вработувања во германија со македонски пасош

Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
На оглас на Пазар 3 сретнав вработување во Гермнанија со МКД Пасош се јавив, од другата страна без конкретно претставување ми кажаа д ауплатам 1890 ден на име преведувач, за да можел наводно да ја преведе апликацијата, уплатив во Банка, и на уплатница го имаше нормалното имете и презимето на човекот кој ги уплаќам парите, по два часа бев телефонски известестен дека сум примен на работа, и дека во рок од 30 минути морам да уплатам 1690 ден на истиот "преведувач" за апликација за систематски во Франкфурт, и тоа го уплатив ,по два и пол часа ми се јави и ми кажа дека овој пат морам по брза постапка во дежурна банка во Рамстор да уплатам 2190 за барање на работна дозвола до 21:30 ги уплатив парите, и почнав да се сомневам во релевантноста на овој човек кој во 23 часот па ме побара и ми кажа дека наредното утро морам да уплатам уште некои 2190 ден мислам, тие пари не ги уплатив им се јавив и им ги побарав преведените документи до тој момент, тие не ми ги доставија со образложение дека преведените документи се доставувааат на аеродром пред тргнување , со оглед на тоа дека најверојатно станува збор за голема превара...сакам да го споделам ова искуство, за поголемо внимание, споделете вакви мислења и вие
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
На оглас на Пазар 3 сретнав вработување во Гермнанија со МКД Пасош се јавив, од другата страна без конкретно претставување ми кажаа д ауплатам 1890 ден на име преведувач, за да можел наводно да ја преведе апликацијата, уплатив во Банка, и на уплатница го имаше нормалното имете и презимето на човекот кој ги уплаќам парите, по два часа бев телефонски известестен дека сум примен на работа, и дека во рок од 30 минути морам да уплатам 1690 ден на истиот "преведувач" за апликација за систематски во Франкфурт, и тоа го уплатив ,по два и пол часа ми се јави и ми кажа дека овој пат морам по брза постапка во дежурна банка во Рамстор да уплатам 2190 за барање на работна дозвола до 21:30 ги уплатив парите, и почнав да се сомневам во релевантноста на овој човек кој во 23 часот па ме побара и ми кажа дека наредното утро морам да уплатам уште некои 2190 ден мислам, тие пари не ги уплатив им се јавив и им ги побарав преведените документи до тој момент, тие не ми ги доставија со образложение дека преведените документи се доставувааат на аеродром пред тргнување , со оглед на тоа дека најверојатно станува збор за голема превара...сакам да го споделам ова искуство, за поголемо внимание, споделете вакви мислења и вие
Овој многу брз преварант е брзо сака да собере пари и гитла да фаќа. :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
На оглас на Пазар 3 сретнав вработување во Гермнанија со МКД Пасош се јавив, од другата страна без конкретно претставување ми кажаа д ауплатам 1890 ден на име преведувач, за да можел наводно да ја преведе апликацијата, уплатив во Банка, и на уплатница го имаше нормалното имете и презимето на човекот кој ги уплаќам парите, по два часа бев телефонски известестен дека сум примен на работа, и дека во рок од 30 минути морам да уплатам 1690 ден на истиот "преведувач" за апликација за систематски во Франкфурт, и тоа го уплатив ,по два и пол часа ми се јави и ми кажа дека овој пат морам по брза постапка во дежурна банка во Рамстор да уплатам 2190 за барање на работна дозвола до 21:30 ги уплатив парите, и почнав да се сомневам во релевантноста на овој човек кој во 23 часот па ме побара и ми кажа дека наредното утро морам да уплатам уште некои 2190 ден мислам, тие пари не ги уплатив им се јавив и им ги побарав преведените документи до тој момент, тие не ми ги доставија со образложение дека преведените документи се доставувааат на аеродром пред тргнување , со оглед на тоа дека најверојатно станува збор за голема превара...сакам да го споделам ова искуство, за поголемо внимание, споделете вакви мислења и вие
Би рекол дека релативно касно си почнал да се сомневаш (чак после трета уплата). Но тоа е само констатација на фактичката состојба, од моја страна, која за жал не ти е од помош.:(
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Би рекол дека релативно касно си почнал да се сомневаш (чак после трета уплата). Но тоа е само констатација на фактичката состојба, од моја страна, која за жал не ти е од помош.:(
Пријави го во полиција :toe:
Мислиш дека полицијата би се снашла да може да расветли ваков случај !?
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Па да, ако он нема врски у полиција или другде на власт.
Тоа ми е муабетот како да се спречи овој вид на појава кај нас кој ќе стане се популарен со оглед на тоа дека сите гледаат да си идат од државава.
 
Член од
1 април 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Имам информација дека, измами до 50 евра, не се процесираат како измами..
Ова ми го кажа лице што работи во полиција,
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Имам информација дека, измами до 50 евра, не се процесираат како измами..
Ова ми го кажа лице што работи во полиција,
па се совпаѓа со муабетот горе, уплата над 50е нема....
чим Полицијата не го зема како криминал ова најди го овај, сега со име презиме го имаш.

Гнида да му ебам матер, удри го и од мене.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Сериозно мислите дека вакви работи ако се вистински на пазар 3 би се огласувале?
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Имам информација дека, измами до 50 евра, не се процесираат како измами..
Ова ми го кажа лице што работи во полиција,
Да ама севкупна уплата во тие неколку часа е 95 евра горе доле :D[DOUBLEPOST=1486928682][/DOUBLEPOST]
па се совпаѓа со муабетот горе, уплата над 50е нема....
чим Полицијата не го зема како криминал ова најди го овај, сега со име презиме го имаш.

Гнида да му ебам матер, удри го и од мене.
На огласот е потпишан како Горан,а на уплатницата Даниел Корчев( претставен како преведувач)
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.933
Поени од реакции
1.914
Не ми е јасно како може некој да прави пари на туѓа мака. Толку ли се нема совест бе да им еибам...
Само добро пазење и анализирање пред да се дадат пари... Јас летово исчурев така со 6 мои другари.
Мој другар нашол нешто за берба на јаболка во Италија. Се јавивме на бројот и пријателот ни објаснува дека договор се прави кај нотар и бара 100 евра како гаранција дека нема да го зезнеме воедно тие пари ќе бидат за карти.
Се сретнавме во Скопје напраивме муабет, потпишавме договор кој бил шаблонски... дадовме парите.. и после една недела почна да разблекува.... каснела бербата, па чекал работни доволи... така половоина месец... ми пукна филмот му вртам се испокаравме и јас баталив работа.

После останал да комуницра со другар ми го лажел како демек го заебале од Италија ги пратил тој таму кај неговиот посрединк како гаранција и сега ќе ги тужел... После некое време бројот бидна недостапен...

Појдов до адвокат... адвокатот ми вели ако сакаш да го тужиш треба да поднесеш пријава која ќе те чини 400 евра... меѓутоа тоа ќе се разблече и ако го добиеш нема да може да се наплати ако тој нема свои сретства на сметка...
Со други зборови џабе губење време... и една убава лекција за понатаму.

Инаку на личната карта што му беше напишана адресата беше лажна никој не живее таму...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ne sum siguren dali trolas ili seriozen si so ogled na nikot.

P.S Kolku treba da e nekoj retarda pa na slepo da uplati 100 evra bez da vidi proveri i utvrdi?

Koja ebana firma nema svoi prostorii?

Normalno deka ne e okej ako stvarno se desilo ama za ovoj slucaj jas bi rekol prirodna selekcija.

P.S2 Aj da se rabotese za nekoja kompleksna sema ama ova e epten pateticno. Jas ova ne bi go narekol golema prevara tuku kako da mu go zemes lizavceto na bebeto.

P.S3 Normalno na nikoj ne mu posakuvam vakvo nesto ama ako ima ovci na vakvo nesto sto nasednuvaat jas bi rekol si zasluzile.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
10
Ne sum siguren dali trolas ili seriozen si so ogled na nikot.

P.S Kolku treba da e nekoj retarda pa na slepo da uplati 100 evra bez da vidi proveri i utvrdi?

Koja ebana firma nema svoi prostorii?

Normalno deka ne e okej ako stvarno se desilo ama za ovoj slucaj jas bi rekol prirodna selekcija.

P.S2 Aj da se rabotese za nekoja kompleksna sema ama ova e epten pateticno. Jas ova ne bi go narekol golema prevara tuku kako da mu go zemes lizavceto na bebeto.

P.S3 Normalno na nikoj ne mu posakuvam vakvo nesto ama ako ima ovci na vakvo nesto sto nasednuvaat jas bi rekol si zasluzile.
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-нуди-работа/Скопjе/Центар/БИЗНИС-И-РАБОТА/Работа/Работа-во-странство/RABOTA-GERMANIJA-FASADERI-GIPSARI-MOLERI-PVC-MONTE/2253193 еве го огласот кој случајно го најдов во моментов дека е излезен и денес повторно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom