работа во германија и швајцарија

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
Здраво ја отварам темава за работа кој сака и ако имате некој што би сакал да работи во германија и швајцарија
се бараат зидари тесари и армирачи значи работа и исплаканјето е 100 сигурно ви гарантирам
ова вази само за тие што поседуваат бугарски пасош
се плака 8 евра од саат и сместуванјето и патот до работата ви е обезбедено
за сите што се сериозни и што сакаат слободно нека ме контактираат во инбокс
да напоменам ова вази само за тие што поседуваат бугарски пасош!!!!!
да мозеше со македонски пасош и јас ке одев мегутоа вази само за тие што поседуваат БУГАРСКИ ПАСОШ!!!
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Working in Switzerland as a citizen of an EU/EFTA member state


Bulgaria and Romania



Protocol II on extending the free movement agreement to Romania and Bulgaria (EU-2) took force on June 1, 2009. Employees and service providers from these countries will initially be subject to interim provisions, however.


Switzerland has decided to continue restrictions on citizens from Romania or Bulgaria until 2016 at the latest. Thus, citizens from these countries are facing restricted access to the Swiss labor market and are subject to special quotas. Domestic workforce can be given precedence over Romanian and Bulgarian citizens, and salary and work conditions may be checked by the authorities. The same holds for service providers doing business in ce
rtain sectors.

When staying in Switzerland without gainful activity (students, pensioners, etc.) and in matters of family reunion, citizens of all EU and EFTA states enjoy the same rights.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
neli vo germanija svedska i norveska ima spogodba megu vladite da rabotat makedonci so mk pasos na deficitarni rabot bez vadenje na rabotna viza vo meguseben dogovor na rabotnikot so rabotodavecot?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
И на Марс можеш со Мк пасош да работите. Само извадете виза. И работна дозвола. google knows everything проверете и ќе ја најдете процедурата за вадење документи
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
neli vo germanija svedska i norveska ima spogodba megu vladite da rabotat makedonci so mk pasos na deficitarni rabot bez vadenje na rabotna viza vo meguseben dogovor na rabotnikot so rabotodavecot?
Нема таква спогодба мегу владите, од каде го извади ова.[DOUBLEPOST=1422441384][/DOUBLEPOST]Не може во Швајцарија да се работи регуларно за 8 евра саат. Ако е 8 евра, тоа значи дека се прават некои малверзации на терет на работникот, и од лично искуство не препорачувам со такви да си имате работа.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Нема таква спогодба мегу владите, од каде го извади ова.[DOUBLEPOST=1422441384][/DOUBLEPOST]Не може во Швајцарија да се работи регуларно за 8 евра саат. Ако е 8 евра, тоа значи дека се прават некои малверзации на терет на работникот, и од лично искуство не препорачувам со такви да си имате работа.
(y)

Плус инфоЧ
Исто и легално неможиш да работиш во Швајцарија со Бугарски пасош. Повеќето вакви фирми уствари ги регистрираат работниците Германија/Италија каде што легално е 8 евра на сат и ги пуштаат да работат Швајцарија. Исто друга финта имаат што уствари ги плаќаат 8 сати на ден се што е плус не се плаќа како прекувремено (како што е по закон) но или го плаќаат исто 8 евра или воопшто не го плаќаат. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
neli vo germanija svedska i norveska ima spogodba megu vladite da rabotat makedonci so mk pasos na deficitarni rabot bez vadenje na rabotna viza vo meguseben dogovor na rabotnikot so rabotodavecot?
Со мк пасош ти треба работна виза, но ќе те регистрираат во нивниот завод за вработување, ако некој бара да работат со бг пасош, тогаш уште во сам старт има малверзации, бидејќи со мк пасош си само турист.
Е сега овие работи што ги нуди дечкото т.е градежните и бара бугарски пасош, изгледа има начини да се протнат низ регулативите, без работна виза, а и стаж, така да не се надевајте на пензија
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
здраво имам постирано во повеке теми...дали некој знае фирми каде што може да се аплицира за летна сезонска работа во германија (2016) за студенти ?
ако има некој контакт од тие фирми може да сподели во темата или во пп , па за другото после печалба ке се раздужеме :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom