вработувања во германија со македонски пасош

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
еве го огласот кој случајно го најдов во моментов дека е излезен и денес повторно.
Пријави барем лажен оглас кај Пазар3, да не се изгорат и други (моментално пишува дека 106 луѓе го посетиле огласот денес :sakasuste:)
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Пријави барем лажен оглас кај Пазар3, да не се изгорат и други (моментално пишува дека 106 луѓе го посетиле огласот денес :sakasuste:)
џабе е има и други огласи истиот ќе се горат уште многу...https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-нуди-работа/Скопjе/Карпош/БИЗНИС-И-РАБОТА/Работа/Работа-во-странство/GERMANIJA-RABOTA-PICA-MAJSTORI-PEKARI-GOTVACHI/2365852 еве уште еден оглас од истиот денес
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Пријави барем лажен оглас кај Пазар3, да не се изгорат и други (моментално пишува дека 106 луѓе го посетиле огласот денес :sakasuste:)
Ова е работа на полицијата ама од друга страна пак природна селекција.(Колку и грубо да звучи)
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
pa ne se dava pari odnapred.
da ti sredi da ama od prva plata dajmu kolku bara.
jas imam raboteno vo grcija.sostanok so deckoto i se gleda deka ne e prevarant odma sam si vika od prva plata mi davate 200 evro i si terate dalje.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Па и три мобилни има ставено овој:pos:, видел дека има многу овци па се обезбедил со броеви мислиш кол центар :D ваљда и повеќемина се во приказната, претпоставувам дека има обричено уште пациенти деновиве.:kluc:[DOUBLEPOST=1486967657][/DOUBLEPOST]
На оглас на Пазар 3 сретнав вработување во Гермнанија со МКД Пасош се јавив, од другата страна без конкретно претставување ми кажаа д ауплатам 1890 ден на име преведувач, за да можел наводно да ја преведе апликацијата, уплатив во Банка, и на уплатница го имаше нормалното имете и презимето на човекот кој ги уплаќам парите, по два часа бев телефонски известестен дека сум примен на работа, и дека во рок од 30 минути морам да уплатам 1690 ден на истиот "преведувач" за апликација за систематски во Франкфурт, и тоа го уплатив ,по два и пол часа ми се јави и ми кажа дека овој пат морам по брза постапка во дежурна банка во Рамстор да уплатам 2190 за барање на работна дозвола до 21:30 ги уплатив парите, и почнав да се сомневам во релевантноста на овој човек кој во 23 часот па ме побара и ми кажа дека наредното утро морам да уплатам уште некои 2190 ден мислам, тие пари не ги уплатив им се јавив и им ги побарав преведените документи до тој момент, тие не ми ги доставија со образложение дека преведените документи се доставувааат на аеродром пред тргнување , со оглед на тоа дека најверојатно станува збор за голема превара...сакам да го споделам ова искуство, за поголемо внимание, споделете вакви мислења и вие
1188 јави се и провери на кого се водат сите три броеви кои се пишани во огласот, да видиш дали ќе биде истото лице или повеќе, овие се или повеќемина банда собрани и имаат најдено „интелигентен“ начин за прикривање на трагите на починати лица, или пак се аљабаци кои одат на варијанта дај шта даш, чисто да направиш pattern провери ги имињата на кои се водат телефоните, сметките ги имаш и оди до полиција со извод од уплатите.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Како мене ме ми дава некој пари тек така. Иначе огласиве ги имам гледано со години и истите луѓе, тие броеви. Да беа лага до сега иљада пати ќе беа тргнати.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
pa ne se dava pari odnapred.
da ti sredi da ama od prva plata dajmu kolku bara.
jas imam raboteno vo grcija.sostanok so deckoto i se gleda deka ne e prevarant odma sam si vika od prva plata mi davate 200 evro i si terate dalje.
Тоа е стандардна ситуација затоа пишав погоре природна селекција. Нит се видел нит потпишал нешто на жими мајка дал пари и после леле шчо напраивме.

И ај да си некаде Данкса ама тука знаеш дека има преваранти на секој чекор и малку да не го уклучиш мозокот.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
измамите под 100 евра не ги ни разгледват во полиција освен да подмитиш некој, ама вреди да подмитиш за 80 евра?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
За вработување во ЕУ ти треба работна дозвола т.е во ретки случаи EU Blue Card (ако си висока квалификација).
Е сега времето за издавање на работна дозвола (или Блу кард) е различно за различни ЕУ земји, ама тоа може да биде од 1 месец (за Северна европа) до 3 месеци (за Јужна Европа), а може да биде и подолго и Блу кард побрзо ќе ви издадат отколку работна дозвола (посебно за Северна европа).
Значи само од гледна точка на времето потребно за да се среди цела бирократија ви треба најмалку 1 месец. Ако некој ви ветува работа, ко сезонска тогаш можете и сами да одете и да најдете бидејќи со нашиот пасош имаш право на престој до 6 месеци не ви требаат посредници.
Доволно е да ги знаете овие работи и може да го прашате, дали ќе бидам работно осигуран или слично, бидејќи тогаш ќе треба да ви издадат работна дозвола, а за работна дозвола колку кошта доволно е со малку google search да ги најдете цените и условите, со оглед на тоа што гледате и пазар 3
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Овој колку измами има правено. 10 години веќе. Цело време ситни пари од ваму таму никој не го пријавува ама изгледа ќе му дојде крајот. https://kajgana.com/negotinec-izmamil-ohrigjani-vetuvajkji-im-rabota-vo-germanija
Да да истиот е Даниел Корчев се вика, којзнае колку измамени има ама од овие изнудил 90 000 од мене 100 евра
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Што е тоа што го зборат дека од 1ви Ноември нема потреба да чекаш за работна виза во амбасадата во Германија во МК туку работодавецот во Германија те пријавува по брза постапка кај нив?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Што е тоа што го зборат дека од 1ви Ноември нема потреба да чекаш за работна виза во амбасадата во Германија во МК туку работодавецот во Германија те пријавува по брза постапка кај нив?
Нема ништо такво за од 1 ноември, спремаат нов закон за миграција но тек се на почеток на расправа, евентуално од 1 јануари ако има нешто, а тоа би било изгледа од амбасада сите да добиваат виза на 6 месеци и тука да можат да бараат работа.
 
Член од
5 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Е па тој преварантот што наводно вработува, еве го овдека во Идризово
 

Kajgana Shop

На врв Bottom