10 најдобри ракии на балканот

B

BooBojan

Гостин
Ке одам малку офф.
Англиски имавме 4другари не стави во група професорката имавме задача презентација на македонски производ на македонски јазик имавме најимпресивна презентација во цело школо погледнете ја убаво.
Он.
Многу имам мерак на домашна ракија.Имаме мало лозје и си правиме колку за мене,татко ми и за кукни слави околу 80литри годишно правиме исклучиво лозова.
Доста ја ценам ракијата.Пред јадење често знаеме со татко ми да фрлиме по една со салата(или наше домашно напрвено сирење)подобро здравје.Сега за сега сеуште немам претерано никогаш од неа.

--- надополнето ---

Еј да ке ја заборавев за малку и шливовицата на дедо ми!Мераци!
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Што има да се каже, нема лоша ракија!
Македонско си е тоа... кога пијам нешто жестоко а не скапо...секогаш е само Ракија ( Лозова, ж`та..) или секако Мастика ( Струмичко ракииче со доста сличен вкус на Узо( грчка) или Yeni Raki ( Турција.)
Кој Македонец пие, а не е тоа ракија, едноставно не го има Македонското во себе...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Што има да се каже, нема лоша ракија!
Македонско си е тоа... кога пијам нешто жестоко а не скапо...секогаш е само Ракија ( Лозова, ж`та..) или секако Мастика ( Струмичко ракииче со доста сличен вкус на Узо( грчка) или Yeni Raki ( Турција.)
Кој Македонец пие, а не е тоа ракија, едноставно не го има Македонското во себе...
Верувај дека има :) Не секоја ракија е добра, не пијам којзнае колку, али лоша ракија можам да познаам.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Покрај мастиката и лозовата ракија е македонска, сите набројани да важат за добри ракии, ама македонската била на врвот, така велат добрите познавачи на ракија.

Еден италијанец у комшни страствен обожавател на ракија, шетан низ светот беше во потрага по најдобрата ракија, ги пробал сите, ама кога ја проба нашата ж`та чоекот процвета од радост рече дека е прав деликатес.

Не пијам ракија бидејќи не и го поднесувам мирисот а и вкусот е доста јак, но ја користам за облоги, а нашата ж`та особено домашна, лечи се живо и диво. Лани на нога имав една голема модрица зафаќаше пола од ногата, но ми помина во само една недела благодарение на ракијата, инаку таква модрица не поминува така лесно.

Господ да ја благослови Македонија и нејзините благодети.:)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Десет не знам, ама од Ацо од Кавадарци домашната е број 1.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Иди во жена парк карши собрание на клупите ќе ти објаснат рукијашите која је најјача рукија у Југославија, не за друго се немаат отрезнето од 84'
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Најдобрата ракија секогаш ми била таа што ќе ја начекам од некој еснаф-домаќин од Тиквешијата што ја произведува исклучиво за свои потреби. Инаку од комерцијалниве ми се допаѓаат

Св Трифун
Неготинска специал
Стара жолта
Антика

Иначе гурмански оргазам ми беше медовачата што ја пиев во Белград по препорака на еден другар од Ниш. Кафиќот се наоѓа на една од споредните улици (Vuka Karadžića 7a, 11000 Beograd)
што се влеваат во Књаз Михајлова и се вика Балкански шпијун.


Чашка кошташе буквално исто како што им кошташе и чаша Џони Вокер. И вреди до поседен цент.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Антика
Жта тиквешка

и домашна (Кичевска) сливовица.
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Ве молам кажете ми колку чини Струмичката мастика по маркетите деновиве..

п.с. Не сум во Македонија, доаѓам за неколку дена. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Лозова ракија со салата од домашна краставица... :):love:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Кај можам да ја најдам?За проба...

 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Најдобра ракија која ја имам пиено, е на еден другар домашна што си ја прават, лозова нормално. Околу 50-51 степен ја вадат, таман додека легне паѓа степен два. Мераци за пиење. Годишно прават 150-200 литри и до наредната година нема ни литро. И не, не им е за продавање.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
~0.5L на ден, ако не пијат повеќе од 2 во таа куќа, можам да замислам што се случува :D

И тоа 150 литри рачунам....:pos:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
~0.5L на ден, ако не пијат повеќе од 2 во таа куќа, можам да замислам што се случува :D

И тоа 150 литри рачунам....:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom