„Мајки“ oд Милчо Манчевски

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Никогаш не ми се допаднал стилот на неговото режирање, али без оглед на тоа колку поединци не се "фанови" на неговата работа мора да се испоштува тоа што со крајни напори пробува да ја испромовира нашава земјичка и нормално да се продаде онаму кај што повеќе е развиена неговата дејоност.... може сето ова има некоја позадина но без разлика, да не е он ни тој еден филм во три год. нема да се појавува.

кривицата е во останатите режисери кој ги немаат ни оние најосновни особини за да започнат некој проект па да има можност да се дискутира кој навистина вреди а кој не.

одбрал доста болна тема, да видиме како ќе ја комплетира.

п.с. Ана успеа сегде да се протне, тоа е за поздрав, а пред неколку години делевме исто школо :icon_lol:
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
вечерва бев јас го погледнав филмот...според мене баш е топ филмот направен,малце има еден период доаѓа тапа ,малце го развлекуваат со тоа убиените жртви но се на се одлично филмче вреди да се погледне.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
еми шибајте во кино Милениум го имате ,150 ден карта
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
вечерва бев јас го погледнав филмот...според мене баш е топ филмот направен,малце има еден период доаѓа тапа ,малце го развлекуваат со тоа убиените жртви но се на се одлично филмче вреди да се погледне.
А нешто повеќе коментар да дадеш, околу првите проекции, публика дали имаше, нешто откриј друго од филмот како се развиват настаните, каква е режијата? Дај ни некое наговестување да го погледниме во текот на наредниве денови :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
А нешто повеќе коментар да дадеш, околу првите проекции, публика дали имаше, нешто откриј друго од филмот како се развиват настаните, каква е режијата? Дај ни некое наговестување да го погледниме во текот на наредниве денови :)
Нешто друго од филмот да биде затемнето иначе ќе паѓаат картони...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Нешто друго од филмот да биде затемнето иначе ќе паѓаат картони...
Не мислев на спојлери, не ни сакам, баш сакам да го гледам без да знам ништо. Туку нека ни даде појасна слика за филмот :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
За гледање филм, нема ништо подобро од кога не знаеш ништо. За повеќето филмови кои ми оставиле најсилен впечаток обично не сум знаел ни каков жанр се пред да ги гледам, а камо ли нешто друго.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Мајки ќе се прикажува во киното “Милениум” со секојдневни претстави од 17.00; 20.00 и 22.30 часот и со цена на билетот од 150 денари.
Билетите ќе бидат во продажба од петок на киноблагајната од 10.30 часот.
Ќе се прикажува неколку месеци, во зависност од побарувачката.

И еве ви трејлер :pipi:
 
G

grande-juve

Гостин
Го изгледав филмов, денес од 17:00, салата беше полу празна(полна), па ај да го искоментирам. Мислам сите знаат дека филмот е составен од три дела. Преку деловите, Милчо ни покажува разни ситуации во кои нештата не изгледаат такви какви што се, дека не е се вистина ако тоа е напишано или снимено, дека вистината некогаш е тотално спротивна од тоа што ни се прикажува, и тоа е она што треба деловите, кои не се поврзани еден со друг, да ги направи целина. Е сега, мене тоа што ми сметаше, е што филмот одеше малку преспоро, како да му фалеше малку динамика, а исто и не ми се свиѓаше што пола филм е филм со глума, а пола е документарец, а документарецот ми беше најинтересен дел од филмот, и во него има таков материјал, што кога добро би се обработил, би се добил еден одличен трилер, мистерија. Се на се, пораката на филмот е добра,
"близнаците" на Ана се исто добри
, малку е растегнат, моја оцена, 7/10.
 

gmz

Член од
14 октомври 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
За сефте на форумов..

Слушам критики за филмов... и луѓево отприлика можат да се поделат во 3 групи
1) топ - многу добар фил, милчо закон , другите ништо незнаат, а и не ни ги има
2)па онака- делот кај мртовците не ми се свиѓаше , али имаше многу делови каде што се искинавме од смеа..
3) тапа- нема динамика , нема возбуда- глупости, ја прикажал Македонија во најлошо светло - како и во сите филмови

За да се консумира уметност прво треба да се има основно образование во делот уметност, што тоа значи , каква е добитта, како треба да се разбере. Основите на уметноста во основното и средно училиште( да не зборуваме за понатамошниот културен развој) кај нас е проследено со школски приредби, хор ( да се губат часови) и одење во театар и на балет во средно со диригирање на најмангупот од училиштето среде бината. `Зајебанциите` на младите , непознавањето на вистинските човекови вредности , омасовувањето на кичот и немањето авангарда меѓу најмладите допридонесе вечерва на мојата посета во кино салата да неможам во тишина да ја проследам проекцијата, да слушам ` сега ќе ја опне бабава со секирава`, `ииј ненормален` и сл. коментари кажани на уво. Луѓево се желни за комедија , неможам да ја разберам таквата желба. Почетните минути на филмот ја претскажаа атмосферата во која ќе го проследам. Тоа беше како да сте викнале 100 познати луѓе дома и да гледате филм. Коментирањето, смеата, па дури и аплаузите на `назајебанциите` направија сликата и пораката од филмот да оживеат и во кино салата. Материјалната беда, пропаднатите села како вечни музеи на традицијата, лукавоста на убиецот/јците и најпосле наивноста, чесноста и скромноста на ожалостените соговорници и очевидци дава прекрасна слика на спротивставени вредности, шареноликост на ликови, човечки судбини и многу отворени прашања за смислата на животот во едно вакво време и во политичко-социајлни македонски околности.
Жално е за еден човек како Милчо Манчевски и за неговиот труд да се има публика која ќе чека смешка на неговиот филм и ќе си отиде дома без чувство на добиено искуство.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
За сефте на форумов..

Слушам критики за филмов... и луѓево отприлика можат да се поделат во 3 групи
1) топ - многу добар фил, милчо закон , другите ништо незнаат, а и не ни ги има
2)па онака- делот кај мртовците не ми се свиѓаше , али имаше многу делови каде што се искинавме од смеа..
3) тапа- нема динамика , нема возбуда- глупости, ја прикажал Македонија во најлошо светло - како и во сите филмови
На раат се гледа само дома. Шо не си почекал да испадне ДВД?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мајки ќе се прикажува во киното “Милениум” со секојдневни претстави од 17.00; 20.00 и 22.30 часот и со цена на билетот од 150 денари.
Билетите ќе бидат во продажба од петок на киноблагајната од 10.30 часот.
Ќе се прикажува неколку месеци, во зависност од побарувачката.

И еве ви трејлер :pipi:
Трејлеров е тапа.
Ич не кажува нешто за филмот. Само дека има манијаци, курови, цицки и некоја мајка.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Трејлеров е тапа.
Ич не кажува нешто за филмот. Само дека има манијаци, курови, цицки и некоја мајка.
е арно викаш.. малку е лош трејлерот.. да се надеваме дека филмот е далеку подобар..

П.С да не има искочено ДВД некое?? или по некоја случајност некој да не го има снимано со камера.. шознам може и торент да не има :) ма да чисто сумљам...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Има слаби оценки... Зар е толку лош?
 
I

Intex

Гостин
Го немам гледано, ама од трејлерот некако ме влече дека е бледа копија на Бабел. Три парови на три различни страни од светот поврзани на чуден начин = три приказни од Македонија поврзани на чуден начин. Девојчињата измислуваат за манијак, манијакот по некоја случајност стварно постои (Таневски), а следна жртва е ваљда бабата (сестрата на стариот). Океј, ова е моја теорија, може и е тотална утка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom