10 најдобри ракии на балканот

Член од
26 август 2005
Мислења
88
Поени од реакции
2
Stara Zolta.
Pretpocitam domasni prepek rakii, ili proizvedeni spored standardi. Domasna rakija ako ne e prepecena cesto moze da ima metanol namesto etanol.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
OBDN напиша:
"Kvalitetot" ne se menuva; a i nekoi, ednostavno imaat "stil" :icon_lol:
Aj kazi na koj te potsekja OBDN; da vidam koj mi ruga rejting.
Ova so solta go neam probano -- ne zvuci na arno, no ke go ugodam eden den...
Bidejki odgovori, sega sum siguren za kogo se raboti! Se primetuva na kilometar (uste od temata za Liban)! Zolta odi uz dobar kolbas, neli?! ;-)

Za tolcenata sol vo rakija: velat deka denes, vo ova vreme na masovna otudjenost, treba mazot da go pocuvstvuva mirisot na zenata i obratno. Shodno dodatoci kako tolchena sol se mnogu pozelni.

Dali nekoj piel rakija so algi vo nea???
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Misirkov напиша:
Bidejki odgovori, sega sum siguren za kogo se raboti! Se primetuva na kilometar (uste od temata za Liban)! Zolta odi uz dobar kolbas, neli?! ;-)

Za tolcenata sol vo rakija: velat deka denes, vo ova vreme na masovna otudjenost, treba mazot da go pocuvstvuva mirisot na zenata i obratno. Shodno dodatoci kako tolchena sol se mnogu pozelni.

Dali nekoj piel rakija so algi vo nea???
E koja sum de?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ти си таа, на моите сништа, што те сонувам, ноќе, поднапиен од љубов и ракија, ми доаѓаш како нектар што опива со усните како храна, како амброзија.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Mislam deka si taa sto jadese kolbas?! ;-) I sto znae kade se site parkiralistata vo gradot. I sto mnogu saka da se kara so mene. Ama neka i bide, no hard feelings on my part. :) I neka si pomine vecer ubavo (ako odi) na zabavata so Makedoncite vo novoto zdanie.

Ajde da vidime sega sto kje napravi Buchkovski kaj Bush za saat i nesto. Moze i zolta da mu dade kako podarok.

Pozdrav,
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Misirkov напиша:
Mislam deka si taa sto jadese kolbas?! ;-) I sto znae kade se site parkiralistata vo gradot. I sto mnogu saka da se kara so mene. Ama neka i bide, no hard feelings on my part. :) I neka si pomine vecer ubavo (ako odi) na zabavata so Makedoncite vo novoto zdanie.

Ajde da vidime sega sto kje napravi Buchkovski kaj Bush za saat i nesto. Moze i zolta da mu dade kako podarok.

Pozdrav,
Kolbasi ne jadam od princip, a ni od delikates. "site i se" a posebno "znae" meni ne pripagaat. Hard feelings cause of what? and on whose end?

Te izlazale.
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
1.Тиквешка жолта

2.Струмичка мастика

3.Виљамовка

4.Стомаклија

5.Пелинковац
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ајкула, од тиквешка жолта кине галава утредента, и од малку.
Штета што не го тинка веќе Неготинката, Стара Жта. Престанаа да ја прават. А домашна, пеки, убај се.
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
Garfield напиша:
Ајкула, од тиквешка жолта кине галава утредента, и од малку.
Штета што не го тинка веќе Неготинката, Стара Жта. Престанаа да ја прават. А домашна, пеки, убај се.
Мене не ме кине главата од тиквешката и не се опивам од неа,многу ми е убава,а таа што не го тинка не сум ја пробала.

Домашна се напивам само кај познати, што ја правеле за себе.
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
Не сум човек кој сака да пие многу ракија, но дефинитивно ценам убав вкус и арома кај овој алкохол. Во Македонија немам сретнато, но најдоброто нешто од ракија што сум го пробал го пробав во отмен ресторан во Белград, се работи за два вида ракии и тоа ракија од дуњи на прво место и ракија од кајсии на второ (дунјовача и кајсијовача како што ги викаат локално). Да појаснам, се работи за ракии а не за ликери!
Пробајте нема да зажалите
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Што имам дома една жолта домашна со прополис во неа не ја осеќаш коа ја пиеш ама затоа после четвртата чашка снобче (од искуство) :)
 

Fir_Maked

Koj ne me saka negov problem!!!
Член од
17 ноември 2005
Мислења
481
Поени од реакции
0
Lozova zakon so kiselka salatka nema poubav merak.:cheeky2::party2::pijan:
 

SkYw4lk3r

The last Jedi
Член од
20 февруари 2007
Мислења
324
Поени од реакции
7
Mnogu sum meraklija po rakii i samo toa pijam, ali najbolje mi bila ednas koa dedo mi naprai nekoj si rakija so orasi, ORAHOINA taka se vikase ja probav i ko da nemase nesto bolje na svet od toa.
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Хубави Ракии

Купешка:
1. Сливенска Гроздова
2. Тетевенска Сливова
3. Бургас 63

Домашна:
1. На дјадо ми

Поздрав :)
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Дали има некој детални рецепти (колку тревки на кило) за убави домашно-правски ракии?
Сакам да ја напраам хрватската треварица али никако да најдам некој лично да ми каже како точно се прави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom