мобилни од AMC

Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Што мислите за телефоните купени во АМЦ,
оригинали се или не


Благодарам
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@vladok кажи ни ја марката на телефонот и ќе ти кажеме дали вреди или не. Не гледам каква врска има продажниот салон што ги нуди телефоните со нивниот квалитет. АМЦ да не ги прави тие телефони? Ако има гаранција и ако моделот е ОК, не гледам зошто да не купиш од кај нив.
 
Z

zlaki

Гостин
купив два Quart P5000 и Quart T450 од АМЦ.Q 5000 после 7 месеци со кварови и дефекти околу звучникот а и батеријата катасторфа не држи,барав во салоните во АМЦ и сеуште чекам да се јават за нова батерија а и еднаш -два пати месечно ги потсетувам.Т450 после 3 месеци употреба кога ја ставам сим картичката самиот се гаси и не се вклучува(однесено на сервисер и е со траен дефект),така стоеше до скоро кога решив да го занесам со гаранцијата но сум пропуштил за 15-тина дена од неа.Катастрофа се овие Quart,а за другите не знам,И никогаш повеќе не купувам мобилни од АМЦ па и уште Quart производ.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
купив два Quart P5000 и Quart T450 од АМЦ.Q 5000 после 7 месеци со кварови и дефекти околу звучникот а и батеријата катасторфа не држи,барав во салоните во АМЦ и сеуште чекам да се јават за нова батерија а и еднаш -два пати месечно ги потсетувам.Т450 после 3 месеци употреба кога ја ставам сим картичката самиот се гаси и не се вклучува(однесено на сервисер и е со траен дефект),така стоеше до скоро кога решив да го занесам со гаранцијата но сум пропуштил за 15-тина дена од неа.Катастрофа се овие Quart,а за другите не знам,И никогаш повеќе не купувам мобилни од АМЦ па и уште Quart производ.
Made in Turkey
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
како може да го однесеш на сервис да ти кажат дека има траен дефект и ништо да не превземат???

кога носиш телефон на сервис и кога ке го оставиш прво во замена треба да ти дадат друг.... ова е регулирано со закон за заштита на потрошувачи. и второ ако телефонот е се траен дефект треба да ти дадат исти таков нов или у најмала рака друга марка и модел со слични перформанси на тој што веќе си го купил.[DOUBLEPOST=1481141294][/DOUBLEPOST]како може да го однесеш на сервис да ти кажат дека има траен дефект и ништо да не превземат???

кога носиш телефон на сервис и кога ке го оставиш прво во замена треба да ти дадат друг.... ова е регулирано со закон за заштита на потрошувачи. и второ ако телефонот е се траен дефект треба да ти дадат исти таков нов или у најмала рака друга марка и модел со слични перформанси на тој што веќе си го купил.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Фамозните Quart другари ги произведува оваа фирма http://www.ktc.com.cn/ АМЦ зема наголемо и тука се брендираат во Quart исто како Vivax во Хрватска, Neo во Бугарија итн. Јас се зафркнав со Лед тв пред некоја година и ми го менуваа 3 пати и на крајот им кажав или да ми ги вратат парите или да си доплатам да си земам друг и си доплатив си земав Philips и повеќе никогаш не земам кинеско не брендирано исто еден другар имаше Quart телефон х пати се расипа.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Значи како што кажав, нека ја каже марката на телефон што сака да ја купи и ние ќе му дадеме совет.
Точно е дека QUART се ѓубре, ако прашаше специфично за QUART телефони таков одговор и ќе добиеше. Но АМЦ продаваат и марки како што е на пример Blackview, чии телефони се продаваат исто и во Анхоч, што значи нема врска дали салонот од кој ќе купи ваков телефон е АМЦ или не.
 
Z

zlaki

Гостин
како може да го однесеш на сервис да ти кажат дека има траен дефект и ништо да не превземат???

кога носиш телефон на сервис и кога ке го оставиш прво во замена треба да ти дадат друг.... ова е регулирано со закон за заштита на потрошувачи. и второ ако телефонот е се траен дефект треба да ти дадат исти таков нов или у најмала рака друга марка и модел со слични перформанси на тој што веќе си го купил.[DOUBLEPOST=1481141294][/DOUBLEPOST]како може да го однесеш на сервис да ти кажат дека има траен дефект и ништо да не превземат???

кога носиш телефон на сервис и кога ке го оставиш прво во замена треба да ти дадат друг.... ова е регулирано со закон за заштита на потрошувачи. и второ ако телефонот е се траен дефект треба да ти дадат исти таков нов или у најмала рака друга марка и модел со слични перформанси на тој што веќе си го купил.
после 3-4 месеци употребување се појави дефектот со сим картичката(има две сим картички).Затоа што имав друг моб. не го користев Т450 со што пред некој период сакав поново да го активирам и го занесов кај АМЦ каде ми препорачаа дека треба да го оставам телефонот и го испратат во базата(Скопје),но гаранцијата беше истечена и продавачот ми кажа да пробам со приватен сервисер.Приватниот ми кажа дека е траен дефект и кога им соопштив во АМЦ на продавачот ми кажа дека на тој телефон не вреди повеќе да се инвестира затоа што можеби дефектот е поскап од него.Грешката е кај мене што не го запазив рокот од гаранцијата(за неколку 15-дена) но во секој случај само по 3-4 месеци крахирал со лош дефект.
п.с. ги чувам дома и двата
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Јас зедов Леаго алфа 5 од АМц(многу подобар од другите кинески со слични перформанси-4 јадрен процесор, 1 гига рам, 8 мп камера), и го рутирав и си работеше супер. Но кога стигна надградбата за андроидот телефонот се заглави. Го однесов во АМЦ и за 3 недели ми го вратија наново преинсталиран.

После тоа поново го рутирав(мој другар) и еве скоро година работи безпрекорно, а во многу случаи работи и побрзо од мојот Самсунг Ј5

а 4000 денари кошта со се маска(мене ми даода 2 маски- и бела и црна кои на аликеспрес се по околу 7-8 долари)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom