100.000 евра , најдобар начин да се инвестираат ?

Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Значи да претпоставиме , имате 100.000 евра кој е најдобриот начин според вас да се инвестираат , дали штедна , обврзници , акции , отварање бизнис.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Значи да претпоставиме , имате 100.000 евра кој е најдобриот начин според вас да се инвестираат , дали штедна , обврзници , акции , отварање бизнис.
Зависи од тоа што преферираш, поликвидни или помалку ликвидни финансиски инструменти? Колкава камата(запамти, висината на каматата е правопропорцијална со ризикот од инвестицијата)?
Јас кога би имал 100.000 евра, сериозно би размислил, за акции во Македонија е малку лошо, имаш високи информациони трошоци и ризик, ликвидноста на акциите е мала, политичката и економската состојба не е сигурна, единствено она што беше добро за Македонија беше добрата работа на НБРМ, па затоа и доколку ги орочеше тие 100.000 евра(ама во денарски депозити) пред 10 години, сега ќе имаше 200.000 евра...
Јас би идел на државни хартии од вредност, или пак благајничките записи од НБРМ, кратки рокови на доспевање со висока сигурност, и висока ликвидност. (сепак, имаш помала камата, но сигурноста е тука)...
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Oтвори авто школа , ке земиш најнови коли сите кај тебе ке идат, А и тој бизнис никогаш не згаснува :)
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
дај ми ги мене да ги работам, ке ти плаќам камата која ќе ја договориме, идеа не ти давам што да правиш со нив. :smir:
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.302
Прво ќе ги претворам во денари па ќе ги урочам во Шпаркасе банка ( ИК Банка ) и ќе си земам секоја година по 7.1 посто камата или околу 7000 евра
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Теретана, еднаш вложуваш и немаш загуби, освен сметки за струја и вода :)
Со 100.000 евра сигурно ќе ја пробиеш да биде број 1 во Македонија.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Идеш у кладионица и кладеш се на твојот омилен тим. ;)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ќе појдиш лас вегас ко дечкото од англија и ќе ставиш се на црно или црвено
најчиста работа
 
P

Peaceful Anger

Гостин
Бизнис, со бизнис моеш да напраиш уште поише пари а и плус е интересно... а и акции не е лошо :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
дај ми ги мене да ги работам, ке ти плаќам камата која ќе ја договориме, идеа не ти давам што да правиш со нив. :smir:
Ке ти ги испие не му ги давај, гледај каков аватар има :).
 
Ч

Чај

Гостин
Чим ми паднат в раце 100000 евра, чим ми падни лотото прво ќе истражам на пазарот во шо има најмногу ќар кај да инвестирами или шо бизнис да отворам... Ама јас како шо сум во Битола убавезно еден кафич ке си отворам најмногу пари се вади од то ми се чини никогаш тука не се празни кафичите.. Друго ке си отворам бутик за хулахопки, чанти и долна облека.. Можи 20 % од парите да ги вложам во инвестициски фонд да видам само шо услови имат, и 20 % од парите ќе ми бидат за трошење за мене, за облека, патување и за други луксузи :pipi: :pipi:
 
V

viktora

Гостин
50% vo banka i 50% vo restoran.Za biznis ti treba JAKA organizacija.Od mene sovet:
1.Cel
2.Zelba
3.Idea
4.Plan
5.Organizacija
6.Akcija

Eve pocetok site najdobri menazeri trgnuvaat so ovaa organizacija.Koj svati svatil,koj ne nemora.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Прво ќе ги претворам во денари па ќе ги урочам во Шпаркасе банка ( ИК Банка ) и ќе си земам секоја година по 7.1 посто камата или околу 7000 евра
И јас би играл така!
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Ма какво инвестирање во бизнис... Значи кога би има 100.000 евра прво би си побарал еден стан во Њујорк (по можност во Менхетен), а може и во Минхен и Амстердам, што не верувам дека ќе се најде некој толку евтин стан... а како второ, би шетал по САД, и по Западна Европа (Германија, Холандија, Велика Британија...)! :)
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
јас би играл дека ке тепа манчестер у лига на шампиони
 

Kajgana Shop

На врв Bottom