швајцарија на балканот? my ass...

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Прочитавне :)
За мене е во ред да се потпише согласност и да се има увид само во случај на барање за социјална помош и за оние случаи веќе споменати во претходниот закон, но за друга цел не знам зошто би имале увид. Овој дел од текстот ме чуди (ако нешто воопшто треба да не чуди овде)
„ Агенцијата за вработување ќе ги контролира банкарските сметки на граѓаните кои бараат работа. И, ако имаат прилив од странство може да се бришат од евиденцијата на невработени. Исто така и ФЗО за сите тие кои имаат приходи од некој извор ќе им биде неизвесно бесплатното здравственото осигурување. Ова, граѓаните ќе ги стимулира паричните неформални трансфери да не ги прават во Македонија, само со цел да ги заштитат личните податоци“
Вакви трансфери воопшто не се поврзани со статусот невработен или здравствено осигурано лице. Знам дека ќе има дежурни адвокати кои со сите сили ќе го правдаат и овој потег, ќе го дрват до 101 ама ако е како што е сега претставен, тогаш е без никаков легален и фактички основ. Единствено може да се правда со тезите од една друга тема каде истите адвокати велат баталете устав и легалност.
Друга работа е што со повеќе институии директно вклучени во тие сметки, постои многу поголема можност за пробивање на податоците на различни нивоа.
А трета работа е што сеуште нема контрола на потекло на пари или имот па големи и непознати пари се вртат на тој начин, се купуваат имоти, фабрики, бизниси, куќи,...многу повеќе од нечија социјална помош. Е зашто де нема.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ako dobro razbrav,bankite kje potpisuvaat soglasnost da davaat podatoci za svoite klienti bez odobrenie od klientite. toa ne e kul.[DOUBLEPOST=1420962910][/DOUBLEPOST]
Прочитавне :)
За мене е во ред да се потпише согласност и да се има увид само во случај на барање за социјална помош и за оние случаи веќе споменати во претходниот закон, но за друга цел не знам зошто би имале увид. Овој дел од текстот ме чуди (ако нешто воопшто треба да не чуди овде)
Вакви трансфери воопшто не се поврзани со статусот невработен или здравствено осигурано лице. Знам дека ќе има дежурни адвокати кои со сите сили ќе го правдаат и овој потег, ќе го дрват до 101 ама ако е како што е сега претставен, тогаш е без никаков легален и фактички основ. Единствено може да се правда со тезите од една друга тема каде истите адвокати велат баталете устав и легалност.
Друга работа е што со повеќе институии директно вклучени во тие сметки, постои многу поголема можност за пробивање на податоците на различни нивоа.
А трета работа е што сеуште нема контрола на потекло на пари или имот па големи и непознати пари се вртат на тој начин, се купуваат имоти, фабрики, бизниси, куќи,...многу повеќе од нечија социјална помош. Е зашто де нема.
jas imam priliv od stranstvo sekoj mesec,rabotam. vo mkd sum nevraboten.po koj osnov kje me izbrisat od nevraboteni vo mkd? ima treta kategorija od rabotosposobno naselenie pokraj vraboteni i nevraboteni? gastarbajteri?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
ako dobro razbrav,bankite kje potpisuvaat soglasnost da davaat podatoci za svoite klienti bez odobrenie od klientite. toa ne e kul.[DOUBLEPOST=1420962910][/DOUBLEPOST]
jas imam priliv od stranstvo sekoj mesec,rabotam. vo mkd sum nevraboten.po koj osnov kje me izbrisat od nevraboteni vo mkd? ima treta kategorija od rabotosposobno naselenie pokraj vraboteni i nevraboteni? gastarbajteri?

Ако имаш прилив од странство кој ти го заработуваш ти уствари си вработен и ДА треба да си избришан од список и да не добиваш бенефиции освен ако заработката ти е минимална. Не само тоа него треба до некој степен да платиш и данок што и го плаќаш преку ДДВ. Проблем е ако парите од странство не ги заработуваш него ги добиваш од роднини да преживееш па сега ти ја укинат и социјалната помош и почнат да те сметаат за вработен
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ако имаш прилив од странство кој ти го заработуваш ти уствари си вработен и ДА треба да си избришан од список и да не добиваш бенефиции освен ако заработката ти е минимална. Не само тоа него треба до некој степен да платиш и данок што и го плаќаш преку ДДВ. Проблем е ако парите од странство не ги заработуваш него ги добиваш од роднини да преживееш па сега ти ја укинат и социјалната помош и почнат да те сметаат за вработен
Okej.znaci koja kategorija e toa? Ne sme nevraboteni,ama ne sme ni vraboteni bidejki nemame M1 obrasci i slicno. Ja mislev deka podelbata vo mkd e dali si vraboten vo mkd ili ne.
Rezultat od zakonov?moneygram westernunion i paypal kje se ofajdat.
Ако имаш прилив од странство кој ти го заработуваш ти уствари си вработен и ДА треба да си избришан од список и да не добиваш бенефиции освен ако заработката ти е минимална. Не само тоа него треба до некој степен да платиш и данок што и го плаќаш преку ДДВ. Проблем е ако парите од странство не ги заработуваш него ги добиваш од роднини да преживееш па сега ти ја укинат и социјалната помош и почнат да те сметаат за вработен
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Пред 2 месеци имаа уште една ретардирана идеја

http://telma.com.mk/vesti/deviznite-doznaki-da-se-koristat-za-samovrabotuvanje

Дознаките да се користеле за самовработување.Две муви со еден удар.Ем бришење од список на невработени, ем нов извор за УЈП и слични рекетари.
На темава...и шо ако коментираме?!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Сега уште на Канал 5 да излези Каракамишева и да кажи дека сето тоа е правно и етички оправдано.
Живо ме интересира која банка прво ќе крахира од овие поголемиве, кога ќе фатат сите да повлекуваат пари.
Да си фаќаме магла совреме пошо за некоја година пожелни во странство ќе сме колку шо се пожелни луѓе од Конго.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Лошо, многу лошо е ова.
"Затоа, поголемиот дел од банкарите за Фактор , сугерираат дека наместо вакво законско решение, можеби требало да се размисли за опцијата, од самите граѓани да се бара да потпишуваат согласност за увид во банкарските сетки од страна на институциите, во ситуација когатие се баратели на некое социјално, здравствено или право на вработување."
Барем вака да го спроведат.
Инаку колку за потсетување, многу луѓе возат џипови и земаат социјална помош и после плукаме по нив, сега дојде нож до коска за пари во буџетот и работава е кој го удрам не го жалам
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Сега уште на Канал 5 да излези Каракамишева и да кажи дека сето тоа е правно и етички оправдано.
Најверојатно госпожата Каракурпушева ќе каже и дека законодавецот бил многу либерален и требало да вметне одредба со која било која било кое министерство да може да си повлекува пари од сметките на граѓаните кога ќе им затребаат пари, а да ги врати кога ќе има (на св Никад).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Лошо, многу лошо е ова.
"Затоа, поголемиот дел од банкарите за Фактор , сугерираат дека наместо вакво законско решение, можеби требало да се размисли за опцијата, од самите граѓани да се бара да потпишуваат согласност за увид во банкарските сетки од страна на институциите, во ситуација когатие се баратели на некое социјално, здравствено или право на вработување."
Барем вака да го спроведат.
Инаку колку за потсетување, многу луѓе возат џипови и земаат социјална помош и после плукаме по нив, сега дојде нож до коска за пари во буџетот и работава е кој го удрам не го жалам
Тоа е правилното решение. Значи сакаш социјална помош потпиши или донесе банкарски извештај за последните 6 месеци пред да се одобри помошта. Ова со државата да ти ги гледа сметките е тотално нарушувања во приватноста кое ќе има последици и на многу повисоко ниво подоцна.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Настрана сета иронија, ова е многу лошо, поготово ако не прават разлика помеѓу прилив и приход.
Инаку, измениве утре ќе одат на дневен ред. Експресно, како и нивната задолженост за стиропор.
И еве од вестите изјави
За да не се малтретираат граѓаните и да носат банкарски потврди за состојба на сметките, а воедно и да се намалат гужвите по шалтерите, државните институции наместо нив ќе ги добиваат податоците.
НБРМ секогаш и во потполност соработува со институциите, во врска со сите прашања кои ги имаат, вклучително и по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за банките. Согласно позитивните законски прописи, Собранието не е обврзано да побара или да добие согласност од НБРМ при носење на нови или измени на стари законски решенија. Сепак, во однос на пристапот до информации, Република Македонија, во никој случај не е единствена земја каде што институциите на државата имаат право на пристап до банкарски информации по прецизно дефинирани критериуми и во согласност со Законот за лични податоци, и секако во согласност со Законот за банките", одговори Народна банка. /QUOTE]
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Okej.znaci koja kategorija e toa? Ne sme nevraboteni,ama ne sme ni vraboteni bidejki nemame M1 obrasci i slicno. Ja mislev deka podelbata vo mkd e dali si vraboten vo mkd ili ne.
Rezultat od zakonov?moneygram westernunion i paypal kje se ofajdat.
Тоа е проблемот, што они не се трудат да решат некој вакви работи него само да намалат невработеност по секоја цена и нормално да го зголемат буџетот сеедно како. Ова ќе креира многу проблеми во иднина, сакаме странски инвестиции и дијаспората да инвестира а носиме закони да им ѕиркаме во џебот...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Претпоставувам дел заштитени бели мечки ќе се изземени од ‘законов‘, исто како за хонорарците и сите други работи каде е потребна одговорност и обврска, а не право и барања.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Отсекогаш државата на разни начини имаше увид во банкарските сметки така да ова не е ништо ново.
Затоа сите странски сметки ќе отвараат или џенем во странство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom