolku se vo EU i posle kaZi.
Parazitska drzava nema sto.
Во ЕУ имаш подобро можности за инвестиција со 100 К, како на пример да направиш портфолио со акции кои би ти носеле релативно сигурен приход од 7-8% од инвестицијата.
Во Бугарија имаш јапонска банка која ти нуди каматни стапки во евра подобри од нашите денарски и слично.
Па можности за инвестиција во недвижнини.
Не мора да значи дека човек само треба да рмба во странство за да заработува.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Токму толку ќе земаш камата ако ги орочиш 100 К.
Ми се чини дека е подобра варијанта да си земаш камата и да ти останат парите и по 20 години.
Шо прајме ако утре се најде нов Кљусев и нова експертска влада па ги заробат девизите ?
Или ако решат дека банката е неликвидна па решат да ја затвараат,колку време луѓево од македонска банка си ги чекаа парите ?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Шо прајме ако утре се најде нов Кљусев и нова експертска влада па ги заробат девизите ?
Или ако решат дека банката е неликвидна па решат да ја затвараат,колку време луѓево од македонска банка си ги чекаа парите ?
До 30 К ти гарантираат и треба да ти испалат во рок од 30 дена ако не се лажам од кога ќе банкротира банката, можеш да го поделиш на жената и швалерката на пример по 30 К. ;)
Кога ќе влезиме во ЕУ ќе ни гарантираат и по 100 К.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Епа вака,
Ти имаш 100000е јас немам. Јас ти наваѓам бизнис и го работам бизнисот и приходот го делиме на пола 50-50 со гаранција дека највеќе за 2 год си ги враќаш парите а бизнисот продолжува да тече и потоа си во добивка
Каква е таа гаранција? Тапшање по рамо, као "уживај брат"?

?????? A kako ke se izboris so cenata na Hartijata od dalecniot istok. (Skoro e dzabe).
Si prasal za doZvola kolku e ?
Колку е? Озбилно прашувам, моментално работам со хартија и многу пари ми идат на тоа. Значи сосе превоз, колку е, различен вид на хартија?
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Каква е таа гаранција? Тапшање по рамо, као "уживај брат"?



Колку е? Озбилно прашувам, моментално работам со хартија и многу пари ми идат на тоа. Значи сосе превоз, колку е, различен вид на хартија?
Toa bratuced moj go raboti. Kolku kontejneri i kakva hartija ti treba pa ke ti kazam ceni i od kaj da kupis.
Mnogu e eftino.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom