работа во скандинавија за берба на јагоди???

Член од
30 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
дали има некој работено во скандинавија за берење на јагоди,малини,боровинки и какви се условите???
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Во скандинавија подолго време е есен/зима одклоку пролет/лето ,а камоли да одгледува јагоди,бобинки и слично.
Изгледа премногу читаш приказни за пепелашка кое има лоша маќеа и на сред зима и ја истера пепалашка во шума да бере јагодки со напомена ако нема јагодки никогаш да не се враќа .
Кој те лажел???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Девојчица мала, јагоде је брала. Док је села на камичку нешто је убоде у...

Извинување на српскиот, но не сум поет па да го препеам ова ремек дело на поезијата. ;)
Како и да е, пазете се каде и со кој одите на работа во странство... Да не испадне реалната работа драстично поразлична од описот (банани наместо јагоди).

 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Нема јагоди во Скандинавија кој те лажел?
ti izgleda nemas pojma ete ti da procitas http://www.6yka.com/novost/63826/sezonski-posao-branje-jagoda-u-finskoj-[DOUBLEPOST=1423410301][/DOUBLEPOST]
Во скандинавија подолго време е есен/зима одклоку пролет/лето ,а камоли да одгледува јагоди,бобинки и слично.
Изгледа премногу читаш приказни за пепелашка кое има лоша маќеа и на сред зима и ја истера пепалашка во шума да бере јагодки со напомена ако нема јагодки никогаш да не се враќа .
Кој те лажел???
a ti si ili glup ili na spremane odis da bidis tolku glup http://www.6yka.com/novost/63826/sezonski-posao-branje-jagoda-u-finskoj-
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Хахаха си знаеш тоа работава ама ми мириса на ГМО што трпи такво поднебје .
И пази и овде одгледува јагодки со покриена црна мушама па на крај пред лето созрее,а таму не им треба мушама .
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
[
Девојчица мала, јагоде је брала. Док је села на камичку нешто је убоде у...

Извинување на српскиот, но не сум поет па да го препеам ова ремек дело на поезијата. ;)
Како и да е, пазете се каде и со кој одите на работа во странство... Да не испадне реалната работа драстично поразлична од описот (банани наместо јагоди).

ако немаш одговор на прашањето,немој да коментираш и како што гледам доста луге во македонија немат појма дека мн други луѓе заминуваат на сезонска работа низ цела скандинавија[DOUBLEPOST=1423410764][/DOUBLEPOST]
Хахаха си знаеш тоа работава ама ми мириса на ГМО што трпи такво поднебје .
И пази и овде одгледува јагодки со покриена црна мушама па на крај пред лето созрее,а таму не им треба мушама .
ај не ми биди идиот и не коментирај во ова тема неписменко
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
ti izgleda nemas pojma ete ti da procitas http://www.6yka.com/novost/63826/sezonski-posao-branje-jagoda-u-finskoj-[DOUBLEPOST=1423410301][/DOUBLEPOST]
Јас сум од Скандинавија сонце, дедо ми бил Хогар Страшниот, јадам живи елени за доручек и пијам мраз камен вода од глечерите 71 степен северно од пештетара каде живеам. И кога и да се појават вакви зналци ко тебе, морам да објаснувам дека шведска артичока не се меша со мајонез, норвежаните смрдат и покрај толку кеш, а данците имаат најака вутра. Поздрав и како што викаме ние од горе, скаал!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Што да ти кажам, освен едно искрено... Со среќа!
И со памет во главата, зошто ако немаш во главата ќе мораш да надокнадиш со друго. Тоа што не си загрижена, не го менува тој факт.
Како и да е, отидов јас одовде (од темата де).[DOUBLEPOST=1423422284][/DOUBLEPOST]
Јас сум од Скандинавија сонце, дедо ми бил Хогар Страшниот, јадам живи елени за доручек и пијам мраз камен вода од глечерите 71 степен северно од пештетара каде живеам. И кога и да се појават вакви зналци ко тебе, морам да објаснувам дека шведска артичока не се меша со мајонез, норвежаните смрдат и покрај толку кеш, а данците имаат најака вутра. Поздрав и како што викаме ние од горе, скаал!
Aх... пробав ама не можев да одолеам:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
За во Скандинавија незнам знам дека луѓе одат во Италија по 2, 3 месеца да берат јаболка или грозје и се враќаат со солидни пари. Повеќето имале и смештај и најмалку два оброка.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
За во Скандинавија незнам знам дека луѓе одат во Италија по 2, 3 месеца да берат јаболка или грозје и се враќаат со солидни пари. Повеќето имале и смештај и најмалку два оброка.
јас најдов човек што ти посредува за работа само само сакав да знам дали има некој од македонија работено и дали се добри условите затоа што тој ми кажува дека се добри условите ама сите посредници така зборуваат дури да заминиш па после таму нникакви услови
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
64
Поени од реакции
56
Во скандинавија подолго време е есен/зима одклоку пролет/лето ,а камоли да одгледува јагоди,бобинки и слично.
Изгледа премногу читаш приказни за пепелашка кое има лоша маќеа и на сред зима и ја истера пепалашка во шума да бере јагодки со напомена ако нема јагодки никогаш да не се враќа .
Кој те лажел???
и тебе некој те лажел или си читал приказни, тоа со јагодите у зима е од астерикс и обеликс кога римјаните ке му бараат на астеркис рецепта од напитокот и овој ке има каже јагоди и овие ке најдат некако па после астерикс демек да ги проба и ке ги изеде сите...
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Мене ми паѓа жал ако творецот на темата не е трол..
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
јас најдов човек што ти посредува за работа само само сакав да знам дали има некој од македонија работено и дали се добри условите затоа што тој ми кажува дека се добри условите ама сите посредници така зборуваат дури да заминиш па после таму нникакви услови
Неможам јас ништо да ти гарантирам познавам луѓе што имаат одено на работа во Италија и на грозје и на јаболка и се фалат и од смештајот и од условите и јадењето. Имало некои смештаи каде немало јадење па мораш да се снаоѓаш па нашиве македонска работа се зачлениле во црковна кујна како бездомници за да имаат неколку оброци бесплатно. Се зборува дека некои допреле и до 5, 6 000 евра за три месеца али работа до посирање. Да тврдам неможам ама овие луѓе што ми кажуваа сигурно нелажат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom