е биз или е криз?

Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
Немав многу време за да го разгледам подетално форумов да не се поклопува овој топик со некој друг па еве пишав. Како што гледам МК пати од електронски трансвер на пари и ја води лош глас од времето на кредитните картици(фино време беше :) ),па ме интересира дали има некој начин за електронска наплата преку интернет али да не иде преку Мобимак и Космофон(наплата преку кредит),ме интересира како функционира е-бизнисот у МК,зашто главен фактор за тоа е електронската наплата,бар така мислам?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Па има слична тема во ИНТЕРНЕТ, се наоѓа тука:
http://www.kajgana.com/forum/viewtopic.php?t=549

Како и да е, јас немам плаќано онлајн досега.
Немам кредитна.

И да имам кредитна картичка, Македонија е на црниот список на повеќето сајтови на кои се плаќа онлајн, значи не примаат трансакции од нашата земја.
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
види,тоа е се ОК,али не ми беше мене муабетот тоа.Муабетот беше дали има начин на плаќење преку интернет со кредитна картичка али да се иде директно на тукашна сметка,значи за е-бизнис,немора да значи дека ако е ставена за нарачки на црна листа е ставена и за наплата,едно е да нарачувањ едно е да наплаќаш.
У ПМ,дали тој дел од економијата ке се среди некогаш.
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
фала на топикот,то ми требаше да знам,мада у ваква држава тешко дека успеваат овие работи!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ај конкретизирај малку повеќе околу плаќањето. Дали мислиш на тоа да биде плаќањето во нашата држава за нашите граѓани?
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
види,мислев да биде пример сајт за продавање марамчиња,ова е само пример повторувам,така што ке може и од пичке си матер да ти уплатат на сметка со кредитна,а целата таа трансакција да се врши преку интернет, поентата ми беше дали може да се отвори пример сметка у Комерцијална, и да имаат некои си сервис за наплаќање преку интернет па да може да се наплаќа од каде и да било со каква и да било картица?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За од "пичке си мајчине" не е никаков проблем да ти платат, јас мислев дека бараш начин за од кај нас.
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
па мислев и за некои останати мерчанти,али мислам дека ова со 2CO и не е лоша идеа и дека може да се искористи за остварување на ебиз идеи.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
iskustvo

Ima li nekoj konkretno iskustvo so ova?????
Da prodava nesto na internet i da naplati vo nekoja od Makedonskite Banki ????
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Според мене сеуште не е вистинскиот момент кај нас за започнување на ваков бизнис. Реално, мислам дека ова би имало шанси да профункционира дури после минимум две години.

Познавам неколкумина кои го почнаа овој бизнис и не им оди како што треба.

Допрва интернетот во Македонија ќе ја доживее експанзијата. Банките и наплатата не се никаков проблем.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
e-biz

pogledaj te go i www.kagi.com
eden moj poznat od Srbija koristi http://www.ikobo.com , uspesno prodava specificen proizvod , no kako gledam ja nema Macedonia....

Ako dobro go razbrav Misticen , vnatre vo Makedonija toa kako nacin za biznis loso odi , sto e i razbirlivo so toa nivo na koristenje na internet i bez nekoja rasirena upotreba na kartici, a normalno i generalnata siromastija.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Пред некој ден забележав во продавнициве некоја картичка на МТ НЕТ која е наречена "средство за плаќање преку интернет".

Според мене ова е добра идеја за да се упрости начинот на плаќање токму за производи кои се наменети за нашите граѓани и да се направи достапно за сите. Значи функционира најверојатно по принцип - ја купуваш, плаќаш производ со неа (сигурно си има секоја картичка код), а потоа сопственикот на сајтот си се "пребива" со МТ НЕТ.

Ви предлагам да се информирате за ова, мене ми личи на многу подобра идеја отколку со credit cards. Достапно ќе биде за секого, измами со кредитни картички нема...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zanimliva vest, toa se siri kako pozar veke,dobro e sto i vo Makedonija se sledi trendot. Posebno e pogodno za mikro plakanja do 10-15 EU i kako zamena za sitni pari na avtomati...sto vo Makedonija bese problem poradi nepostoenjeto na soodveten iznos na metalni paricki ( coins)....
Samo da ne e zacepena provizija koja ke go ubie vo zacetok celiot proekt.....
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не би требало некоја којзнае колкава провизија да има, некои максимум 4-5% нека бидат, впрочем провизијата за дилерите на ваучерите на мобимак е толкава па тргнувам од таа "логика".

Е сега незнам точно за каков тип на производи се работи во случајов, но на овој начин и секое дете ќе може да купува.

Во секој случај далеку многу подостапно. Ти предлагам уште утре да се јавиш и да се распрашаш детално за terms and conditions.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom